Информатика

galabin123

Registered
Може да е рано,но всички учители вече изискват от мен да им кажа какво точно ще кандидатствам за да видят по кой предмет да ме подготвят по-добре.Аз реших нещо свързано с Информатика,поразпитах насам натам,първо се бях оплашил защото си мислех че 2-рата ми матура трябва да е математика,а аз имам 4 по математика и не съм сигурен дали ще мога да издържа матурата,в този момент ми казаха че не е задължително матурата ми да е математика,стига ми само оценката от дипломата + добро представяне на кандидат студентския изпит,но тогава след като не ми трябва математика за матура,какво да избера,искам нещо което ще ми е от полза.Моля да ми кажете защото много от вас са завършили и вече приети да учат някъде.Благодаря предварително! ;]
 
еми нз от къде мога да знам ...

аз просто питам ,може да предложите какво сте избрали вие,защо и с какво ви е помогнало?
 
Ако сам не можеш да решиш к'во искаш, сещаш ли се т'ва ще говори за теб самия?
 
казах че съм решил,знам че не всеки обича да чете,но за да отговорите в темата трябва да прочетете съдържанието :(
 
galabin123 каза:
казах че съм решил,знам че не всеки обича да чете,но за да отговорите в темата трябва да прочетете съдържанието :(

Много ясно съм прочел съдържанието, но явно не знаеш к'во си написал? :}
какво да избера,искам нещо което ще ми е от полза.

root321 каза:
Да не сме врачки?

Успех! :)
 
1-во избрал съм информатика
2-ро питам за избора за 2-ра матура след като с информатиката съм готов 2-рата ми матура не знам по какво да ми е /.
 
За да кандидатстваш информатика така или иначе трябва да се явиш на изпит по математика(дали ще е матура или кандидатстудентски).
 
На доста места приемат и с матура по БЕЛ.
Аз примерно избрах втора матура математика, защото и кандидатстудентския изпит ще ми е по мат и няма да трябва да се подготвям за 2 различни неща ( само материала за матурата е малко по-малко отколкото за кандидатстудентския изпит ... ).
Като за начало си избери какво искаш да учиш и намери къде се учи това нещо. Има доста променливи при избора. Например аз си мислех за софтуерно инжинерство в СУ, но повечето ми познати и съученици ще ходят във Варна и си избрах КСТ в ТУ Варна, а и прочетох няколко лоши отзива за СУ, но като цяло отивам само заради дипломата ...
 
точно СУ бях намислил би ли ми казал тези лоши отзиви?

и ако съм разбрал правилно ако държа матура по математика няма да има кандидат судентски изпит ли ?
 
Ми то аз мога да ти кажа избери история, защото ще знаеш много за нещата станали по света и у нас, ама това дали ти го искаш или не си е твой проблем.

Гледах и преди тук подобни теми за хора които искат съвети / какво да уча за в бъдеще / на какво да се явя / за какво да уча / и т.н.

Намирам факта, че виждам хора които поставят бъдещето си (буквално бъдещето си) на карта базирайки се на мненията на няколко човека в Интернет форум за шокиращ.

Ние не те познаваме, не знаем какво харесваш какво не харесваш, не знаем какъв искаш да станеш, нито 99.99% процента от хората в този форум ги интересува това какво ще стане от теб.

Ти си този който трябва да реши, искам да правя това и това и за тази цел, ще ми трябва това и това.

Както един от съфорумниците каза по отгоре:

nom3r1 каза:
Ако сам не можеш да решиш к'во искаш, сещаш ли се т'ва ще говори за теб самия?
 
Ти не гледай кой изпита ще ти е по-лесен, а с какво искаш да се занимаваш, кое ти е по-интересно, кое те влече или не знам как иначе да го кажа!
Ако си решил информатика, няма да мине без математика (а и в университета ще има пак доста математика). Добре, матурата ще е по нещо друго, но кандидат студентския изпит нали пак ще трябва да е по математика!? Не очаквай, че ще е по-лесен от матурата! Напротив.

И още нещо. Не се лъжи, че географията е най-лесната матура! Не те познавам. Може да се учил сериозно география, но се съмнявам. Не съм чул някъде да се учи сериозно. Всичките учители по география, които познавам са... (по-добре да не казвам какви). Не помня кога за последно съм учил по география. Учителя само ни разказваше в коя хижа е най-хубава ракията и каква скара яли на не знам си кой манастир...

Няма по-лесна матура. Има само предмети, по които знаеш повече. :wink:
 
Аз като завършващ тази година Информатика в СУ (ФМИ) мога да ти кажа, че почти нищо лошо не мога да кажа нито за факултета, нито за предметите които учих през годините.
90% от тях бяха смислени, полезни и преподавани добре. И да искаш и да не искаш, все ще се научиш накрая (или няма да завършиш).
Има 4 специалности (главно) свързани с Инфроматика в СУ - КН, Информатика, СИ и ИС (гугълни ги :). Съветвам те да ги запишеш в реда, в които съм ги изредил, въпреки че програмите им са доста сходни.

Готви се за много и различни предмети, свързани с различни математически дисциплини, матрици, интеграли, редове, пространства и сие :) Ако ти се учи информатика няма как да минеш без (доста) математика :)

За сега работа за програмисти в България има доста, дори и се плаща добре.
 
B13_Savage каза:
Аз като завършващ тази година Информатика в СУ (ФМИ) мога да ти кажа, че почти нищо лошо не мога да кажа нито за факултета, нито за предметите които учих през годините.
90% от тях бяха смислени, полезни и преподавани добре. И да искаш и да не искаш, все ще се научиш накрая (или няма да завършиш).
Има 4 специалности (главно) свързани с Инфроматика в СУ - КН, Информатика, СИ и ИС (гугълни ги :). Съветвам те да ги запишеш в реда, в които съм ги изредил, въпреки че програмите им са доста сходни.

Готви се за много и различни предмети, свързани с различни математически дисциплини, матрици, интеграли, редове, пространства и сие :) Ако ти се учи информатика няма как да минеш без (доста) математика :)

За сега работа за програмисти в България има доста, дори и се плаща добре.
Заставам напълно зад неговото мнение. Макар че съм първа година.
И послушах на дивака съвета и сега съм Математика и Информатика :D Но не му вярвайте безрезервно , само ме лъже че ще пием кафе :D
И аз лошо за момента не съм видял от преподавателите( може би Е. Кръстев не е от фаворитите , но като цяло е става... )
 
да знам че няма да мина без математика,но аз не виждам някъде във
c++ и php да има математика ако някой ме насочи какво точно се учи като избера информатика да ми каже моля,аз се насочвам към някакво програмиране свързано със сайтове а не (C++,BV и т.н.т.) .

също така искам да кажа по география имало 2 часа през годината които не сме учили иначе учиме,правиме тестове,аз всяка година решавам примерните матури и се справям доста добре с изключение малко на картата,но ако знам че матурата по география е по-лека от кандидат с-ия изпит по-добре да избера математика като 2-ра матура.Oчаквам вие да ме насочите защото не съм много запознат,гледам в сайта на СУ ,но просто не намирам каквото ми трябва . Благодаря!
 
Значи, информатиката не е да знаеш език. Езици се учат във филологията. Информатиката си е баш математика, а математиката като цяло не значи сметки.

Задължително дръж матура математика. Защо ще хвърляш усилия да учиш по предмет който никога няма да ти трябва, нито за изпит, нито за в бъдеще. Учи си математиката сериозно, така ще си подготвен и за матурата и за кандидат-студентския накуп.

А за програмиране свързано със сайтове можеш просто да забравиш :). Гледай малко по-мащабно на нещата.
 
а би ли обяснил какво точно ще разбирам и ще мога да работя след като завърша математика ?

до колкото гледах една от под-специалностите на информатика беше база от данни няколко неща и накрая ООП
 
galabin123 каза:
а би ли обяснил какво точно ще разбирам и ще мога да работя след като завърша математика ?

до колкото гледах една от под-специалностите на информатика беше база от данни няколко неща и накрая ООП
Програмист (front end, back end, side end), QA, админ .. зависи точно с какво се занимаваш през следването си (огромна част от предемети са ти избираеми).
 

Горе