Как да вържем две PC-та в мрежа с и-нет

kitchenbg

Registered
Здравейте, доста съм попадал на този въпрос "как да вържа два компа?" и от това което съм изчел никой непише нищо конкретно, а се дават разни програми, пишат се умозаключения :shock: , с две думи само акъли. Та затова реших да поместя моят метод за връзка на две PC-та(някой да не помисли че това са котки :lol: ). Отнасясе за директна връзка през LAN-а с кроснат кабел (за директна връзка) и БТК ADSL. Така ..... на компа на който ни е включен и-нета трябва да има още една LAN карта, поставяме кабела (за сега нищо не се получава). Отваряме Network Connections
conection1.jpg

, маркираме втората лан карта и с десен бутон на мишката щракаме на нея, като се появи менюто избираме най-отдолу Proprties
conection2.jpg

от появилия се прозорец избираме Internet Protocol(TCP/IP), "което трябва да има отметка", и натискаме бутона Properties за да конфигурираме мрежата. Появява се прозорец в който трябва да промените настройките както е показано на картинката
conection3.jpg

, на IP address задавате стойности 192.168.10.19 (примерно), Subnet mask - 255.255.255.0; след което набирате и DNS сървъра който е Preferred DNS server: 212.39.90.42; Същото това нещо го правите и на другия комп. като на IP адреса вместо 19 пишете 20, по-този начин конфигурирате кой комп е първи и кой втори в мрежата. След като направите това натискате бутона ОК. За да можете да обменяте файлове между двата компа трябва да шарнете устройствата или дяловете на харда до които искате да има достъп, за целта отваряте My Computer , маркирате с десен бутон устройството и избирате Sharing and Securyti
conection4.jpg

след което слагате двете отметки отбелязани с червено, както е показано на картинката
conection5.jpg

До тук беше лесно, сега следва може би по-трудната част :twisted: .
Така, да се залавяме ........... отваряте My Network Places, в дясно виждате ето това меню
conection6.jpg

от което избирате опцията Set up a home or small office network. Зарежда ви прозорец Network Setup Wizard, който се явява помощник. Натискате бутона Next, после още веднъж Next. Появява се следния прозорец,
conection7.jpg

избирате първата отметка, и натискате бутона Next, появява се следния прозорец
conection8.jpg

от който избирате лан картата която ви е свързана с и-нета, натискате бутона Next, и се появява следния прозорец
conection9.jpg

от който избирате лан картата вързана към втория комп., натискате бутона Next и ви се появява следния прозорец
conection10.jpg

където пишете наименованието на вашия комп така както искате да се казва във мрежата (дескрипция може и да не се пише), следва бутон Next, появява се следния прозорец
network%20connect11.jpg

където пишете наименованието на групата (която задължително трябва да е една и съща и на двата компютъра) в която ще са двата компютъра, (може да оставите и същото име), след което натискате пак бутона Next, появява се следния прозорец
network%20connect12.jpg

който ви пита дали искате, ако имате принтер, да го позволите и на другите във мрежата. Следва бутон Next, появява се следния прозорец за потвърждаване на конфигурираната мрежа
network%20connect13.jpg

натискате бутона Next и изчаквате да се появи следния прозорец
network%20connect14.jpg

където маркирате последния радио бутон и натискате Next, след това веднага Finish. Ще поиска да се рестартира компа, където му казвате да го направи.
Същото това го повтаряте и на другия комп, като още в началото където ви излиза ето този прозорец
network%20connect15.jpg

маркирате втория радио бутон, следва бутон Next, до края.
След като сте направили всичко трябва да шарнете и самия и-нет, как става това? Отваряте пак Network Connections на първия компютър, с десен бутон маркирате картата от където ви идва и-нета, избирате Properties, и след като се отвори прозореца, избирате опцията Advnced
и маркирате опциите заградени с червени кръгчета както е показано на картинката
network%20connect16.jpg

избирате лан картата към която ще изпращате и-нет след което следва да натиснете ОК.
Надявам се че ще е полезно, и дано несъм пропуснал нещо. Успех :?:
 
ей това наистина е много полезно но... вкъщи имаме друг проблем. баща ми си взе лаптоп който има Wi-Fi функция - аджиба антенка дето улавя нета. та му казаха на баща ми да си вземел ланкарта с антенка за домашния ни компютър който е свързан към интернета и чрез нея ще може да се споделя интернета и други файлове. е да ма не - след като я сложихме с баща ми дойде трудната част - как да я конфигурираме , че да прави връзка. ако знаеш как моля те обясни ми както си обяснил по горе че ми омръзна да му оправям келешлъците.
 
досега несъм правил такава връзка, но трябва да стане със опцията wireless! пробвай и успех :?: , а ако намеря нещо ще го пусна :wink:
 
тва съм го пробвал,два - три месеца бях така и плащахме на половин цена,ама има и много ограничения
 
Ако искам да свържа 2 PC-a само за шаринг какво правя :) стигам до шарването и това ли е ? или?

В смисъл просто имам едно пц и искам да му метна няколко файла просто. И искам да си направя мрежа и да си шерваме.
 
LiRiX каза:
Ако искам да свържа 2 PC-a само за шаринг какво правя :) стигам до шарването и това ли е ? или?

В смисъл просто имам едно пц и искам да му метна няколко файла просто. И искам да си направя мрежа и да си шерваме.
ами да, нищо повече не бараш. :?:
 
еииии това е златно!
Много мерси много съм се чудел как става тая работа

ЕДИТ: преди да почна cisco systems курсовете :д
 
Здр
Неразбрах какъм точно кабел ще трябва за да се свържат двата компа
и на двата имам лан карта
но и надвата нямам интернет
какъв кабел ми е нужен и какви остройства
ще ми свърши ли работа кабел за нет и от двете страни на кабела да има по една букса за включване в ланкарта
и двете страни включени в ланкартите на двата компа
ако е така ще ми кажете ли как се казват точно тези букси и как се казва кабела за да мога да си ги закупю
благодаря предварително
 
http://img.ezguide.co.kr/spec_img/cable/NETmate_FTP-cat5e-direct2.jpg
+
http://img.ezguide.co.kr/spec_img/cable/NETmate_FTP-cat5e-direct.jpg

Единият трябва да има две ланкарти.Той играе роляна на рутер.
Кабела се казва FTP или UTF тразлика беше мисля ,че ФТП-то имаше един слой фолио което усилваше потока на частици.
Ако от едната страна са ти примерно червено,жълто,синю,зелено, то от другата страна трябва да са в обратен ред ... > сиреч > зелено,синю,жълто,червено.
 
Да ясно само несхванах защо на единият комп трябва да имам 2 лан карти след като и двата нямат интернет а имат само лан карти
 
mizarck каза:
Да ясно само несхванах защо на единият комп трябва да имам 2 лан карти след като и двата нямат интернет а имат само лан карти
Опс сорка .Грешно съм те рабрал значи.
Ем нагласят едтата карта на ИП завършващо на 1 а пък др да завършва на 2.
Ето примерно как ще изглеждат едната и другата карта
http://web-tourist.net/project/index/net1.jpg
http://web-tourist.net/project/index/net2.jpg
 
а ще обясниш ли как става разделянето на скоростите? примерно нета с който е свързан единия комп е 2Mbps . и двата компа ще си делят по 1 или който тегли примерно ще използва цялата възможна скорост? и може ли да се получи така че ако единия тегли другия остава почти без интернет?
 
krssss каза:
а ще обясниш ли как става разделянето на скоростите? примерно нета с който е свързан единия комп е 2Mbps . и двата компа ще си делят по 1 или който тегли примерно ще използва цялата възможна скорост? и може ли да се получи така че ако единия тегли другия остава почти без интернет?

По принцип приоритет има първото, дето предава на второто.
 
Здр. пичове виждам че разбирате искам да попитам имам суич само без две лан карти та вапроса ми е мога ли само с суич да качна две пцта .
БЛАГОДАРЯ !
 

Горе