От компютъра мирише на изгоряло

F1r3Fl3x

Registered
От доста време един от компютрите ми вкъщи мирише на изгоряло.
Не знам от какво е. Отварял съм го много пъти и нищо няма разтопено.
Подозирам, че е свързано с вентилатора на процесора, но не съм сигурен.
Някой може ли да ми даде съвет какво да правя ?
 
Обикновенно миризмата на изгоряло (нагрято) идва от захранващия блок (който в повечето случаи е китайски плод на инжинерната им мисъл).Провери да ли върти вентилатора на захранването защтото много често изгарят (незабелязано) и тогава почва да мирише яко от прегряващите транзистои :)
 
Върти се. Малко по-слабо от другия комппютър, но се върти.
Забравих да спомена че машинката е с Дебиан и работи без графична среда.
Сетих се че имам инсталиран lm-sensors. Ето какво показва:
Код:
atom:/home/pockata# sensors
it8712-isa-0290
Adapter: ISA adapter
VCore 1:     +1.62 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.08 V)   
VCore 2:     +0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.08 V)   ALARM
+3.3V:       +3.36 V  (min =  +0.00 V, max =  +4.08 V)   
+5V:         +4.92 V  (min =  +0.00 V, max =  +6.85 V)   
+12V:       +12.03 V  (min =  +0.00 V, max = +16.32 V)   
-12V:       -27.36 V  (min = -27.36 V, max =  +3.93 V)   ALARM
-5V:        -13.64 V  (min = -13.64 V, max =  +4.03 V)   ALARM
Stdby:       +5.08 V  (min =  +0.00 V, max =  +6.85 V)   
VBat:        +3.28 V
fan1:          0 RPM  (min =    0 RPM, div = 16)
fan2:          0 RPM  (min =    0 RPM, div = 2)
fan3:          0 RPM  (min =    0 RPM, div = 2)
M/B Temp:    +79.0°C  (low  =  -1.0°C, high = +127.0°C)  sensor = transistor
CPU Temp:    +35.0°C  (low  =  -1.0°C, high = +127.0°C)  sensor = transistor
Temp3:        -1.0°C  (low  =  -1.0°C, high = +127.0°C)  sensor = disabled
cpu0_vid:   +1.200 V
Помня че при конфигурацията на lm-sensors каза,ч е няма някои сензори. Предполагам затова показва вентилаторите на 0 оборота. Макар че съм виждал в биос-а оборотите на вентилатора на процесора :lol: Някакви идеи какво става !?
 
Отваряш кутията докато е включен и използваш носът си за да разбереш от къде мирише :?:
 
Тя стои отворена от няколко дена. Пробвах да подуша с нос от къде идва миризмата, но до отлкова съм свикнал с нея, че почти не ми прави впечетление. Ще извикам някой приятел да се опита и той :D
 
изчисти го и размърдай рамовете видеото виж вентилаторите смажи ги, но гледай да е бързо да не изгори нещо от прегряване
 
@appmaster за какво да оглеждам чиповете ?
@macmen преди 2-3 дена го изчистих целия. Вентилатора на процесора съм го смазал, този на захранването не мога да го смажа, защото не мога да го извадя. разположен е гадно. А видеокартата не е влизала в употреба от много време.
Не мога да смажа ввентилатора на процесора докато е пуснат компа, защото се намира точно под захранването. Първо трябва да разкача захранването и след това чак да бутам процесора.
 
Всички са с нормална температура, освен един на който пише VIA. Той е доста топъл.
http://www.skytecshop.com.br/fotos/PL%20%20A7V600-X.jpg
Ето това е дъното.
 
macmen каза:
нещо да не си отплепял радиатора или пастата да ти е стара
Не. Дори и не знам какви са тия работи :D
Компютъра го отворих да го видя отвътре за пръв път преди 2 -3 месеца. (преди това не бях отварял кутия на компютър :D )

За тия пасти и работи не мога да ти дам информация, защото това дъно го взех втора ръка преди месец :lol:
 
Щом мирише на загоряло значи е време да обърнеш пържолата и от другата страна :).




Сега сериозно.Възможно е да мирише на изгоряло от много елементи ,но най вече от вентилаторите на дъното или на видео картата,а възможно е и самото захранване да прегрява.Скоро сменял ли си някой части? :)
 
Начинаещ си иначе бих ти казал да свалиш захранването и да го сложиш на страна. Пуска се и след 15 мин. се проверява дали лъха от него на изгоряло.
Но трябва да се съединят два извода на голямата букса излизаща от захранването...
 
Извади захранването, вземи едно телче и окъси зелената жица с някоя черна от широкия конектор.
След това с мултицет премери напреженията към черната жица (масата). Най-вече провери червените жици - трябва да са 5 волта
жълтите са 12, оранжевите 3
лилавата трябва да е 5в дори и при изключен блок но включен в тока

Ако напреженията са наред няма какво много да му се тревожиш. Нормално е да има някакви малки отклонения.

След това може да отвориш захранването (изключено от тока, поседяло поне 5мин изключено) (внимателно, и не пипай нищо около големите кондензатори) и помириши дали мирише някъде около радиаторите на изгоряло.
 
Като си го правил от стари части... колко старо е захранването? Някога чистено ли е с компресор ?
Е са ако не намериш от какво е си купи една термо камера :mrgreen:
 

Горе