Мнение за конфигурация

geo6o

Registered
Здравейте,

Реших да сменя старата машина и след доста време четене по форуми успях да сглобя това:

CPU: Intel Xeon E3-1230 v3 (8M Cache, 3.30 GHz) 438.60лв.
GPU: Asus Nvidia GeForce GTX 750 Ti OC 2048MB 279.00лв.
RAM: 2X4G DDR3 2133 GEIL EVO POTENW 160.08лв.
PSU: Corsair CX430M Modular 430W 99.00лв.
Case: Cooler Master N500 121.64лв.
MB: ASRock B85M Pro3 109.23лв.

Общо 1399.47лв.

Компютърът ще се използва за Web програмиране + малко Photoshop. Вече имам SSD Samsung Evo 840 120GB и HDD WD 1TB Black, както и 2xDELL U2412M 24" монитори.

Единственото, което ме притеснява е, че за видеокартата гледах ревю, на което казаха, че е доста по-шумна от нормалното.

Благодаря предварително за помощта! :)
 
Процесора и дънната платка поддържат RAM с честота до 1600MHz, така че няма смисъл от тези 2133MHz-ови платки. За тях ще ти трябва поне процесор E5 v3, където цената е доста над 1000, освен това и дъно с друг чипсет - Z87, Z97 - доста по-скъпи от B85 платките.
Видео картата е чук, но ако наистина ще ползваш компютъра само за "Web програмиране + малко Photoshop" можеш да пропуснеш купуването на видео карта и вместо това да смениш процесора с 4то поколение(Haswell) i7 - пак са 4 ядрени с HyperThreading и 8MB кеш, но с вградено видео ;)

Едит: Сега се замислих, че даваш 100лв за захранване и още 120 за кутия. Може да хвърлиш 1 око на CoolerMaster K380/K350 - те се продават направо със захранване 500/600W за около 130-140лв (много се плюе по захранванията на CM, но преди няколко години конфигурирах за приятел доста мощна машина в K350 и до сега няма грешка).
Общо взето ако компютъра ще ти трябва само за програмиране можеш да минеш с много по-малко пари - взимаш въпросната кутия със захранването, дъното което си харесал (въпреки че лично аз съм фен на Gigabyte), за процесора можеш да паднеш дори до Pentium (G3420 например поддържа 1600MHz RAM), 4-6-8GB RAM - никога не е излишна. Твърди дискове имаш. Това прави 500-600 лв - по-малко от половина от цената, която мислиш да платиш. Компютъра ще върви повече от достатъчно добре, за да си вършиш работа.
 
Аз само се чудя, компютър за 1400лв за уеб програмиране и фотошоп?
Ако това ще му е основната работа то можеш да спестиш сигурно 800-1000лв от цената...
 
Hous каза:
Аз само се чудя, компютър за 1400лв за уеб програмиране и фотошоп?
Ако това ще му е основната работа то можеш да спестиш сигурно 800-1000лв от цената...

Напротив. Като отвориш 12-13 таба и няколко програми и се е скапал.
Конфигурацията от първия пост е добра, но чак такова скъпо видео -не си заслужава.
Е, сега ако през свободното време ще се гледат филми и някои игри ще се играят - може.

Програмирането не опира до 1-ния текстов редактор или IDE, а до тестове, до браузър с много уиджети, гаджети и прочие, които трябва да улеснят програмиста. Всичко това дърпа ресурс.
Отделно ако се работи и с photoshop с някоя друга по-тежка програма - рам си трябва.

Аз съм с 12GB рам, 4 ядра 3.7 AMD и 3 диска (SSD - системен, 500GB OS(VM's), 250 - бекъп)
Видеото ми е ATI 4200HD вградено в дъното.
 
Аз бих заложил на 16 гб рам.
Понякога ми дават толкова огромни PSD файлове че ги пълня догоре.
Но ССД и добър процесор правят чудеса.
Конфигурацията ми харесва.
 
gearfight каза:
Hous каза:
Аз само се чудя, компютър за 1400лв за уеб програмиране и фотошоп?
Ако това ще му е основната работа то можеш да спестиш сигурно 800-1000лв от цената...

Напротив. Като отвориш 12-13 таба и няколко програми и се е скапал.
Конфигурацията от първия пост е добра, но чак такова скъпо видео -не си заслужава.
Ако вземе добро дъно и процесор и малко рам за начало какво пречи след време да сложи ако ще и 64гб рам? Идеята ми е че аз имам 2 компютъра едния от които е сглобен за 560лв преди 2 години и все още отварям над 15 таба с него и работя с фотошоп и свалям през това време файлове от нета и нямамникакви ядове... разбирам да си пробвал със слаба конфигурация и да кажеш че е лоша за фотошоп и уеб програмиране, но т'ва за какво ще се използва компютъра мен лично направо ме разсмя. Без да превръщам темата във спор мисля, че казах каквото имах. Моето мнение е, че може да се сглоби компютър за 400-600лв които да върши чудеса за съответните изисквания на автора на темата, а нали това е целта на темата- мнение. :)
 
Да, после ще вземе 64GB DDR3 на цена 2 бона.
Нали знаеш какво става като спре да се произвежда дадена памет ? Те цените вече скочиха и без това много.
Вече има DDR4, спира се производството на DDR3 и цената й рязко скача нагоре.

Да оставим това настрана. После ще проима и нови иновации - нови части и ще иска да си вземе нещо още по-ново и така се стига до безкраен кръг.

Взима се всичко наведнъж - читаво и вършещо работа 3-4 години напред, пък след 3-4 да си купи каквото е модно и иновативно.

Примера, който ти предлагаш да следва е грешен и винаги е бил грешен, защото не си първия който го пише.
В hardwarebg и не само там, а и в чужбина по форумите също предлагат подобна тактика, но тя не трябва да се следва.

Още повече видеото което е първия пост харчи 70-80w и може да става и за игри и за филми, надали само ще програмира на него.
Просто ще го ползва за всичко, така, че смело да взима конфигурацията която си е дал от първия пост и това е.
 

Горе