селектиране на всички таблиоци

obqvi_in

Registered
Здравейте, има подобни теми на моята и търсих и в гугъл, но не успях. Ще направя ajax търсене в което искам да обхвана всички таблици в БД. Не знам как да направя селекта досега винаги съм търсил в една таблица. Благодаря на всички.
 
Няма, трябва да кажеш какво искаш точно да направиш. Предполагам ползваш релационна база данни, в която селектирането на всички таблици е против правилата на релацонните бази данни :)
 
От това което прочетох мисля, че е релационна. С този селект кода работи, но в момента са само две таблици а може да станат и над 30. Има ли някакъв начин да го съкратя малко като особеното е че търсените полета ще са еднакви иначе не знам как ще стане.[sql](SELECT name, model, num, brand, price, uses, type, img FROM far_12 WHERE num LIKE "'.$term.'%"'.' OR model LIKE "% '.$term.'%") UNION
(SELECT name, model, num, brand, price, uses, type, img FROM far_24 WHERE num LIKE "'.$term.'%"'.' OR model LIKE "% '.$term.'%")';[/sql]
И защо като заместя 'select всички колони' с select * не става
 
Fakeheal каза:
Защо имаш две еднакви таблици с различни имена?

select * from не работи, защото са ти еднакви имената на полетата в двете таблици.
По-скоро май не са му. Иначе ще успее да ги union-не успешно?
Затова и изрично като ги изреди колоните, тръгва. Защото може да ги union-не и да ги подреди.
 
Добър въпрос :) ами още се колебая как да ги направя, сайта ми ще бъде за продажба на авточасти. Като за начало ще почна с автокрушки и за това съм ги разделил, но сега като се замисля ще ги обединя в една таблица. Знам, че е много трудно да се направи такъв сайт и ще ми трябва много време. Само не знам как ще свържа отделните таблици с таблицата с моделите и марките коли.
 
Revelation каза:
Ама ти да не смяташе за всеки продукт да правиш нова таблица?
:shock: :shock: :shock: И аз си зададох този въпрос! :shock: :shock: :shock:
 
Трябва ти една таблица за продуктите, една за категориите, може би втора за подкатегориите, ако имаш, или пък може категориите и подкатегориите да са в една таблица.

Така, когато тръгнеш да търсиш продукт - реално ще търсиш само в една таблица, но то реално е безсмислено за всяка отделна категория продукти да имаш различни таблици.

Може би е хубаво да прочетеш малко за базите от данни - как се организират, нормализация, типове връзки и т.н..
 
Малко започна като друга тема,но няма ли да стане по-трудно да направя всички продукти в една таблица. Общо могат да са минимум 6 или 7 хиляди отделни артикула може и да са повече и отделно няколко хиляди коли с различни типове двигатели. Няма ли да е по-удобно да ги разделя например накладки и филтри и др. Всяка таблица ще има специфични колони например накладки и дискове имат размер а крушките волтаж и приложение има и др. А ако са в една таблица тя ще трябва да има доста повече колони за да обхване всички разновидности и по мое мнение ще стане по сложно.
 
obqvi_in каза:
Малко започна като друга тема,но няма ли да стане по-трудно да направя всички продукти в една таблица. Общо могат да са минимум 6 или 7 хиляди отделни артикула може и да са повече и отделно няколко хиляди коли с различни типове двигатели. Няма ли да е по-удобно да ги разделя например накладки и филтри и др. Всяка таблица ще има специфични колони например накладки и дискове имат размер а крушките волтаж и приложение има и др. А ако са в една таблица тя ще трябва да има доста повече колони за да обхване всички разновидности и по мое мнение ще стане по сложно.

О, човече, бих ти помогнал, но трябва да ти изнеса цял един огромен урок за това как се правят нещата.
Базата данни, ако се нормализирана правилно и няколко милиона записа в нея няма да те бъркат.
Колоните се увеличават, ако не е нормализирана базата данни. Когато се структурира правилно, броя на колоните пада и всичко става песен.
А ако данните ти имат специфична структура, която е неудобно да се направи в базата данни, то винаги можеш да записваш данните си сериализирани.

Накратко, начинанието, с което си се захванал на този етап няма да ти се получи, докато не се запознаеш с малко повече неща.

Имай предвид, че когато изработваш сайт самостоятелно(да не е само сайт), структурирането на базата данни е най-важно и се почва винаги от там. Нямаш ли правилно структурирана база данни, след това писането на самия сайт ще е ад, защото ти ще пишеш заявки, след това ще променяш базата данни, след това пак ще трябва да пренаписваш заявки и всичко това ще стане кошмар.

https://www.codingblocks.net/programming/database-schema-for-multiple-types-of-products/

Ето примери, но знай, че това е едно от най-сложните неща, с които трябва да се справиш.

П.П. @topchokt те е насочил малко какво да търсиш.
 

Горе