Как да получа пълен достъп до външния ми мрежов диск ?

DarkAngelOfhope

Registered
Здравейте,
от известно време ползвам външен HDD свързан към рутера. Ползвам го за съхранение и сваляне на файлове, торент клиента сваля там. Проблема е че нямам пълен достъп до него. В настройките пише че owner е unix user/root и не успявам да дам права на други потребители или да сменя "owner"-a. Ако ресетна рутера имам достъп за няколко дни и после пак нямам. Торент клиента си сваля без проблем, но ако реша да трия файлове, ми казва че нямам достъп. Всички папки са read only, ако се опитам да променя ми казва access denied и че трябва да поискам разрешение от unix user-a. Имате ли някаква идея дали и как мога да си получа достъпа до външния диск ? :) Като закача диска директно към лаптопа си имам пълен достъп, но по мрежата не. Пробвах да добавя нов user или да дам права на всички които го ползват, но винаги получавам съобщение access denied.

Рутера е Cisco EA 6300 с последния наличен firmware.
HDD е някакъв Seagate 3.5" 4TB (ползвал съм и друг диск, 1TB 2.5", пак същата работа)
Лаптопа от който го ползвам е Lenovo Y510p с Windows 10 pro
 
Попадал ли си на тези теми?

https://community.linksys.com/t5/Wireless-Routers/I-keep-getting-quot-You-need-permission-to-perform-this-action/td-p/365389
https://community.linksys.com/t5/Wireless-Routers/Can-t-delete-files-from-USB-drive-on-EA6300/td-p/799580

Изглежда този рутер е ЛЕКО досаден относно конфигуриране на такъв тип неща.
 
Revelation каза:
Попадал ли си на тези теми?

https://community.linksys.com/t5/Wireless-Routers/I-keep-getting-quot-You-need-permission-to-perform-this-action/td-p/365389
https://community.linksys.com/t5/Wireless-Routers/Can-t-delete-files-from-USB-drive-on-EA6300/td-p/799580

Изглежда този рутер е ЛЕКО досаден относно конфигуриране на такъв тип неща.

С настройките от втория линк смених и името на диска с което е в мрежата. Предполагам че за това получих достъп и успях да сменя папките да не са read only, но след рестарт на лаптопа - пак не мога да трия :D Нищо, това е по - малко досаден вариант от колкото да ходя да разкачам диска от рутера и да го свързвам директно с лаптопа за да трия файлове. А и 4TB ще ги пълня няколко години :D Ще се гледа за нов рутер, той тоя и без друго прегрява при голям трафик към диска и съм ограничил upload-a :) Ама не ми се дават 200-300 лв за хубав рутер, на времето тоя ми изпадна на много добра цена, 90 лв.
 
Тъпото е, че аз лично нищо не конкретно не открих относно това в тяхната документация. Все пак някъде в Windows като правиш mapping-а, би трябвало да има да зададеш конкретни username и pass, които имат права и съответно при рестарт не би трябвало да има проблеми.

Ако не ти се дават 200-300лв за хубав рутер, дай направо за NAS. :p :lol:
 
Revelation каза:
Тъпото е, че аз лично нищо не конкретно не открих относно това в тяхната документация. Все пак някъде в Windows като правиш mapping-а, би трябвало да има да зададеш конкретни username и pass, които имат права и съответно при рестарт не би трябвало да има проблеми.

Ако не ти се дават 200-300лв за хубав рутер, дай направо за NAS. :p :lol:

Да, аз съм търсил няколко пъти в google за решение на проблема. Пробвал съм доста неща, но без успех :) Иначе NAS не ми трябва, просто на тоя лаптоп имам само 480 GB SSD и няма място за съхранение, затова съм на външен диск през рутера. Преди бях сложил един малък диск (стария на лаптопа) в кутия и ползвах него, но един път малко го "убих", после се опитах да го ремонтирам и го убих още повече :D Надявам се към края на годината вече да са се оправили нещата с наличностите на компоненти (най - вече видеокарти), да е излязла и DDR 5 паметта и да сменя лаптопа или с настолен или с друг лаптоп. Тогава, най - вероятно, няма да имам нужда от мрежов диск. :)
 
Да, то НАС в домашни условия рядко се вижда някой да ползва.

Ами вариант за сега нямаш значи, освен да намериш реално постоянно решение или да ти се налага по-малко да пишеш по диска, хаха.


Видео карти скоро няма да видим. Скалперите просто няма да го позволят скоро време. Почти съм сигурен, че нова серия видео карти ще излезе преди да успеем да се доберем до сегашната на нормални цени.

DDR5 и да излезе ще се чака за хардуер, който го поддържа хаха. А и вероятно ще е златен.
 
На диска може да се записва, ама не може да се трие :) μTorrent си сваля без проблеми там, субтитри слагам към филмите и мога да ги преименувам. Проблема е ако реша да трия файлове. Странното е че добавените от мен субтитри мога да ги трия, дори някои файлове които са свалени с μTorrent също мога, но са единици. Всички папки и подпапки са read only. Опитам ли да променя, дава ми access denied и това е. Имам няколко филма които съм ги копирал от flash-ка на HDD, тях също не мога да ги трия. Сега му изтрих някаква папка cache дето си беше направил, за нея не ми иска разрешение :D Може би греша с някоя настройка и аз не знам.

Иначе аз си мислех да си взема една NAS кутия, ама за 1 TB щеше да ми излезе към 300 лв и не ми се даваха. А тоя диск 4TB го взех за 150 лв :)

Дано към края на годината да се пооправят наличности и цени, гледам някакви разправят че към средата на лятото щяло да се подобри положението, ама ще видим. Ако няма и лаптоп е решение, макар че ми се искаше да си сглобя една конфигурация, да си припомня доброто старо време :D
 
/оффтопик
Не съм много запознат с подобна "система" как си е направил (да включиш ХДД към рутер), но не влизаш ли в хардиска като администратор? Ако влизаш като администратор просто задай права на папката и самите файлове?

https://www.eduhk.hk/ocio/content/faq-how-modify-network-drive-access-permission
 
Ticketa каза:
/оффтопик
Не съм много запознат с подобна "система" как си е направил (да включиш ХДД към рутер), но не влизаш ли в хардиска като администратор? Ако влизаш като администратор просто задай права на папката и самите файлове?

https://www.eduhk.hk/ocio/content/faq-how-modify-network-drive-access-permission

Е как съм "изградил" ... Рутера има USB 3.0 порт който може да се ползва и за storage. Закачил съм един диск и това е ... от настройките на рутера съм изключил да не иска парола за да се ползва диска. А от настройките на windows пише че "owner" на диска е unix user/root. От линка който си дал, като се опитам да правя промени ми казва че нямам права и трябва да искам от unix user/root. Това със създаването на нов потребител не го разбирам особено, но на "Location" ми дава да си избера само мрежовия диск, т.е. няма как да задам user от windows-a да го управлява (поне аз така го разбирам). Отключвал съм и admin account-a на Windows-a и през него не става :) Май самия рутер си присвоява диска и си мисли че е негов :D като съм търсил в google ми е излизала подобна тема и че за да оправя проблема трябва да сменя ОС на рутера (ставаше въпрос за друга марка/модел рутер) за да имам повече настройки, но не знам точно на тоя модел дали може да се сложи и не ми се занимава чак толкова. Поне установих че от настройките на рутера ако променя да има парола за достъп до диска, мога да трия файлове. След рестарт трябва да изключа и включа тая опция за да мога да трия пак ... не е много приятно, но е по - добре от колкото да местя диска на лаптопа :D
 
DarkAngelOfhope каза:
Не знам какво е това :) Сигурно нещо което работи под linux ? :)

Някои рутери позволяват да ги администрираш чрез терминала, но сигурно наистина този модел няма такава възможност, поне без 3rd party firmware.
 
djman каза:
DarkAngelOfhope каза:
Не знам какво е това :) Сигурно нещо което работи под linux ? :)

Някои рутери позволяват да ги администрираш чрез терминала, но сигурно наистина този модел няма такава възможност, поне без 3rd party firmware.

Да, мисля че някъде бях видял да пишат за това, но трябва да се сложи друг firmware. Не ми се хваща с това :) най - много да "убия" рутера и да трябва да търся нов :D

Иначе установих, че през настройките на рутера, като пусна външния диск да се достъпва с парола, мога да правя промени по него. След рестарт трябва да изключа и да включа тая опция пак, за да имам достъп. Все е нещо и мога да премахвам файлове. Торент клиента почва да се шашка малко така, ама аз ще трия файлове на няколко месеца веднъж сигурно :)
 
Що не си вземеш едно Raspberry Pi и не вържеш към него диска? И ще имаш пълен контрол над това което искаш да постигнеш :)
 
deam0n каза:
Що не си вземеш едно Raspberry Pi и не вържеш към него диска? И ще имаш пълен контрол над това което искаш да постигнеш :)

Също доста добра идея :dance: :clap: Аз имам 6 парчета Raspberry Pi 4 , които ползвам но 5 са в цехове (автоматизации) , 1 което ми е за тестове.

По орязания вариант е Orange PI (по-евтино е)
 
deam0n каза:
Що не си вземеш едно Raspberry Pi и не вържеш към него диска? И ще имаш пълен контрол над това което искаш да постигнеш :)

То тая схема сигурно ще отпадне, някой ден, като си взема компютър или лаптоп с по голям диск. Просто сега нямам възможност едновременно за SSD и HDD на лаптопа. :)
 

Горе