България е застрашена от цунами!

shukri_93

Registered
Това ни прогнозира ученият от БАН проф. Гаро Мардиросян, който бе интервюиран по повод опасността от изригналия вулкан в Исландия и доколко това ще засегне и нас. Ученият даде успокоителна информация за носещият се над Земята вулканичен облак, но сподели други тревожни данни, а именно, че от всички съществуващи около 60 геофизични процеса, които могат да достигнат катастрофални размери, от тях България не е застрашена само от три – вулкански изригвания, процеси на пустинно образуване и вечни ледове. Всички останали 57 могат да бъдат проявени на територията на страната ни като най-голяма опасност за нас са унищожителните земетресения. Вследствие на едно такова е възможно и образуването на цунами в Черно море като според проф. Мардиросян България вече има свидетелства за такива в миналото.

Сеизмичната зона, в която се намираме е и причината за създаването на земетресения. Особено активна може да бъде тази по Черноморието ни около Шабла, вследствие на което при евентуално земетресение да се образува цунами.

Проф. Гаро Мардиросян сподели, че преди време подобни са унищожавали бреговете ни като и днес не е изключено.

Добрата страна била, че вълната на цунамито се образувала от дължината и времето, с което разполагала, а те не били особено на страната на природната стихия, за наше щастие.

Ученият добави, че за цунами може да се смята и вълна от 50 см, и не е задължително тя да бъде с големина 2-3 м или повече. Цунами е всяка вълна образувана вследствие на сеизмична дейност, а не от тази на вятъра.

Напоследък човечеството е свидетел на какви ли не природни катаклизми, каквито бяха земетресенията в Чили, Китай, Турция, а поредното отмъщение на планетата бе с изригналия вулкан в Исландия, който блокира почти всички полети в Европа и остави хиляди хора по летищата.

„Всичко ни се връща!“, така определят някои днешните природни катастрофи, и да се надяваме, че не сме прегрешили толкова, че да ни застигнат и нас.
WTF?! :D
 
България е застрашена ОМГ ние да не сме само на граница с море
Да и тва цунами ще ни зале нас та чак до испания кви заплахи кви щуротии мислят тея
Гаро Мардиросян :shock:

тея хотели дето ги стройха по бреговете за какво ги правиха ???
 
Spamerchots каза:
тея хотели дето ги стройха по бреговете за какво ги правиха ???

Да пазят от цунамита , хората са мислили и затова са го направило толкова нагъсто :D .
 
Пф, пълни глупости.
България в обградена отвсякъде със планини - изключение правят черноморските градове, а в Черно Море доколкото знам никога не е имало цунами.

И да има цунами ще дойде от Черно Море и ще удари морксите градове, няма да залее цяла България.
Те да му мислят.
 
По принцип е възможно , но едва ли ... Е да ако наистина стане , аз загазвам :D
 
Щом 50 см. е цунами, занчи е възможно, но такива като в Индонезия едва ли ще видим (и по-добре :D ).
 
papyrus_kn каза:
Щом 50 см. е цунами, занчи е възможно, но такива като в Индонезия едва ли ще видим (и по-добре :D ).

Дааа, 50см цунами.
Аз тогава като пикая какво правя - ураган 12 степен ???
 
Е така де, то ясно е написано, че вълната не е нужно да е 20 метра, за да е цунами, вълна образувана от разместването на земните плочи е цунами, независимо дали е 50 сантиметра или 1 метър .. Аз лично се съмнявам. Не мисля, че има условия за изникването на вълна цунами, която ще е опасна за България, говоря дори и за морските градчета :)
 
Разбира се, че може да има цунами :), цунами може да има и в градинско езерце. Въпросът е колко голямо ще бъде то. Ако някой е ходил тази пролет покрай варненския вълнолом ще види изкъртения асфалт, плочки и избитата стена на яхт клуба, това всичкото за еин ден огромни "вятърни" вълни. В случая те са опасни защото са много една след друга, а приливната вълна е единична, а в черно море най-голямата приливна вълна може да докара... прилив и наводнение...
 
Хахаха това ме накефи xD Във Черно море може да се образува цунами но то ще е много малко.. и не виждам от какво сме застрашени...
 
Genius_m каза:
Хахаха това ме накефи xD Във Черно море може да се образува цунами но то ще е много малко.. и не виждам от какво сме застрашени...
Повярвай ми ако земетресението е огромно , може и да е опасно .
 
Да...ако има земетресение с магнитут 10 по рихтер и Европа се разцепи на 2. В такъв случай може и да ни залее едно цунами с височина 40-50см. :D


Този ако го е страх от такова цунами...Явно никога не е излизал от БАН.
 
Да му мислят по морето...като мен. :D

А сериозно, в Черно море е имало и не пречи пак да има цунамита. Както пише в материала не е нужно да е 20 метра. Колко беше в Индонезия? 2-3 метра, но просто нямаше какво да го спре. Черно море не е чак толкова малко, но за щастие разломите са предимно по сушата и в Средиземно море.
 
misho каза:
Да му мислят по морето...като мен. :D

А сериозно, в Черно море е имало и не пречи пак да има цунамита. Както пише в материала не е нужно да е 20 метра. Колко беше в Индонезия? 2-3 метра, но просто нямаше какво да го спре. Черно море не е чак толкова малко, но за щастие разломите са предимно по сушата и в Средиземно море.
В Индонезия вълната беше ОГРОМНА и за това нищо не я спря. Горе долу пет метра бяха вълните във Варна за които говорех ;).
 

Горе