Компютърна конфигурация

StormBreaker

Registered
Здравейте туристи (и евентуално туристки)
Решил съм да си сглобя един геймърски компютър и имам нужда от малко съвети :)

Имам това дъно: Sapphire Pure Platinum Z68 Награда ми е от едно състезание миналата година, затова не е Z77

Имам и памет вече: Corsair 2x4 GB 1333 DDR3 - Благодарение на Admin

Останалите компоненти са леко под въпрос. Искам да мога да подкарвам всичко към момента на Ultra (евентуално без много anti-aliasing) на Full HD.

Към момента съм се загледал в тези чаркове:
Процесор: Intel Core i5-3470 3.20 GHz - има го в nikem с 20лв по-малко
Видеокарта: Sapphire HD7850 2GB GDDR5 OC - това е овърклокнатия модел
Някакъв терабайтов хард от рода на: Seagate Barracuda 1000GB 7200 64MB SATA 3

Как ви се струва и имате ли препоръки? Захранване и кутия ще ми предложите ли някакви? Захранването единствено искам да е колкото се може по-безшумно без да е на космическа цена.

Ще си взема и монитор FullHD LED, около 22 инча. Приемам предложения и за него :)

В тази конфигурация ме притеснява едно - дъното е правено за Sandy bridge, има ъпдейт за BIOS-а, с който се поддържа Ivy, но без да сложа за малко Sandy процесор няма как да флашна ъпдейта. Нямам познати със Sandy bridge. Има ли вариант да го дам в някой сервиз да ми го ъпдейтнат и къде може да стане това?
Не ми се ще само заради това да взимам Sandy

Другото, което се чудя е дали да не взема по-евтин процесор и да "прелея" пари във видеокартата - Sapphire HD7870 GHz Edition 2GB GDDR5 - но ми се струва доста 420лв, а пък и по-евтин процесор има само i5 3350P и другото са i3-ки. И сякаш разликата между 7870 и 7850 OC не е голяма

:)
 
За по-евтин процесор мога да ти препоръчам Intel i5 2400 3.1 Ghz. Аз съм изключително доволен от него
 
i5 е оптимално за геймърски компютър. I7 въобще не се товари от такива неща. I3 също стига ама... i5 е екстра.
Трябва да решиш ще го клокваш ли (дали да K отключен или не).
ОТ сандитата има още наличности I5 2500, които са добри и не отстъпват по производителност.
Отделно ако ще е Ivy аз бих взел 3570К ама само ако ще го напъвам на клок и то там ще отидат още пари поне за едно хубаво въздушно охлаждане.

Понеже говориш за геймърски тук веднага опираме до видео картата.
Истината е, че трябва да определиш до колко пари ще дадеш.
400 лв. виждам горе долу си заделил. То там е и най-оптималното от към цена/производителност. Надолу е зле производителността, а нагоре е зле цената.

Между картите с една/близка цена е много трудно да се намери разликата.
Понякога те имат много близка производителност в игрите като ФПС.
Примерно едната ще направи 60 фрейма в секунда другата 65.
АКо са от една марка примерно Radeon.
Ако са от две марки то тогава става още по объркано. Едната е по добре в една игра (пак с малко) другата е по добре в друга игра (пак с малко).
Няма някакви фрапантни разлики .
Предпочитат се Радеоните, защото са с подобна производиртелност за по-малко пари. От друга страна nvidia се славят с по оптимизирани драйвъри и по ниски температури (това пак е относително).
Ако си решил радеон да взимаш то нямаш много за мислене.
Разлика между 370 до 450 лв. е максимум според мен 10 процента производителност и то на някакви тежки игри дето завършват на 3.
При такива разлики обикновено се плаща повече за охлаждането, а не за производителност.
Разбира се аз бих взел 7870.
Ако цената нямаше значение 7970/7950 си е най-добре. :)

Относно PSU ти трябва нещо от сорта над 500 W. Ама стабилно захранване.
Fractal Design казват, че са добри. Продават ги на запад значи са марка. Били свързани с SEASONIC ужким .

Аз имам корсар , Фортрон и cooler master .
Корсарът е скъп и е хубав . Златен сертификат. Като го натоваря и се включва перката няма как.
Cooler master-a e 650 вата. Не е н сартифициран високо но е супер безшумен. Колко е качествен не знам но издържа спокойно карта от висок клас . Фортронът е по-стар но е шумен. Най шумното нещо което може да имаш. А струва не помня. Май 200 долара беше. Сега не знам може да са ги оправили.
SEASONIC един гледам . Потърси в други сайтове също някакви по-евтини или сартифицирани . Ако е от скъпите SEASONIC може и 500 W да захранят каквото искаш.
http://outmax.bg/dmz/index.php?_a=viewProd&productId=34303


Не каза какво мислиш да играеш но поне BF3 ще върви на макс с тези карти както и с nvidia 660, която е в този ценови диапазон.
FarCry 3 също. В последните месеци така я оптимизираха, че аз от 80 FPS отидох на 160 FPS. Сега след последните драйвъри май всякакви карти от среден клас я клатят с минимум 60 FPS на HD на макс сетингс.
С две думи всичко дори и Crysis 3 на ултра но с намалени филтрации.
Взимай нещо за около 400 лв. и почвай. :)
 
Според мен избери по-евтина карта, по-бърз процесор.
Самата карта се ориентираи по ревюта а не по статистика.КОлкото по-голяма е рамта на картата толкова по-голяма резолюция, но к'во от това?Ако няма да играеш на 5 монитора 52' мисля,че 1гб е предостатъчно дори за новите игри,все пак за най-сигурно виж клипове и ревюта (няколко поне) със игрите които те интересуват.
Другото щом си го имаш не мога да добавя нищо друго,а и исках да е максимално кратко. :)
 
Благодаря за отговорите.

CPU-то няма да го овърклоквам или ще е много малко, колкото да пробвам дъното. Не смятам, че ми трябва K версия в такъв случай. i5-2500 видях, че има но за същите пари мога да взема Ivy с по-голяма тактова честота, което ми изглежда доста странно. И не ми се ще да взимам по-стария (и по-скъп) модел.

Някой знае ли сервиз в София, който евентуално може да ми "услужи" с ъпдейта на биоса - срещу някакво заплащане разбира се? Аз ще се опитам да намеря някой със Sandy и да си го направя сам, но ще трябва първо да взема другите части (без процесора), та ако не стане нещо да не остана с неизползваем Ivy.

Видеокартата както се е видяло остава HD7850 2GB. Не искам за 20тина лева (1GB vs 2GB) след година да се окаже, че точно това ще ме спъва. Сега докато четох разни форуми попаднах на един цитат: "I'd rather have it and not need it, than need it and not have it".
Обаче се оказа, че OC версията я няма в наличност. Нищо, ще взема чистата, пък доколкото чета мога и сам да си я клокна малко и ще е същото.

За игрите - завършващите на 3, новия tomb raider, guild wars 2, каквото ново излезе

@admin - така като гледам за сега ще ти се доверя за захранването, защото не им разбирам особено, а като гледам всички казват от захранване да не се пести.
 
Всички завършващи на 3 (ако говорим за Max Payne 3, Battlefield 3, Crysis 3, Far Cry 3, Assassin's Creed 3 итн), плюс новия Томб Райдър (в който се влюбих) и каквото и да е излязло до сега съм го играл на Ultra, с максимален AA (на TR смъкнах с едно) с изцяло AMD конфигурация и HD7770 1GB GDDR5 видео, което ме навежда на мисълта, че това, което си сглобяваш няма да ги усети тея игрици даже.

За захранването - то всеки си хвали к'вото е виждал, ама аз съм със 500W Cooler-Master и просто не се чува това чудо - абсолютен стелт.

А тук гледам, че го има ОС-то, ама е по-скъпичко от нормалния вариант, така че ако ти можеш да си го клокнеш дали има смисъл.
 
StormBreaker каза:
"I'd rather have it and not need it, than need it and not have it".
И след една година излезне игра която иска малко по-бърза видео карта , вместо повече РАМ, какво пак ли ще ъпдейтваш PC-то?
За мен това е чист пазарен трик между производителите на игрите и производителите на хардуера,и отдавна се отказах да им играя по свирката.

Все пак в крайна сметка ти знаеш за какво ще го ползваш...
Но пак казвам , за мен по-добре по-бърз процесор и карта с по малко рам , от колкото обратното.

Айде успех,и може да се похвалиш като е готова конфигурацията!
 
@Hous - Аз не виждам по-бърза видеокарта с по-малко от 2GB памет.

idevbg каза:
Всички завършващи на 3 (ако говорим за Max Payne 3, Battlefield 3, Crysis 3, Far Cry 3, Assassin's Creed 3 итн), плюс новия Томб Райдър (в който се влюбих) и каквото и да е излязло до сега съм го играл на Ultra, с максимален AA (на TR смъкнах с едно) с изцяло AMD конфигурация и HD7770 1GB GDDR5 видео, което ме навежда на мисълта, че това, което си сглобяваш няма да ги усети тея игрици даже.

За захранването - то всеки си хвали к'вото е виждал, ама аз съм със 500W Cooler-Master и просто не се чува това чудо - абсолютен стелт.

А тук гледам, че го има ОС-то, ама е по-скъпичко от нормалния вариант, така че ако ти можеш да си го клокнеш дали има смисъл.

Супер :)

За захранването освен тия калкулатори как мога да проверя всяка част колко ще изисква? Пише ли го някъде по характеристиките и какво да гледам?
 
StormBreaker каза:
За захранването освен тия калкулатори как мога да проверя всяка част колко ще изисква? Пише ли го някъде по характеристиките и какво да гледам?

Пише го да. На всеки компонент пише колко харчи в документацията.
Но проблемът е, че много менте захранвания въобще не работят
така както пише.
Едно марково захранване 500 W може да се равнява на 1000 W ментак. Да не говорим, че ментакът няма почти никакви защити, не подава напрежение като хората и така.

Взимаш едно дето да е марка за да няма проблем. SEASINIC, CORSAIR, COOLER MASTER .
Тези дето са сартифицирани GOLD са най-добрите но са и двойно по скъпи.
Cooler Master наистина е тихо. Имам такова 650 ватово.

Относно видеото наистина няма 1 GB видео дето да е по-бързо от видео картите които си избрал. Имай предвид, че OC версията на 7850 не е по добра от неклокната версия на 7870.

Ти на каква резолюция мислиш да играеш?
Не че няма да върви на HD. Напротив. Повечето ще вървят на VERY HIGH но нека не забравяме, че много игри ще се наложи да намалиш я филтрации я някоя настройка (не че ще видиш кой знае каква разлика в качеството на видеото).
 
admin каза:
StormBreaker каза:
За захранването освен тия калкулатори как мога да проверя всяка част колко ще изисква? Пише ли го някъде по характеристиките и какво да гледам?

Пише го да. На всеки компонент пише колко харчи в документацията.
Но проблемът е, че много менте захранвания въобще не работят
така както пише.
Едно марково захранване 500 W може да се равнява на 1000 W ментак. Да не говорим, че ментакът няма почти никакви защити, не подава напрежение като хората и така.

Взимаш едно дето да е марка за да няма проблем. SEASINIC, CORSAIR, COOLER MASTER .
Тези дето са сартифицирани GOLD са най-добрите но са и двойно по скъпи.
Cooler Master наистина е тихо. Имам такова 650 ватово.

Относно видеото наистина няма 1 GB видео дето да е по-бързо от видео картите които си избрал. Имай предвид, че OC версията на 7850 не е по добра от неклокната версия на 7870.

Ти на каква резолюция мислиш да играеш?
Не че няма да върви на HD. Напротив. Повечето ще вървят на VERY HIGH но нека не забравяме, че много игри ще се наложи да намалиш я филтрации я някоя настройка (не че ще видиш кой знае каква разлика в качеството на видеото).

Тоест ако е някоя от тия марки няма проблем, стига да е достатъчно ватове?

OC версията не се различава по нищо от не-OC, която може да се клокне и ръчно. Да - не е по-добра от 7870, но 7870 ми се струва скъпичка...

На HD ще играя. Филтрациите не ме притесняват особено и нямам проблем да ги намалям. Въпроса е да върви с над 30 fps
 
StormBreaker каза:
@Hous - Аз не виждам по-бърза видеокарта с по-малко от 2GB памет.
Видеото исках да кажа същата характеристика с по-малко рам=по-малко пари.
Иначе по-бърз процесор,все пак той е "мозъка" на компютъра и дори когато правиш друго на компа ще лети,докато видео картата ти е основно за игри.

Похвали се накрая какво си избрал поръчал и как работи! :?:
 
Hous каза:
StormBreaker каза:
@Hous - Аз не виждам по-бърза видеокарта с по-малко от 2GB памет.
Видеото исках да кажа същата характеристика с по-малко рам=по-малко пари.
Иначе по-бърз процесор,все пак той е "мозъка" на компютъра и дори когато правиш друго на компа ще лети,докато видео картата ти е основно за игри.

Похвали се накрая какво си избрал поръчал и как работи! :?:

Ще се похваля :) Но няма да е тази седмица :)
 
За видео карта аз предлагам да се изчака за новата 650 TI boost
http://www.geforce.com/whats-new/articles/introducing-the-geforce-gtx-650-ti-boost

Тя ще е на нивото между 7850 и 7870.
Отделно ще е или по евтина от 7850 или на същата цена но все пак това е NVIDIA.
При еднаква цена и производителност NVIDIA винаги е за предпочитане.
Доколкото разбрах, ще е на цена между 320-380 лв .

Погледнете само тестовете и перфорънса. Аз тествах 650 и беше добре.
650 Тi е още по добре.
Но 650 TI boost идва с широка шина и два гига байта бърза памет .
Изчисленията са , че е бърза колкото 660 само дето е по-евтина.
Аз бих изчакал и бих купил нея за цена до 400 лв.
Няма конкуренция в този клас никакъв. Дори да решиш да си купиш Radeon то изчакай да отговорят с нещо на нвидиа или да паднат цените на тези дето си решил да купиш.
 
admin каза:
За видео карта аз предлагам да се изчака за новата 650 TI boost
http://www.geforce.com/whats-new/articles/introducing-the-geforce-gtx-650-ti-boost

Тя ще е на нивото между 7850 и 7870.
Отделно ще е или по евтина от 7850 или на същата цена но все пак това е NVIDIA.
При еднаква цена и производителност NVIDIA винаги е за предпочитане.
Доколкото разбрах, ще е на цена между 320-380 лв .

Погледнете само тестовете и перфорънса. Аз тествах 650 и беше добре.
650 Тi е още по добре.
Но 650 TI boost идва с широка шина и два гига байта бърза памет .
Изчисленията са , че е бърза колкото 660 само дето е по-евтина.
Аз бих изчакал и бих купил нея за цена до 400 лв.
Няма конкуренция в този клас никакъв. Дори да решиш да си купиш Radeon то изчакай да отговорят с нещо на нвидиа или да паднат цените на тези дето си решил да купиш.


Хммм изглежда доста интересно. Някаква идея след колко време ще се появи из българските (онлайн) магазини? Иначе не бързам, бих изчакал. Отделно, че следващия месец се задават един тон контролни в университета и едва ли ще имам толкова време да играя.
 
admin каза:
Ми няма да чакаш дълго. Най много 2 седмици - месец.

Перфектно тогава :) Много благодаря за информацията! Щом ще се появи хубава и евтина nvidia съм напълно за. :)
 
И аз винаги съм за Nvidia но ако става въпрос за цена/скорост виж това:
http://www.emag.bg/video-karta-gigabyte-amd-radeon-hd7950-3072mb-gddr5-384bit-hdmi-dvi-pci-e-product
Не знам до кога е намалението но макар да е бая пари (540 лв.) все пак това е топ карта равняваща се на nvidia 670. Да не говорим, че с това охлаждане отиваш на клок почти до 7970 сток.
Всъщност очаквам с излизането на 650 ti boost да се раздвижи пазара на картите. Ще излезе и още един модел на Radeon мисля, че беше с кодово 7790.

Не искам да те обърквам. 2GB Nvidia 650ti boost с 192 шина ако излезе на цена 350-380 лв. ще е супер и това ще е точно за теб.
Да не говорим , че игри , които се възползват от всички екстри на NVIDIA PhysX i 3D.
Аз определено държа на тях. Особено се усещат в игри като Metro 2033, Batman и Crysis 2/3.
 
Реших да изчакам около месец да видим как ще се развият нещата. Така и така както казах няма да съм много свободен тоя месец :)
 
StormBreaker каза:
Реших да изчакам около месец да видим как ще се развият нещата. Така и така както казах няма да съм много свободен тоя месец :)

Мда.
Предлагам ти да търсиш процесор 2500К sandy втора употреба.
Изпуснах два за по 280 лв. мисля, че бяха.
 

Горе