lin:Линукс за начинаещи - (к)убунту

index

Super Moderator
В този пост ще се опитам да вложа всички начални неща който трябва да знаете за (К)убунту , какво и за другите системи от тяхното семейство.
Като за начало ще започна с това от каде можете да се сдобиете с ОС-а.
http://www.ubuntu.com/
http://www.kubuntu.org/
http://www.edubuntu.org/
http://www.xubuntu.org/
GoUbuntu


След това идва често задаваният въпрос -"Как да го инсталирам ?"
http://web-tourist.net/login/login/view.php?st=1798
Урока е малко стар,но за сега не се нуждае от модернизация.



След като вече имаме инсталирана системата се нуждаем от кирилица на клавиатурата си , все пак сме българи......
Код:
Отваряте ‘/etc/X11/xorg.conf’* с някой текстов редактор и търсите секцията:

    Section “InputDevice”

Там добавяте/редактирате следните редове:

    Option “XkbLayout” “us,bg”
    Option “XkbVariant” “,phonetic”

Това ще ви позволи да пишете на английски и български фонетичен. Ако предпочитате БДС, използвайте следния вариант:

    Option “XkbLayout” “us,bg”
    Option “XkbVariant” “,bds”

За да използвате клавишни комбинации, добавeте следния ред:

    Option “XkbOptions” “grp:ctrl_shift_toggle,grp:lwin_switch,grp_led:scroll”

Така ще можете да превключвате между различните езици чрез Control+Shift, a лампичката Skroll Lock на клавиатурата ще свети, когато сте на кирилица. Ако искате временно да смените на различен език, ще можете да направите това, като натиснете и задържите левия win клавиш.

KDE си има свои собствени настройки на клавиатурните подредби в Контрол центъра, които препоръчвам да бъдат изключени, за да се използват настройките в xorg.conf. Можете да инсталирате програмката KKBSwitch за да ви показва флагчето на езика, на който пишете.

След редакцията на /etc/X11/xorg.conf е необходимо рестартиране на графичната среда, за да влязат в сила новите настройки. Може да я рестартирате като натиснете едновременно: Ctrl+Alt+Backspace

Това е за сега най-добрият вариант за кирилизиране на системата.Другият добър начин ще го спомена в следващите постове.


След като вече можем да пишем и четем кирилица следва да гледаме и слушаме мултимедия ....
За целта ще разгледаме няколко мулти функционални пакета...
Отворете Add/remove ... и в търсачката намерете следните пакети , един по един и ги инсталирайте.
Програми:
  • XMMS
  • VLC media player
  • Mplayer Movie Player
  • Mplayer Plugin for Mozilla
  • Kaffeine
  • gxine
Кодеци :
  • GStreamer Dirac video plugin
  • GStreamer extra plugins
  • GStreamer ffmpeg video plugin
  • GStreamer fluendo MPEG2 demuxing plugin
  • GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad
  • GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepack

Темата ще е обновявам,като се досетя нещо.Ако това което ви трябва не е тука, пише и ще го обясним....
Не пълнете темата с глупави постове....
 
Как да инсталираме драйверите за видео карти ATI и nVIDIA

~> Теглите Envy и той ще ви инсталира каквото трябва.
Не работи под всички дистрибуции. За потдържаните линукс дистрибуции можете да прочетете в сайта.
 
rusi_mc каза:
Как да инсталираме драйверите за видео карти ATI и nVIDIA

~> Теглите Envy и той ще ви инсталира каквото трябва.
Не работи под всички дистрибуции. За потдържаните линукс дистрибуции можете да прочетете в сайта.

Този Envy ако работи с най-новите драйвери от сайта на ATI ще е супер, защото ми писна да си ги слагам ръчно всеки път.
 
Много съм благодарен за темичката :?: От известно време се каня да направя тази моя "миграция" от Windows към Linux. Един познат, който разбира доста ме насочи към Ubuntu. И от около седмица единственото, което ме спира да не я направя тази миграция е, че не съм си взел дискове на които да си прехвърля информацията от компютъра. Иначе формат + инстал на ubuntu :twisted:
Значи, аз знам че ubuntu си е конфигурирано на макс. Това което по-горе index обясни за кирилицата страшно много ще ми дойде от полза. Само искам да питам некви специални настройки за нета трябва ли да се правят? Ако имам нет, дори и да сгафя нещо ще успея да реша проблема, но ако нямам нет и сгафя...
Както и да е... не съм толкова начинаещ колкото звуча де. Продължавайте с темичката, много е полезна :?:
 
Редектиране на файлове през конзолата и през gedit.
Като за начало трябва да има всеки ubuntu gedit, за kubuntu e kwrite.
SUDO - Super User Do.Позволява да се ползват привилеги.Ще го ползваме за да можем да редактираме файлове.
Пример за файл който ще редактираме (по-горният ми пост) /etc/X11/xorg.conf

За да стартираме gedit или kwrite ще трябва да напишем името му.Но този файл в момента нямаме права над него и ще се наложи да стартираме програмта с привилегии .
пишем sudo , името на програмата която ще работи с root права , и после файла който ще редактираме.
Код:
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Другият начин е да ползаме "nano" ако сме в конзолен решим ( не графичен режим).
За целта пак същото но вместо gedit пишем nano.
Код:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
nano е доста добра и полезна програма за SSH достап.
http://img.mybgblog.com/files/my837oq6h6sx3pw4jlhg.png


Следва "КАК МОЖЕМ ДА СЕ ЛОГНЕМ КАТО ROOT Потребител"
root= корен, това е буквалният му превод.Това е абсолутният потребител на unix(linux).Този потребител има права над всичко , което е в системата му.При убунту той може да се ползва само в конзолен тип,за сега не съм чул да се ползва root в графична среда.

За начало как да можем да влизаме от обикновенното си Acc в root потребителя?

След като сте с ново инсталиран Ubuntu , няма те почти никакви настройки.
За да сложим парола на root напишете :
sudo passwd
После въведете паролата ,която е добре да е лесна , в случай че мате проблем, аз си слагам пароли на Windows-а и на linux-а 123456
И без това само аз сядам на PC-то.
След като го въведете ,бихте искали сигурно да влезнете с този потребител.За целта напишете : "su" ентър, и паролата ви...
http://img.mybgblog.com/files/ca8lpje1cbdfrgskhhf8.png
 
Още един начин за кирилизация на клавиатурата ( БЕЗ РЕДАКТИРАНЕ НА ФАЙЛОВЕТЕ )
Отидете на :
System > Preferences > Keybord >
 
Тва убунту само може да ти обърка представите за linux-a..
То тва си е чистo 'развален' debian..

За начало .. fedore core,debian,slackware
 
Sunrize каза:
Тва убунту само може да ти обърка представите за linux-a..
То тва си е чистo 'развален' debian..

За начало .. fedore core,debian,slackware
Не съм съгласен с тебе.
Разликата м/у Дебиан и убунту е в това че дебиан има по-голямо хранилище и различни хора го "развъждат".

И все пак да не забравяме мотото на убунту - Linux for human begin - превод - Линукс за хората идва. Целта на убунту преди години беше да се покаже че линукс не е само конолна операционна системата, да се покаже че може да прави всичко каквото и windows ,че даже и повече.Все пак преди 10 год , не толкова далече , за да си инсталираш принтера се е искало да си специалист.А сега става с два клика на мишката.
До сега от всичките форуми който съм посещавал ( не само в бг) на убунту е най-посещаваният.
Код:
Threads: 831,979, Posts: 5,342,617, Members: 619,927, Active Members: 69,028
 

Горе