Правила на google

Статус
Not open for further replies.

Svetoslav

Registered
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769

Следването на тези правила, ще помогне на Google да открие, индексира и класира вашия сайт в листите си. Даже ако решите да не изпълните, която и да е от техниките, изброени тук, обърнете специално внимание на секцията "Правила за качество".
В нея сме разгледали основните нелегални практики, които могот да доведат до отстраняването на сайта ви от индекса на Google. Веднъж премахнат, сайта ви вече никога няма да може да се класира в листите на Google, нито в листите на който и да е от партньорите на тази търсачка.

* Правила за качество
* Дизайн, съдържание и технически аспекти

Когато сайта ви е готов, направете следното:

* Намерете си други сайтове,със сходна тематика, които да създадат линк към вашия;
* Регистрирайте се в Google;
* Регистрирайте и карта на сайта в проекта Google Sitemaps (Beta). Той се използва за да се разбере повече за структурата на сайта, което гарантира още по-добро покрите на съдържанието му от Google;
* Проверете дали всички сайтове, които трябва да знаят за вашия, са известени, че той вече е онлайн;
* Регистрирайте сайта си в директориите на ODP (Open Directory Project), Yahoo! и другите специализирани сайтове в интерент.

Правила за качество - основни принципи:

* Правете страници за потребители, а не за търсачки. Бъдете лоялни към потребителите си и не им представяйте различно съдържание от това, което представяте на търсачките.
* Не участвайте в линкови схеми, които са измислени за да увеличат PageRank за сайта ви.
* Като цяло, избягвайте триковете, които се използват за подобряване на класирането в Google.
* Не използвайте неоторизирани компютърни програми за да регистрирате страниците си. Такива програми консумират изчислителни ресурси и нарушават правилата на Google. Също не се позволява употребата на продукти като WebPosition Gold™, които изпращат автоматични или програмирани запитвания до Google.

Правила за качество - специфични насоки:

* Избягвайте употребата на скрити линкове или скрити текстове;
* Не използвайте пренасочвания;
* Не изпращайте автоматизирани запитвания до Google;
* Не качвайте страници със съдържание, което не се отнася до темата на сайта ви;
* Не създавайте множествени страници, поддомейни и домейни със съдържание, което е почти същото като това на сайта ви.
* Не създавайте страници, които инсталират вируси, троянски коне, и др.
* Не използвайте "doorway" страници, които се създават само заради търсачките.
* Ако сайта ви участва в програма на цяло обединение от сайтове, сложете уникално съдържание по страниците си, което да направи вашия сайт най-предпочитания от всички.

Когато даден сайт не отговаря на тези принципи за качество, може да бъде блокиран от индекса на Google. При положение, че сайта ви не посреща изискванията от тези правила, моделирайте структурата и съдържанието му и след това помолете отново за регистреция.
Правила за дизайна и съдържанието:

* Направете сайт с ясна йерархия и текстови линкове. Трябва да има достъп до всяка една страница от сайта ви чрез поне един статичен текстови линк.
* Създайте карта на сайта с линковете, които сочат към важните страници. Когато картата включва повече от 100 линка, разкъсайте я на няколко отделни страници.
* Създайте полезен, информационен сайт, и напишете страници, които ясно и точно се отнасят към темата на сайта.
* Помислете за думите, които потребителите биха използвали за да намерят сайт със съдържание подобно на това от вашите страници. Употребявайте тези думи!
* Постарайте се да използвате текст, вместо изображения, за да посочите важните имена, съдържание и линкове. Текстът, който е част от графиката на изображението, не се разпознава от паяците на търсачките.
* Направете информацията в TITLE и ALT максимално описателна и точна.
* Проверете изправността на линковете и направете проверка за допуснати грешки във вашия HTML код.
* Когато използвате динамични страници, имайте предвид, че за разлика от статичните, те не винаги се индексират от паяците.
* Поддържайте разумно количество от линкове за всяка страница; добре е броя им да не надвишава 100.

Технически правила:

* Използвайте текстови браузер, като например Lynx, за да проверите коя част от сайта паяците ще могат да "видят". Ако забавните допълнения, като JavaScript, cookies,IDs сесии, рамки (frames), DHTML, или Flash, не позволяват да се види основното и най-важно съдържание на сайта ви, това ще означава, че и паяците ще се затруднят при индексирането на информацията.
* Избягвайте ползването на IDs сесии или техники, които отклоняват пътя по сайта по различни начини. Тези способи са добри когато става дума за ръководене на човешкото поведение, но начина, по който паяците се движат по сайта ви е коренно различен.
* Убедете се,че вашият сървър поддържа If-Modified-Since HTTP header. Благодарение на това допълнение Google разбира дали по сайта ви има направени промени след последното посещение на роботите.
* Проверете и за наличието на файла robots.txt на сървъра си. Този файл дава информация за това кои директории трябва, и кои не трябва, да се индексират. Посетете този сайт за да разберете какви инструкции да дадете на роботите относно посещенията им. За да се уверите, че използвате правилно robots.txt, тестувайте го с robots.txt analysis tool.
* Ако фирмата ви е закупила система за управление на съдържанието, проверете дали системата експортира съдържанието успешно, така че паяците на търсачките могат да го индексират.
* Не използвайте "&id=" като параметър във вашите URL адреси, защото Google няма да индексара страниците ви.
 
Svetoslav каза:
* Не използвайте "&id=" като параметър във вашите URL адреси, защото Google няма да индексара страниците ви.

Това само за &id= ли е? Мога ли да ползвам примерно &gid= ?
 
StormBreaker каза:
Svetoslav каза:
* Не използвайте "&id=" като параметър във вашите URL адреси, защото Google няма да индексара страниците ви.

Това само за &id= ли е? Мога ли да ползвам примерно &gid= ?

.. Не използвайте "&id=" - &gid / &mid и т.н. можеш :)

А за "&type=" някой знае ли дали е проблем ?
 
DJCharge каза:
StormBreaker каза:
Svetoslav каза:
* Не използвайте "&id=" като параметър във вашите URL адреси, защото Google няма да индексара страниците ви.

Това само за &id= ли е? Мога ли да ползвам примерно &gid= ?

.. Не използвайте "&id=" - &gid / &mid и т.н. можеш :)

А за "&type=" някой знае ли дали е проблем ?
малко се обърках
а може ли да ползваме ?id=
примерно test.php?id=2 ?
 
@Svetoslav Благодаря за предоставената информация. Много е полезна.
Искам само да попитам какво е това: f-Modified-Since HTTP header и може ли накой да ми даде линк да си изтегля текстовия браузар посочен в темата ?
Другото което е не ми стана ясно с тия &id= и т.н. Кое е позволено и кое не.

Поздрави
 
От прочетеното доста неща ми станаха ясни

а за &id просто точно &id да няма.Тоест може да има &categoriq &urokid и така но не трябва да има &id .Поне аз така го разбрах
 
по скоро е да се избегне полкзването на линк от типа site.com/index?mode=download примерно, а вместо него а е site.com/mode/download да речеме. гугъл мрази линкове от вида ?нещо=друго&трето=пето
 
jooorooo каза:
по скоро е да се избегне полкзването на линк от типа site.com/index?mode=download примерно, а вместо него а е site.com/mode/download да речеме. гугъл мрази линкове от вида ?нещо=друго&трето=пето


И когато след 2 дена тази тема отиде на 1-ва страница в гоогле при търсенето на
"правила на google" пак ли ще го избягваш? :)

Няма как да избегнеш ?p=23 .
В целия форум няма нито една страница без GET и въпреки всичко няма проблем.

Аз честно да си призная не го виждам това с параметъра тук:

http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769
 
Soul_Stealler каза:
Значи може да се ползва &id, така ли ? :roll:
Писах тема затова... Админ каза че няма никакво значение и може да се използва. Жив пример е самата тема. Както админ каза скоро ще е на 1-вите страници на гугъл при търсене "правила на google"...
 
Последно мога ли да ползвам &id= или не? Защото иначе трябва да променям страниците, които съм писъл досега и става една дълга и широка :roll:
 
StormBreaker каза:
Последно мога ли да ползвам &id= или не? Защото иначе трябва да променям страниците, които съм писъл досега и става една дълга и широка :roll:

Да, може.
Само че вместо & пиши & за да е валидна страницата :)
 
DrViS каза:
StormBreaker каза:
Последно мога ли да ползвам &id= или не? Защото иначе трябва да променям страниците, които съм писъл досега и става една дълга и широка :roll:

Да, може.
Само че вместо & пиши & за да е валидна страницата :)

Благодаря. Знам го това за & и страницата досега ми е валидна :?:
 
jooorooo каза:
по скоро е да се избегне полкзването на линк от типа site.com/index?mode=download примерно, а вместо него а е site.com/mode/download да речеме. гугъл мрази линкове от вида ?нещо=друго&трето=пето

http://www.google.bg/search?q=%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+google&sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rlz=1B2GGGL_enBG228BG228&aq=t

Гоогле не мрази. Омразата е човешко качество. :)
Всяка страница от вида ?promenliva=neshto&id=drugo_neshto за гоогле си е отделна страница .
Зависи просто до каква степен има тежест тази страница и до колко сериозно гоогле гледа на дадения сайт и неговите под-страници .
 
Което ме подсеща да ви напомня да не приемате тези т. нар. "правила" като библията. Никой не може да ви каже как да правите сайта си - не се влиайте от нещо, което ви казва "Не прави така урл-елите, че аз не ги харесвам по този начин". Правете си сайтовете за посетителите, не за търсачките. Добър метод за това е просто да си представите, че търсачките не съществуват и единствения начин да имате нови посетители е когато някой влезе в сайта и остане толкова очарован, че го препоръча на приятел.
 
Да, но винаги има едно НО. Ако сайта е направен "както си искаме" Гугъл и доста от търсещите машини, няма да ни индексират на предни позииции, а не е ли вярно че половината посещения на един сайт идват от Гугъл и други търсачки?
 
Аз някаде да съм казал да си правите сайтовете както искате?
Правете сайтовете си за потребителя, не за търсачките - това не значи както си искате. А направите ли го достатъчно добър за потребителя Google ще ви ранкне много добре. Google не ранква най-оптимизирания сайт, а най-релевантния! MSN а в много случаи и Yahoo все още се манипулират лесно с изтъркани трикчета от 99-та.
 
Svetoslav каза:
Което ме подсеща да ви напомня да не приемате тези т. нар. "правила" като библията. Никой не може да ви каже как да правите сайта си - не се влиайте от нещо, което ви казва "Не прави така урл-елите, че аз не ги харесвам по този начин". Правете си сайтовете за посетителите, не за търсачките. Добър метод за това е просто да си представите, че търсачките не съществуват и единствения начин да имате нови посетители е когато някой влезе в сайта и остане толкова очарован, че го препоръча на приятел.

Правилата са библия за мен и аз ги спазвам стриктно (доколкото е възможно).

Обаче текста който си написал в твоя първи пост накрая и дето спорим за него:
Код:
 * Не използвайте "&id=" като параметър във вашите URL адреси, защото Google няма да индексара страниците ви.

не го виждам в правилата на google


Дописано е от някой Българин :) (съмнявам се да е Svetoslav) .

Google правилата написани в гоогле са истина и гоогле ги спазва.
Не съм видял нещо написано там което те самите да не спазват.

Не взимайте нищо написано в БГ сайт като библия. Дори и в този сайт.

:)
 
Не е добавено в текста. Премахнато е от Гайда на Гуугъл. Преди месеци го имаше. Текса е от бгсео.ком. Явно не го ъпдейтват.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе