- Vue-Laravel single file
12
WT форуми -> HTML / Javascript / CSS -> Vue-Laravel single file
Създайте нова тема Напишете отговор 
Автор Съобщение
teroristd
Редовен
Редовен

Support: 83
Bonus: 178
Мнение 23/07/2018 11:17 am     Vue-Laravel single file Отговорете с цитат

Здравейте, правя си опити с Vue и Laravel 5.5. Едно от нещата които ме мъчат е че blade и Vue имат еднакъв синтаксис за някои неща. Ако може да ми дадете някои препоръки как да се оправям с тези несъответствия.

PHP code:

// Vue
{{ message }}

// Така го пиша в blade иначе не работи
@{{ message }}

<!-- full syntax -->
<a v-on:click="doSomething"> ... </a>

// Този shorthand не работи
<!-- shorthand -->
<a @click="doSomething"> ... </a>

Това обаче не е основният проблем. Когато се опитам да извадя кода в отделен файл, например Test.vue, нищо не работи. Инсталирал съм си npm. Успявам да подкарам единствено вградения ExampleComponent.vue. Ако може някой да ми обясни по-подробно как се работи с тези файлове ще съм много благодарен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
anonimen
Активен
Активен

Support: 158
Bonus: 315
Мнение 23/07/2018 1:34 pm      Отговорете с цитат

Първо си дай сметка за тези две различия:
1. С blade сървърно генерираш html source файл с попълнени променливи от Laravel.
2. С Vue в клиента динамично ъпдейтваш променливи от JS.

След това избери кой метод ще ползваш - в случая 2.

Значи няма да правиш blade темплейт файл (предполагам с разширение .blade), а най-обикновен html, който ще е по формата на Vue - с разширение .html.

Когато на Laravel кажеш да рендерне някаква страница, ще му подадеш .html файла, без да минаваш през Blade.

Не знам в Laravel как се борави с Blade, но най-вероятно подаваш .blade файл на някаква Blade инстанция, която връщаш от контролера.

Вместо това от контролера директно върни html страницата, без да минаваш през Blade.
Върнете се в началото
teroristd
Редовен
Редовен

Мнение 23/07/2018 2:57 pm      Отговорете с цитат

Това лесно може да стане, но не ми изглежда правилно. Все пак от Laravel сами препоръчват Vue. Ако е такава работата не виждам какъв е смисълът да се ползва Vue заедно с Laravel.
Върнете се в началото
anonimen
Активен
Активен

Мнение 23/07/2018 3:46 pm      Отговорете с цитат

teroristd написа:
Това лесно може да стане, но не ми изглежда правилно. Все пак от Laravel сами препоръчват Vue. Ако е такава работата не виждам какъв е смисълът да се ползва Vue заедно с Laravel.

Ама те са съвсем различни неща - едното е в браузъра, другото е на сървъра. Нито едното не го интересува другото какво е. Защо смяташ, че се губи смисълът?

Можеш да комбинираш двата подхода - в template страница да импортнеш html без да го парсваш, в който да оставиш Vue да рендерира.
Върнете се в началото
anonimen
Активен
Активен

Мнение 23/07/2018 3:50 pm      Отговорете с цитат

Хрумна ми нещо.

Нищо не ти пречи да го пишеш и така, всъщност:

HTML code:
{{ "{{ vue_placeholder}}" }}
{{ blade_placeholder }}

Това ти решава проблема генерално - в 1 файл ще можеш и Vue, и Blade темплейти да ползваш.
Върнете се в началото
joTunkiq
Активен
Активен

Support: 133
Bonus: 266
Мнение 24/07/2018 7:56 pm      Отговорете с цитат

Леко допълнение към колегата, в случай че ти върне стринга ексейпнат:

PHP code:
{!! "{{ vue_placeholder}}" !!}

П.с. идеята на vue е да го ползваш за компоненти и да създаваш динамично такива и ларавела да ти е само бекенда, както при Angular и т.н. Общо взето го позлваш за API.

Ето полезен ресурс как да нагласиш бейсик CRUD неща: https://www.youtube.com/watch?v=u0Y_l7wkB2g

Сигурен съм, че можеш да намериш много по-добри видеа, това е просто първото, което намерих. Стана ми интересно да видя възгледите на колегите, ще следя темата. Idea Question
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
teroristd
Редовен
Редовен

Мнение 25/07/2018 10:05 am      Отговорете с цитат

joTunkiq написа:

П.с. идеята на vue е да го ползваш за компоненти и да създаваш динамично такива и ларавела да ти е само бекенда, както при Angular и т.н. Общо взето го позлваш за API.

Точно това ми беше основният проблем. Не можех да подкарам компоненти от отделен файл. В крайна сметка се справих. За сега нещата се получават, въпреки че има някои разлики от това което гледам в туториалите и при мен.
Върнете се в началото
anonimen
Активен
Активен

Мнение 25/07/2018 11:32 am      Отговорете с цитат

Как го оправи? По тоя начин ли - {{ "{{ param }}" }}? Или импортна .html файл без да го парсваш (с blade)?

И би ли обяснил това:

Цитат:
Това лесно може да стане, но не ми изглежда правилно.

Защо? Нали разделяш клиента от сървъра, и темплейтите и vue-структурите ти стоят в самостоятелни компоненти. Какъв проблем виждаш тук?

Цитат:
Все пак от Laravel сами препоръчват Vue. Ако е такава работата не виждам какъв е смисълът да се ползва Vue заедно с Laravel.

Ок, препоръчват го. Но как това се отнася към методите, които ти предложих по-горе? Защо те да са в конфликт с Ларавел? Т.е. каква е връзката "няма смисъл от Vue + Laravel" и "използвай отделни .html файлове за Vue", и защо двете да са взаимноизключващи се?
Върнете се в началото
teroristd
Редовен
Редовен

Мнение 25/07/2018 1:14 pm      Отговорете с цитат

anonimen написа:
Как го оправи? По тоя начин ли - {{ "{{ param }}" }}? Или импортна .html файл без да го парсваш (с blade)?

Имам предвид че започнах да пиша във файлове с .vue накрая. При тях го няма този проблем. Това {{ "{{ param }}" }} все още не съм го пробвал, иначе в blade файловете го пишех така @{{ param }} и си работеше. В .html файл си работи без проблеми.

anonimen написа:

И би ли обяснил това:

Цитат:
Това лесно може да стане, но не ми изглежда правилно.

Защо? Нали разделяш клиента от сървъра, и темплейтите и vue-структурите ти стоят в самостоятелни компоненти. Какъв проблем виждаш тук?

Цитат:
Все пак от Laravel сами препоръчват Vue. Ако е такава работата не виждам какъв е смисълът да се ползва Vue заедно с Laravel.

Ок, препоръчват го. Но как това се отнася към методите, които ти предложих по-горе? Защо те да са в конфликт с Ларавел? Т.е. каква е връзката "няма смисъл от Vue + Laravel" и "използвай отделни .html файлове за Vue", и защо двете да са взаимноизключващи се?

Исках да кажа че ако не можеш да използваш пълноценно всички компоненти на Laravel, като темплейтната им система например заедно с Vue, то по добре да използваш някаква друга технология, например React. Но това са първи впечатления, и може и да греша.
Върнете се в началото
anonimen
Активен
Активен

Мнение 25/07/2018 10:11 pm      Отговорете с цитат

Цитат:
Исках да кажа че ако не можеш да използваш пълноценно всички компоненти на Laravel, като темплейтната им система например заедно с Vue, то по добре да използваш някаква друга технология, например React

Ок, сега ти разбирам идеята.

Само че не виждам как Vue ти пречи да си ползваш blade.
Ако правиш статични страници ще можеш да ползваш Ларавел "пълноценно".

Ларавелската темплейтна система предлага решение на същия проблем. Само че с Vue имаш "живот" в темплейтите, който Ларавел не ти предлага. А и не му е работа - нали е server side.

Работата му е да прави http respond на даден request. Не се принуждавай да влизаш в граници, когато не ти помагат, а ти пречат.

+ и последно, React, също като Vue, е component renderer. Можеш да си го ползваш наред с Laravel.

----
Сещам се за един недостатък на този подход - ако искаш да правиш server side rendering за по-бързо зареждане на страниците (т.е. всички {{}}-та да са попълнени още преди да пристигне React/Vue/Library.js), то ще ти трябва JS среда, което по очевидни причини е несъвместимо с Ларавел. React предлага фунцкия за построяване на DOM и генерирането на html output без браузър за постигане на това ^, и предполагам с Vue не е по-различно.
Върнете се в началото
teroristd
Редовен
Редовен

Мнение 30/07/2018 12:01 pm      Отговорете с цитат

Имам един въпрос относно един туториал който пробвам. Става въпрос за табове и всичко си работи както трябва без грешки. Последното нещо което се прави в този туториал е като се натисне някой от табовете името му да се отразява и в адресбара на браузъра. Проблемът е че при рефреш селекта се връща на първият таб, но името в адресбара остава на този който е натиснат последно. Въпросът ми е как може да се оправи това?

Javascript code:

<template>
<div class="container">
<div class="tabs">
<ul>
<li v-for="tab in tabs" :class="{'is-active': tab.isActive}">
<a :href="tab.href" @click="selectTab(tab)">{{ tab.name }}</a>
</li>
</ul>
</div>
<tab name="About" :selected="true">
<p>Content for About section.</p>
</tab>
<tab name="Culture">
<p>Content For Culture section.</p>
</tab>
<tab name="Vision">
<p>Content for Vision section.</p>
</tab>
</div>
</template>

<script>
export default {
data: function () {
return {
tabs: []
}
},
created: function () {
this.tabs = this.$children;
},
methods: {
selectTab: function (selectedTab) {
this.tabs.forEach(function (tab) {
tab.isActive = (tab.name == selectedTab.name);
});
}
}
}

Vue.component('tab', {
template: '<div v-show="isActive"><slot></slot></div>',
props: {
name: {required: true},
selected: {default: false}
},
data: function () {
return {
isActive: false
}
},
mounted: function () {
this.isActive = this.selected
},
computed: {
href: function () {
//От този ред слагаме името на натиснатия таб в адресбара
return '#' + this.name.toLowerCase().replace(/ /g, '-');
}
}
});
</script>
Върнете се в началото
anonimen
Активен
Активен

Мнение 31/07/2018 10:54 am      Отговорете с цитат

Доколкото виждам, ей тук задаваш по дефолт всички да са unselected:

selected: {default: false}

Т.е. ще замениш false с проверка за this.name в location.hash.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Създайте нова тема   Напишете отговор    web-tourist.net Форуми -> HTML / Javascript / CSS Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
12
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети