Въпрос за сървър

tyrla4eto

Registered
Здравейте,
В момента имам 2-3 сайта, които ги държа на хостинг план поръчан от суперхостинг бг. Обмислях варианта да си купя сървър, на който да ги прехвърля и да се хостват от там, но не съм много наясно как стоят нещата.
Говоря по-точно за хардуерната част, а не за прехвърляне. Интересуваме към какво точно трябва да се насоча, като параметри. Не съм наясно там какъв трябва да бъде процесора, рам-та и т.н. за да работи нормално, а не да бави или да се пренатоварва. Също така как се пресмята ( или по какво точно се определя ) определена конфигурация, колко трафик би могла да издържи. И разбира се приблизително колко би ми коствало това. Ако някой може да ми даде повече информация?
 
Ако нямаш нужните познания по системна администрация, по-добре отложи докато се запознаеш. Като се запознаеш, ще се откажеш да си купуваш сървър и ще си хепи.
 
pix3l каза:
Ако нямаш нужните познания по системна администрация, по-добре отложи докато се запознаеш. Като се запознаеш, ще се откажеш да си купуваш сървър и ще си хепи.

Какво точно имаш предвид? Работил съм със сървъри и знам как се оперира с линукс, как се инсталират и настройват необходимите софтуери. Правил съм го не веднъж.
 
Да инсталираш софтуер под Linux е по-лесно от колкото под Windows... това не би трябвало да е никакъв проблем за който и да е.
Проблеми може да имаш при администрирането... например да дадеш права за писане където не трябва, да не си дал права за писане в директорията с кеша, да пуснеш сървъра с Root достъп и т.н. Историята помни какви ли не случаи. :D
Има достатъчно материали по темата, прочети някоя статия, изгледай някое видео и ще разбереш за какво говоря. Това си е цяла професия.
 
@pix3l е прав. Има страшно много неща, които трябва ръчно да настройш, за да стане нормален защитен сървър. Иначе ще си пълен с дупки.

В интернет никога няма да намериш пълно ръководство какво трябва да направиш за такава цел, защото за системни администратори има хора, които учат с години.

Мога да ти дам един клип, в който единия от коментарите доста подробно обяснява, какво автора е пропуснал да направи при работа с VPS.


Първия коментар на Demis Balback. Обърни му внимание.
 
Аз бих казал, че пълно ръководство няма никъде. Системата се настройва според спецификите на задачата и ти трябва много опит за да не направиш сървърът си поредното зомби в нечий ботнет.
Влез в някое къмюнити на системни администратори и ги питай за какво става въпрос... не ме питай къде, не знам къде виреят тези хора. :D
 
Благодаря за коментарите! Явно не е толкова проста работа, както си мислех :)
 
Никак не е лесна работа. :D Изисква се страшно много четене, за да си наясно какво де факто правиш.
Не е за copy/paste, ако не го разбираш.
 
tyrla4eto каза:
Благодаря за коментарите! Явно не е толкова проста работа, както си мислех :)

В суперхостинг имат управляеми VPS-и.
Няма нужда ти да се занимаваш със системна администрация и защита.
За теб ще е същото като хостинг .
Защо не ползваш такава услуга?
 
Вземи си manage vps, той включва поддръжка към 48 часа на месец ако не се бъркам, но ако са от суперхостинг винаги ще ти помогнат дори да нямаш часове, много точни хора!

А да си оперираш сам машина не е лесно, ще ти трябват над 2 години практика и сигурно 20 книги за системно администриране нищо лично.

Щети напиша няколко основни неща за защита и стартиране на vps:
csf
ssl
evasive
iptables
SSH - port, rules

Мога да пиша до утре, да не говорим че редовно има update на системата и е редно това да става автоматично под твой скрипт или webmin, също да знаеш как да направиш атоматично рестарартиране на машината след падането и към процесорно време или нещо от този вид към ресурс, backup и още камара неща, трябва да имаш добри познания като цяло.
 
Ясно, най-вероятно ще взема vps от тях. Другият ми въпрос е, кое се гледа за определяне на трафика? Т.е да кажем, че след време очаквам да има около 100 потребителя онлайн на веднъж, сървъра трябва да е достатъчно мощен за да не бави на никой, кое се гледа като параметри и как се смятат?
 
tyrla4eto каза:
Здравейте,
В момента имам 2-3 сайта, които ги държа на хостинг план поръчан от суперхостинг бг. Обмислях варианта да си купя сървър, на който да ги прехвърля и да се хостват от там, но не съм много наясно как стоят нещата.
Говоря по-точно за хардуерната част, а не за прехвърляне. Интересуваме към какво точно трябва да се насоча, като параметри. Не съм наясно там какъв трябва да бъде процесора, рам-та и т.н. за да работи нормално, а не да бави или да се пренатоварва. Също така как се пресмята ( или по какво точно се определя ) определена конфигурация, колко трафик би могла да издържи. И разбира се приблизително колко би ми коствало това. Ако някой може да ми даде повече информация?

като за начало влез в профила си в Superhosting и виж какви параметри използват сайтовете ти ! + колко трафик .
 

Горе