Препоръчайте ми език за програмиране

dakata__92

Super Moderator
Искам да науча нов език за програмиране. Смятам, че PHP вече ми е горе долу понятен и ми се иска да се насоча и към нещо по-различно. В университета съм изучавал основи на C++ и малко Асемблерски щуротии. Общо взето се двоумя между Java и C#. Кой от двата ще ми е по-полезен и примерно какъв софтуер ще ми е нужен да подкарвам кодовете. Да кажем, че xampp с локалният хост ми подкарва PHP системите но примерно за C# незнам какво ми е нужно да изтегля, а пък преди време за Java трябваше да тегля някакъв JavaTM ли беше и бе доста тежка простотия. Поне в този момент така ми се стори. Моля, дайте предложения на кой от двата езика да наблегна, за какво може да ги използвам и какво ще ми е нужно за да стартирам най-прост код ("Hello World").
 
C# изисква да имаш инсталиран .NET Framework, което прави програмите да изискват на компютъра, на който се използва програмата да има съответния .NET Framework.

Той е пригоден само за Windows. Все пак Microsoft е създал езика.

За Java знам, че може да се програмира и за Linux системи.

Аз лично бих избрал C#. Мразя програми, които изискват JVM(Java Virtual Machine). Другото, което не ми харесва на Java, че е тромав, може би точно заради тази виртуална машина.


ЕДИТ: Сега прочетох, че Mono позволява създаването на софтуер за различни платформи. Така че, пак силно се засилвам за C#.
 
[...] за какво може да ги използвам [...]
Всичко се изчерпва с този въпрос. Ще ти дам един съвет - в момента има бум на много CMS-и за създаване на блогове и интернет магазини. Не се занимавай с глупости. Не е нужно да знаеш 15 езика за програмиране... даже според мен това е много тъпо. Щом вече разбираш PHP, не си разпилявай енергията, а му разучи костния мозък. Запознай се много добре с SQL, JavaScript, jQuery, TinyMCE, Backbone, WordPress, и PHPBB. Прави платени плъгини, теми, и каквото е актуално. Научи се на маркетингови трикове.

Ако искаш да си търсиш работа във фирма, по-добре си налягай парцалите над езици - френски, немски, датски, испански, португалски, италиански. Това се търси в момента, както и отново актуални неща - да можеш да правиш приложения за мобилни устройства и т.н. Там вече сигурно ще ти трябва JAVA.

Обаче основното, което искам да ти кажа е, че в България има един модел - на всяка манджа мерудия. Имам един приятел наркоман, който разбира от абсолютно всичко - XML, PERL, JAVA, HTML, бази данни, датски език, шведски език, иврит, спекулации с bitcoins, теория на тялото без органи, и ВСИЧКО друго, което изобщо съществува. Тоя човек повече от 1 месец не се е задържал на работа НИКЪДЕ. Нито в България, нито в чужбина.

Хвани едно нещо, от което виждаш, че други хора изкарват пари и учи само неща свързани с него.
 
gLaVoReZa каза:


50 на 50 съм съгласен с теб. Не е лошо да познава и друг език. Много фирми имат големи изисквания. А като някой от персонала знае повече неща, то му се възлагат повече задачи. Като му се възлагат повече задачи, може да претендира за по-висока заплата.

Най-прост пример можеш да видиш в Jobs.bg. Както искат хора с PHP, database, HTML, CSS, JavaScript(и 100 други библиотеки), така и изведнъж искат да разбираш от Java, Perl, Python. Попадал съм на такива обяви, за съжаление, сега не мога да дам пример с такава.

Покрай C#, може да ползва и ASP.NET, с Java може да борави със Servlets и отново да борави в уеб пространството.


Пример ще дам и с Иван Ванков(@gatakka). И той се занимаваше само с Уеб, но в момента до колкото знам прави приложения за Андроид на Java.
 
Разбирам те напълно. Просто казвам, че трябва да се ходи където са изпопадали жълтици по пътя. Не съветвам хората да тръгват по път, по който няма нищо за ядене и води до изгнил кюнец.

Ако някой иска визитки - започваш да разучаваш CorelDRAW скорострелно от нулата и след 2 дни трябва да кажеш на човека, че ще свършиш работата. Търсиш печатници, питаш, интересуваш се, и изкарваш някой лев. Аз от правене на обикновен сайт, в следващия момент съм правил етикети за бутилки, холограми, пластмасови капачки. Покрай промяна на едно меню с CSS, ми се наложи да се науча да правя теми за osCommerce за шоков срок, а тези теми са ПЪЛЕН шит и едва ли някога повече ще използвам наученото. Така че гледните ни точки изобщо не си противоречат.

Искам да насърча по-малките от мен да не си губят времето, защото е най-оскъдният ресурс. Гледайте какво правят в Америка, Австралия, Люксембург, и другите държави, които печелят много от IT. Лично аз можех и по-рано да разбера, че на масовия купувач на софтуер (от когото падат хлябове), му е през ... какво харесвам аз.
 
gLaVoReZa каза:
Разбирам те напълно. Просто казвам, че трябва да се ходи където са изпопадали жълтици по пътя. Не съветвам хората да тръгват по път, по който няма нищо за ядене и води до изгнил кюнец.

Ако някой иска визитки - започваш да разучаваш CorelDRAW скорострелно от нулата и след 2 дни трябва да кажеш на човека, че ще свършиш работата. Търсиш печатници, питаш, интересуваш се, и изкарваш някой лев. Аз от правене на обикновен сайт, в следващия момент съм правил етикети за бутилки, холограми, пластмасови капачки. Покрай промяна на едно меню с CSS, ми се наложи да се науча да правя теми за osCommerce за шоков срок, а тези теми са ПЪЛЕН шит и едва ли някога повече ще използвам наученото. Така че гледните ни точки изобщо не си противоречат.

Искам да насърча по-малките от мен да не си губят времето, защото е най-оскъдният ресурс. Гледайте какво правят в Америка, Австралия, Люксембург, и другите държави, които печелят много от IT. Лично аз можех и по-рано да разбера, че на масовия купувач на софтуер (от когото падат хлябове), му е през ... какво харесвам аз.

+1 това е половината, с която съм съгласен с теб.
 
Незнам. Просто в момента не работя нали това само изкарвам по някой лев от някой друг проект. Имам добри основи, не претендирам, че знам PHP много добре, но реално с всеки проект си тренираш алгоритмичното мислене и посока на действие. Реално в момента смятам, че трябва да имам познания и по нещо по-различно. Да правил съм кодове на C++ в университета но там ми дават една формула на която да разпиша я вложен цикъл я само if else. Учихме и микропроцесорна техника, като там беше основно програмиране на асемблер самоче не се сещам за кой процесор беше насочено в момента. Както и да е. И аз смятам, че C# е едно добро прехвърляне, въпреки, че Java също е така да се каже доста добре обектно ориентиран. Не съм много запознат, но мисля, че не пречи да иам малко по-широки познания, а като започна в някоя фирма по-нататък дай боже по това което ме влече, ще фокусирам знанията си в дадената област. По принцип се чудех дали да не изучавам ASP но не намерих някакви уроци по темата по-подробни или някоя PDF книга на Български. Реално JQERY e работна рамка на JavaScript. За него ок съгласен съм, че е удобен за ползване, но де да знам повече ми се искаше да се ориентирам и в разработка на софтуер не само за WEB. Тоест искам да имам понятие и от това. Дано не съм смешен с думите си. Просто незнам на къде да се насоча и се допитвам за по-компетентни мнения. :) :?:
 
C# и Java са изцяло ОО, така че това да не те бърка.

И двата езика са силно-типизирани. Двата езика имат generics, lists и т.н.
Мисля, че създаването на UI със C# е по-лесно и удобно, но не съм толкова навътре в двата езика, за да давам чак такива акъли.

Просто C# ми харесва, че директно си създава асемблита, а Java се компилира до byte-code, който задължително трябва да минава през виртуална машина.

Вчера ми трябваше една програмка да използвам. От както си преинсталирах "бозиндоуса" не бях слагал JDK и вчера ми се наложи и трябваше да го слагам, а когато съм на зор и такива неща страшно много ме бавят.

Лично мнение естествено. Не е лошо да видиш търсенията. Аз предпочитам C#, ама май се търсят много повече Java разработчици на пазара.
 
Честно казано, се чудя. Примерно ако искам да напиша някакъв прост калкулатор или калкулатор за някоя игра, а неискам да е web базиран. Смисъл да се катери на хостинги и прочие. Просто да е на машината и да се отваря като програмка. Реално ако искам да му създам и визуализация и дизайн да става също лесно. Примерно налага ми се да пиша ботове за различни игри или калкулатори. Реално ако желая да работят на различни OS също трябва да се компилират лесно. Като цяло май C# наистина е добър варянт. Преди време продадох бот за ИмпериаОнлайн още на старите версии за 600 лева. Пълна автоматизация на играта беше. Логване наемане на население, следене и изпращане на смс ако те нападат и прочие. Системката беше процедурен код, но цели съюзи наглеждаше. Както и да е. Предполагам, че C# ще ми помогне по темата. Моля, който има виждания по темата да ги споделя. Благодаря на всички отзовали се досега. :?: :?: :?:
 
dakata__92 каза:
Честно казано, се чудя. Примерно ако искам да напиша някакъв прост калкулатор или калкулатор за някоя игра, а неискам да е web базиран. Смисъл да се катери на хостинги и прочие. Просто да е на машината и да се отваря като програмка. Реално ако искам да му създам и визуализация и дизайн да става също лесно. Примерно налага ми се да пиша ботове за различни игри или калкулатори. Реално ако желая да работят на различни OS също трябва да се компилират лесно. Като цяло май C# наистина е добър варянт. Преди време продадох бот за ИмпериаОнлайн още на старите версии за 600 лева. Пълна автоматизация на играта беше. Логване наемане на население, следене и изпращане на смс ако те нападат и прочие. Системката беше процедурен код, но цели съюзи наглеждаше. Както и да е. Предполагам, че C# ще ми помогне по темата. Моля, който има виждания по темата да ги споделя. Благодаря на всички отзовали се досега. :?: :?: :?:
Не учи какъвто и език да е за да работиш на заплата.
Мисли как да НЕ работиш на заплата, не какво да учиш.
 
uphero каза:
dakata__92 каза:
Честно казано, се чудя. Примерно ако искам да напиша някакъв прост калкулатор или калкулатор за някоя игра, а неискам да е web базиран. Смисъл да се катери на хостинги и прочие. Просто да е на машината и да се отваря като програмка. Реално ако искам да му създам и визуализация и дизайн да става също лесно. Примерно налага ми се да пиша ботове за различни игри или калкулатори. Реално ако желая да работят на различни OS също трябва да се компилират лесно. Като цяло май C# наистина е добър варянт. Преди време продадох бот за ИмпериаОнлайн още на старите версии за 600 лева. Пълна автоматизация на играта беше. Логване наемане на население, следене и изпращане на смс ако те нападат и прочие. Системката беше процедурен код, но цели съюзи наглеждаше. Както и да е. Предполагам, че C# ще ми помогне по темата. Моля, който има виждания по темата да ги споделя. Благодаря на всички отзовали се досега. :?: :?: :?:
Не учи какъвто и език да е за да работиш на заплата.
Мисли как да НЕ работиш на заплата, не какво да учиш.

Не схващам много какво имаше предвид с този си коментар, но ако горе долу съм схванал правилно си прав и ти. Просто де да знам искам да уча това което е актуално и ще ми е от полза.
 
dakata__92 каза:
Честно казано, се чудя. Примерно ако искам да напиша някакъв прост калкулатор или калкулатор за някоя игра, а неискам да е web базиран. Смисъл да се катери на хостинги и прочие. Просто да е на машината и да се отваря като програмка. Реално ако искам да му създам и визуализация и дизайн да става също лесно. Примерно налага ми се да пиша ботове за различни игри или калкулатори. Реално ако желая да работят на различни OS също трябва да се компилират лесно. Като цяло май C# наистина е добър варянт. Преди време продадох бот за ИмпериаОнлайн още на старите версии за 600 лева. Пълна автоматизация на играта беше. Логване наемане на население, следене и изпращане на смс ако те нападат и прочие. Системката беше процедурен код, но цели съюзи наглеждаше. Както и да е. Предполагам, че C# ще ми помогне по темата. Моля, който има виждания по темата да ги споделя. Благодаря на всички отзовали се досега. :?: :?: :?:

Ботове за каквито и да е игри, съм виждал само на C#.

Сега прегледах jobs.bg . Java бие с 3 към 1 от C# като обяви за работа. Но двата езика са толкова близки, че свикнеш ли с единия, то навлизането в другия ще е много лесно.
Ruby (on Rails) също много се търси, но с win forms там ще ти е много трудно.

Сега почнах да се занимавам с Unity 3D и смятам да използвам C#, вместо JavaScript, като скриптов език.
 
Ммм незнам. Чудя се как и с кое ще ми е най-лесно да започна. Давайте мнения. Искам да задълбая повечко в още някой език. Мислех и ASP да поразкостя малко но де да знам.
 
dakata__92 каза:
Ммм незнам. Чудя се как и с кое ще ми е най-лесно да започна. Давайте мнения. Искам да задълбая повечко в още някой език. Мислех и ASP да поразкостя малко но де да знам.

Ако ще се занимаваш и с ASP, то направо хващай C#. WinForms са по-удобни.
 
Revelation каза:
dakata__92 каза:
Ммм незнам. Чудя се как и с кое ще ми е най-лесно да започна. Давайте мнения. Искам да задълбая повечко в още някой език. Мислех и ASP да поразкостя малко но де да знам.

Ако ще се занимаваш и с ASP, то направо хващай C#. WinForms са по-удобни.
Впрочем си прав по темата. Някой хора ми казват, че на С++ било по-добре да имам знания... Честно казано незнам вече и аз. Реално искам да науча нещо така да му отделя полагащо се внимание. Примерно искам да създавам приложения освен за web така и за машини. Тоест май C# е по-добрият варянт. Ако някой има мнения по въпроса нека сподели. Пратети ми и книги, PDF книги на Български ако е възможно за езиците.
 
vinsbg каза:
dakata__92 каза:
Примерно искам да създавам приложения освен за web така и за машини. Тоест май C# е по-добрият варянт.
И JAVA
Значи за Java знам, че иска виртуална машина и реално може да се ползва на всякакви системи, но пък има и доста компилатори на C#... Много съм раздвоен.
 
dakata__92 каза:
vinsbg каза:
dakata__92 каза:
Примерно искам да създавам приложения освен за web така и за машини. Тоест май C# е по-добрият варянт.
И JAVA
Значи за Java знам, че иска виртуална машина и реално може да се ползва на всякакви системи, но пък има и доста компилатори на C#... Много съм раздвоен.
Tе го казаха и преди мен, но JAVA и C# са супер близки и което и да хванеш от двете после прехода е много бърз и лесен към другото. И да .. аз използвам Mono под Ubunutu за C#.

Не съм експерт по C#, но съм запознат с него като цяло и никога не бях хващал JAVA. Наложи ми се да се захвана с JAVA, защото си писах дипломната работа на JAVA и за 2 месеца я написах, а преди това 1 ред не съм писал на JAVA :)
 
vinsbg каза:
dakata__92 каза:
vinsbg каза:
Значи за Java знам, че иска виртуална машина и реално може да се ползва на всякакви системи, но пък има и доста компилатори на C#... Много съм раздвоен.
Tе го казаха и преди мен, но JAVA и C# са супер близки и което и да хванеш от двете после прехода е много бърз и лесен към другото. И да .. аз използвам Mono под Ubunutu за C#.

Не съм експерт по C#, но съм запознат с него като цяло и никога не бях хващал JAVA. Наложи ми се да се захвана с JAVA, защото си писах дипломната работа на JAVA и за 2 месеца я написах, а преди това 1 ред не съм писал на JAVA :)

Добре. За Windows 7 какво ми е нужно да инсталирам за да подкарвам кодове на C#? Някъде има ли и сайт като php.net за да започна от някъде?
 

Горе