как да си направя речник

aquafresh

Registered
Наби ми се в главата да направя българо-английски и англииско -български речник ,но не знам точно технологията как се прави. :D
С какво да го направя? И искам да са в бд думите.
С str тeplace дали може да се направи работата или е глупаво с него?
 
Ако не се лъжа, @HunteR беше тръгнал да прави такова нещо. Ами вкарваш в базата данни думата на български и на английски. После при въвеждане все едно търсиш в базата данни и ти изважда резултатите... не мисля, че е толкова сложно, но може нещо да пропускам.
 
Ето един прост речник:

1. Една таблица.
2. Полета ID, дума, описание

3. Заявка от рода на "SELECT * FROM `tablica` WHERE `duma` LIKE = '%$dumata_koqto_tarsim%' "

и изкарваш резултата...
Не е сложно нали? :)
 
Smirnoff каза:
Ето един прост речник:

1. Една таблица.
2. Полета ID, дума, описание

3. Заявка от рода на "SELECT * FROM `tablica` WHERE `duma` LIKE = '%$dumata_koqto_tarsim%' "

и изкарваш резултата...
Не е сложно нали? :)

Ако търся думата "гол", и има в дб дума "разголен", ще ти изкара и двата резултата, а той търси само "гол".Трябва да ги няма кавичките, и да се правят 2 търсения.Първо ако се намери думата е едно, но ако не се намери да се направи 2-ро търсене на базата на някой алгоритъм за близост на думите (soundex, функцията levenshtein() и т.н.).

:)
 
Ами би трябвало да може да се изкара точен резултат.... т.е. като търся "гол" да изважда само "гол", а не както ти спомена... примерно "разголен". И така точен резултат + функцията става както трябва.
 
Има сложен алгоритъм за търсене на думи, който може да се направи и по прост.

Търси се: вчера

и заявката трябва да е

Код:
SELECT * FROM table WHERE duma LIKE 'вчера' OR duma LIKE 'вчер' OR duma LIKE 'вче'

Вече може да се направят и малко модификации за подреждане на резултатите според % съвпадение с MATCH() и fulltext
 
Уф..
само глупости правя.. :oops:
Код:
<?php
include "config.php";
if(isset($_POST['submit'])){
$sql = mysql_query("SELECT * FROM words") or die (mysql_error());
while ($row = mysql_fetch_array($sql));
if ($sql) {
echo '
<form method="post" action="">
<input name="word" value="">
<input type="button" value="go"><br>
</form>
';
}
else {
echo "gre6ka";
}
}
?>

нищо не излиза :?
 
Smirnoff каза:
Забравил си WHERE-то :D
не аз нарочно не съм го сложил ,защото после ми дава грешка.
А проблема е че не излиза формата.

--------
оправих се
 
Код:
 <?php
include "config.php";
$word = $_REQUEST['word'];
$sql = mysql_query("SELECT * FROM words WHERE en='$word'") or die (mysql_error());
while ($row = mysql_fetch_array($sql));
echo "
$word - $row[bg]
";
?>
Вижте как го направих ,но не ми изкарва превода на бг.. Къде е грешката?
 
Така ? :?:
<?php
include "config.php";
$word = $_REQUEST['word'];
$sql = mysql_query("SELECT * FROM `words` WHERE `en` LIKE '$word'") or die (mysql_error());
while ($row = mysql_fetch_array($sql))
{
echo ''.$word.' - '.$row['bg'].'';
}
?>
 

Горе