Проблем с вентилатора под Linux (Fedora 25)

thracefields

Registered
Oт няколко седмици вентилаторът на компютъра (Lenovo ThinkPad R500) върти на пълни обороти. Под Fedora 25 съм. Проверих го случайно да не е покрит с прахоляк и боклуци, но не е. "lm_sensors" отчита 2980 оборота в минута. Пробвах: thinkfan, pwmconfig, за да въстановява скоростта според температурата, но не помогна. Някакви предложения какъв може да е проблемът. Версията на кернела е 4.9.14.

Yd8F4WU.png



Извинявам се, ако не съм постнал темата на правилното място, моля да я преместите.
 
thracefields каза:
Около 40%, при по-голяма натовареност стига до 60%.

А защо ти държи постоянно 40%? При 40% е нормално да ти вдига градуси и да ти работи вентилатора.
 
40% е при отворени три-четири програми. Веднага след включването на компютъра, отчита до 10% и пак върти с една и съща скорост през цялото време.
 
thracefields каза:
40% е при отворени три-четири програми. Веднага след включването на компютъра, отчита до 10% и пак върти с една и съща скорост през цялото време.

Това е без значение. Когато не е фокусирана дадена програма, преминава в idle режим и не черпи процесорно време, освен ако не е нещо като торент клиент.

http://prikachi.com/images/81/9073081C.png

Ето, аз съм под Windows 10, пуснал съм само тежки IDE-та, но когато не работя с тях и не са под фокус, не черпат ресурси от процесора.

Виж кои процеси ти товарят постоянно процесора. А ако всичко използваш постоянно, за мен това е нормално поведение.
 
Поразрових се из процесите и успях да намаля използването на процесора. В idle най-много е 5%. Вентилаторът обаче пак не спира да върти на пълна скорост. Ако не може да се контролира автоматично, как мога да сложа определена скорост, на която да върти.

9073760A.png

9073761l.png
 
Виж си настройките в биоса. Някои имат настройки за вентилатора(за лаптопски дъна не съм сигурен дали има такива настройки) и виж да не е зададено нещо от там да работи постоянно на пълни обороти.

Също, виж пробвай някоя друга дистрибуция или друга ОС, да видиш дали отново ще е така. То поне линукса бързо се слага.
С Федора нямам никакъв опит и не мога да помогна с предложения за някакви тулове или нещо от сорта.

Спомни си и през тези седмици да не си правил някакви настройки, което да афектира вентилатора.

Друго, което се сещам... ако е нов лаптопа и има гаранция, го закарай да го видят да не би нещо да има по дъното и процесора да не успява да се охлажда добре.

Ако не е в гаранция и смяташ, че не си сакат в ръцете, го отвори и огледай охладителните тръби дали лягат(дали са залепнали) добре върху процесора, а ако е стар лаптопа(не съм гледал година на производство) е възможно пастата вече да не става за нищо.


За сега друго не се сещам, но преди всичко виж биоса, след това смени дистрибуцията или направо ОС и чак тогава мисли за разглобяване или каране на ремонт.
Ако се оправи от смяната на линукса или ОС, значи нещо Федора-та не влияе добре на дъното(по не знайни причини), а ако не се оправи, значи има нещо по дъното и вече реши какво да правиш - дали да го караш на ремонт, или да си го погледнеш сам.

Това е от мен, с каквото мога да помогна.

П.П. Реално ли чуваш, че върти силно вентилатора или просто съдиш по данните, които ти дава? И постоянно ли върти силно?
Защото, поне при мен под Windows 10 на реални данни, при лек товар върху процесора(дори до 2-3%), от порядъка на 1-2 сек., и се вижда как иска да запали вентилатора на бързи обороти(аз на тези данни не им вярвам много, повече вярвам на тези в биоса) и почти веднага се успокоява.
 
Благодаря за изчерпателния отговор. Проблемът дойде откакто преминах на Linux. До преди месец и аз бях с WIndows 10 и не са се случвали такива неща. Ще те послушам и ще опитам с някоя друга дистрибуция, например Ubuntu Gnome. Пък ако не се оправи, пак ще се връщам към старата ОС.
 
thracefields каза:
Благодаря за изчерпателния отговор. Проблемът дойде откакто преминах на Linux. До преди месец и аз бях с WIndows 10 и не са се случвали такива неща. Ще те послушам и ще опитам с някоя друга дистрибуция, например Ubuntu Gnome. Пък ако не се оправи, пак ще се връщам към старата ОС.

Преди бях слагал линукс на лаптопа ми и имам някакви спомени, че от време на време ми се включваше вентилатора на макс и не съм сигурен дали утихваше.
Но това не ставаше всеки път, а когато си поиска. Най-вече при прясно пуснат компютър, когато най-малко има нужда от охлаждане.
 
Инсталирах Windows 10 и не се чува нищо изобщо. Мисля, че някой модул на кернела може да не е зареден.
 
thracefields каза:
Инсталирах Windows 10 и не се чува нищо изобщо. Мисля, че някой модул на кернела може да не е зареден.

Има нещо, но не съм си правил труда да задълбавам, за да открия проблема на това.
 
Темата е преместена в правилният раздел.
Моля запознайте се с правилата за публикации.
 

Горе