- lin:Линукс за начинаещи - (к)убунту
WT форуми -> Софтуер Хардуер -> lin:Линукс за начинаещи - (к)убунту
Създайте нова тема Напишете отговор 
Автор Съобщение
index
Man of HiTech

Support: 198
Bonus: 345
Мнение 17/04/2008 1:21 pm     lin:Линукс за начинаещи - (к)убунту Отговорете с цитат

В този пост ще се опитам да вложа всички начални неща който трябва да знаете за (К)убунту , какво и за другите системи от тяхното семейство.
Като за начало ще започна с това от каде можете да се сдобиете с ОС-а.
http://www.ubuntu.com/
http://www.kubuntu.org/
http://www.edubuntu.org/
http://www.xubuntu.org/
GoUbuntu

След това идва често задаваният въпрос -"Как да го инсталирам ?"
http://web-tourist.net/login/login/view.php?st=1798
Урока е малко стар,но за сега не се нуждае от модернизация.

След като вече имаме инсталирана системата се нуждаем от кирилица на клавиатурата си , все пак сме българи......
Отваряте ‘/etc/X11/xorg.conf’* с някой текстов редактор и търсите секцията:

Section “InputDevice”

Там добавяте/редактирате следните редове:

Option “XkbLayout” “us,bg”
    Option “XkbVariant” “,phonetic”

Това ще ви позволи да пишете на английски и български фонетичен. Ако предпочитате БДС, използвайте следния вариант:

Option “XkbLayout” “us,bg”
    Option “XkbVariant” “,bds”

За да използвате клавишни комбинации, добавeте следния ред:

Option “XkbOptions” “grp:ctrl_shift_toggle,grp:lwin_switch,grp_led:scroll”

Така ще можете да превключвате между различните езици чрез Control+Shift, a лампичката Skroll Lock на клавиатурата ще свети, когато сте на кирилица. Ако искате временно да смените на различен език, ще можете да направите това, като натиснете и задържите левия win клавиш.

KDE си има свои собствени настройки на клавиатурните подредби в Контрол центъра, които препоръчвам да бъдат изключени, за да се използват настройките в xorg.conf. Можете да инсталирате програмката KKBSwitch за да ви показва флагчето на езика, на който пишете.

След редакцията на /etc/X11/xorg.conf е необходимо рестартиране на графичната среда, за да влязат в сила новите настройки. Може да я рестартирате като натиснете едновременно: Ctrl+Alt+Backspace

Това е за сега най-добрият вариант за кирилизиране на системата.Другият добър начин ще го спомена в следващите постове.

След като вече можем да пишем и четем кирилица следва да гледаме и слушаме мултимедия ....
За целта ще разгледаме няколко мулти функционални пакета...
Отворете Add/remove ... и в търсачката намерете следните пакети , един по един и ги инсталирайте.
Програми:
    XMMS

VLC media player

Mplayer Movie Player

Mplayer Plugin for Mozilla

Kaffeine

gxine

Кодеци :
    GStreamer Dirac video plugin

GStreamer extra plugins

GStreamer ffmpeg video plugin

GStreamer fluendo MPEG2 demuxing plugin

GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad

GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepack

Темата ще е обновявам,като се досетя нещо.Ако това което ви трябва не е тука, пише и ще го обясним....
Не пълнете темата с глупави постове....

Последната промяна е направена от index на 19/04/2008 9:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rusi_mc
Турист
Турист

Support: 2
Bonus: 8
Мнение 17/04/2008 4:56 pm      Отговорете с цитат

Как да инсталираме драйверите за видео карти ATI и nVIDIA

~> Теглите Envy и той ще ви инсталира каквото трябва.
Не работи под всички дистрибуции. За потдържаните линукс дистрибуции можете да прочетете в сайта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
StormBreaker
Support
Support

Support: 344
Bonus: 1965
Мнение 17/04/2008 8:43 pm      Отговорете с цитат

rusi_mc написа:
Как да инсталираме драйверите за видео карти ATI и nVIDIA

~> Теглите Envy и той ще ви инсталира каквото трябва.
Не работи под всички дистрибуции. За потдържаните линукс дистрибуции можете да прочетете в сайта.

Този Envy ако работи с най-новите драйвери от сайта на ATI ще е супер, защото ми писна да си ги слагам ръчно всеки път.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Aleksey
Нов
Нов

Support: 6
Bonus: 12
Мнение 17/04/2008 9:22 pm      Отговорете с цитат

Много съм благодарен за темичката Question От известно време се каня да направя тази моя "миграция" от Windows към Linux. Един познат, който разбира доста ме насочи към Ubuntu. И от около седмица единственото, което ме спира да не я направя тази миграция е, че не съм си взел дискове на които да си прехвърля информацията от компютъра. Иначе формат + инстал на ubuntu Twisted Evil
Значи, аз знам че ubuntu си е конфигурирано на макс. Това което по-горе index обясни за кирилицата страшно много ще ми дойде от полза. Само искам да питам некви специални настройки за нета трябва ли да се правят? Ако имам нет, дори и да сгафя нещо ще успея да реша проблема, но ако нямам нет и сгафя...
Както и да е... не съм толкова начинаещ колкото звуча де. Продължавайте с темичката, много е полезна Question
Върнете се в началото
index
Man of HiTech

Мнение 01/05/2008 1:13 pm      Отговорете с цитат

Редектиране на файлове през конзолата и през gedit.
Като за начало трябва да има всеки ubuntu gedit, за kubuntu e kwrite.
SUDO - Super User Do.Позволява да се ползват привилеги.Ще го ползваме за да можем да редактираме файлове.
Пример за файл който ще редактираме (по-горният ми пост) /etc/X11/xorg.conf

За да стартираме gedit или kwrite ще трябва да напишем името му.Но този файл в момента нямаме права над него и ще се наложи да стартираме програмта с привилегии .
пишем sudo , името на програмата която ще работи с root права , и после файла който ще редактираме.
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Другият начин е да ползаме "nano" ако сме в конзолен решим ( не графичен режим).
За целта пак същото но вместо gedit пишем nano.
sudo nano /etc/X11/xorg.conf

nano е доста добра и полезна програма за SSH достап.
http://img.mybgblog.com/files/my837oq6h6sx3pw4jlhg.png

Следва "КАК МОЖЕМ ДА СЕ ЛОГНЕМ КАТО ROOT Потребител"
root= корен, това е буквалният му превод.Това е абсолутният потребител на unix(linux).Този потребител има права над всичко , което е в системата му.При убунту той може да се ползва само в конзолен тип,за сега не съм чул да се ползва root в графична среда.

За начало как да можем да влизаме от обикновенното си Acc в root потребителя?

След като сте с ново инсталиран Ubuntu , няма те почти никакви настройки.
За да сложим парола на root напишете :
Цитат:
sudo passwd

После въведете паролата ,която е добре да е лесна , в случай че мате проблем, аз си слагам пароли на Windows-а и на linux-а 123456
И без това само аз сядам на PC-то.
След като го въведете ,бихте искали сигурно да влезнете с този потребител.За целта напишете : "su" ентър, и паролата ви...
http://img.mybgblog.com/files/ca8lpje1cbdfrgskhhf8.png
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
index
Man of HiTech

Мнение 10/07/2008 12:52 am      Отговорете с цитат

Още един начин за кирилизация на клавиатурата ( БЕЗ РЕДАКТИРАНЕ НА ФАЙЛОВЕТЕ )
Отидете на :
System > Preferences > Keybord >
lin:Линукс за начинаещи - (к)убунту
Върнете се в началото
Sunrize
Редовен
Редовен

Support: 24
Bonus: 44
Мнение 10/07/2008 7:20 am      Отговорете с цитат

Тва убунту само може да ти обърка представите за linux-a..
То тва си е чистo 'развален' debian..

За начало .. fedore core,debian,slackware
Върнете се в началото
index
Man of HiTech

Мнение 10/07/2008 2:34 pm      Отговорете с цитат

Sunrize написа:
Тва убунту само може да ти обърка представите за linux-a..
То тва си е чистo 'развален' debian..

За начало .. fedore core,debian,slackware

Не съм съгласен с тебе.
Разликата м/у Дебиан и убунту е в това че дебиан има по-голямо хранилище и различни хора го "развъждат".

И все пак да не забравяме мотото на убунту - Linux for human begin - превод - Линукс за хората идва. Целта на убунту преди години беше да се покаже че линукс не е само конолна операционна системата, да се покаже че може да прави всичко каквото и windows ,че даже и повече.Все пак преди 10 год , не толкова далече , за да си инсталираш принтера се е искало да си специалист.А сега става с два клика на мишката.
До сега от всичките форуми който съм посещавал ( не само в бг) на убунту е най-посещаваният.
Threads: 831,979, Posts: 5,342,617, Members: 619,927, Active Members: 69,028
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Създайте нова тема   Напишете отговор    web-tourist.net Форуми -> Софтуер Хардуер Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети