Как се създава финтех стартъп.

Спам форум
Post Reply
xyz1
Нов
Нов

Как се създава финтех стартъп.

Post by xyz1 » Wed Apr 22, 2020 3:51 am

Интересувам се какви са законовите изисквания в повече за една стартираща компания, която да може да управлява нечии чужди пари? Примерно като epay.bg или phyreapp.com. На теория си мисля, че тези компании могат да източат всяка кредитна/дебитна карта на клиент и да изчезнат.

uphero
Потребител
Потребител
Answers: 32

Re: Как се създава финтех стартъп.

Post by uphero » Wed Apr 22, 2020 10:35 am

:?

Ticketa
Турист
Турист
Answers: 24

Post by Ticketa » Wed Apr 22, 2020 10:57 am

Интересна тема.

Относно източването - теорията не знам дали ще сработи

Относно това да направиш подобна платформа с чуждо финансирани , вероятно ще опреш на дърво. България е малък пазар, но ако гледаш глобално тогава си заслужава.

privatered25
Нов
Нов

Post by privatered25 » Wed Apr 22, 2020 6:08 pm

За съжаление не съм много сигурен в точните изисквания, но очевидно стартъпите fintech трябва да имат специални лицензи.

Чувал съм в други страни, че някои потребители губят пари в сметките си, което прави хората луди. Никой не е сигурен дали техните акаунти са били хакнати, но някои от тези потребители подозират вътрешни работни места.

muti
Турист
Турист
Answers: 2

Post by muti » Thu Apr 23, 2020 5:33 am

Източването на карти/сметки е 50% открадната информация от вътрешен човек с достъп до данните а другите 50% са от хакнати сайтове/сървъри. Проблема не е в това да се намерят CC-та а да се вземат парите.

xyz1
Нов
Нов

Post by xyz1 » Mon May 04, 2020 7:34 am

Мен ме интересува точно въпросът с лицензите как стои. Къде се проверява, какво се изисква и т. н.

Друго нещо, което ме интересува възможно ли е и законно ли е осъществяването на "течащи" плащания? Ще дам пример. Имаме парцел и си правите частен парк. В него над дадени пейки слагате мощна лампа, която всеки потребител със съответното мобилно приложение може да включи, примерно за да си чете книга. Идеята е, че таксуването става според престояното време, като например като си тръгне потребителят (отчетено по GPS координатите на смартфона му), то лампата загасва и сметката спира да се точи.

dakata__92
Web-tourist
Web-tourist
Answers: 126

Post by dakata__92 » Mon May 04, 2020 3:43 pm

xyz1 wrote:
Mon May 04, 2020 7:34 am
Мен ме интересува точно въпросът с лицензите как стои. Къде се проверява, какво се изисква и т. н.

Друго нещо, което ме интересува възможно ли е и законно ли е осъществяването на "течащи" плащания? Ще дам пример. Имаме парцел и си правите частен парк. В него над дадени пейки слагате мощна лампа, която всеки потребител със съответното мобилно приложение може да включи, примерно за да си чете книга. Идеята е, че таксуването става според престояното време, като например като си тръгне потребителят (отчетено по GPS координатите на смартфона му), то лампата загасва и сметката спира да се точи.
По-вероятно е да го таксуваш, когато времето му вече е известно. Тоест ти в реално време не можеш да правиш на всяка секунда нонстоп заявки за да точиш от него пари. Културният вариант е, когато таймера му приключи и GPS локацията е променена, то да го таксуваш наведнъж с 1 заявка. Като влезеш в такси, плащаш след приключване на курса, не даваш пари на таксиджията на всеки метър изминато разстояние. Ти си калкулираш сумата по времето спрямо цената. Тоест ти ако ще точиш в реално време, не знам какъв съпорт, машини и гаранции на потребителите ще трябва да дадеш. Чисто технически ако тръгнеш да осъществяваш тези "течащи" плащания ще се озориш ама много.

muti
Турист
Турист
Answers: 2

Post by muti » Tue May 05, 2020 3:09 pm

По-скоро трябва да е някакъв app и гугъл сторито и всеки да може да си го тегли. Въпроса е как искаш да точиш парите на хората. Дали да е през системата на оператора да се начислява на сметката му или искаш да е така нареченото банково плащане(с карта).

xyz1
Нов
Нов

Post by xyz1 » Sat Aug 22, 2020 4:30 pm

Идеята на "течащите" плащания е, че така няма опасност в крайна сметка клиентът да няма пари да си плати!!! Идеята е не да се ползва банкова карта, а от банкова карта да се прехвърлят пари към специален електронен портфейл, където потребителят да даде право (примерно за част от сумата) за постепенно точене.

Post Reply