Какво означават тези символи в preg_replace?

smeshko2008

Registered
Здравейте :) Някой би ли ми обяснил как се работи с preg_replace ??? Видях в мануала на php.net, но не го разбрах, така че моля ви не ми давайте линкове натам... Просто ми обяснете на български какъв е синтаксиса и какви са тези странни \#'^&* и т.н. символи? На никого няма да откажа точката ;)

Благодаря предварително!
 
Това се нарича регулярен език. Тези символи са неговата сематика. Чрез него се описва шаблонен текст, а с тази функция се проверява дали някакъв текст принадлежи към този шаблон. Използва се примерно за емейли, телефони и др. Произлиза от дискретната математика(сега ще държа изпит на това). Виж тази презентация обеснява за какво се използват. Доста труден език :(
 
Това е функция за заместване.
Ето един пример:
Код:
<?php
       $str = '[link url="http://php.net"]PHP[/link] is cool.';
       $pattern = '@\[link\ url="([^"]+)"\](.*?)\[/link\]@';
       $replacement = '<a href="\\1">\\2</a>';
       $str = preg_replace($pattern, $replacement, $str);
       echo $str;
?>

Скрипта ще изведе:
Код:
<a href="http://php.net">PHP</a> is cool.
Мисля че от това виждаш кой ред се замества...
А тия знаци просто трябва да знаеш всеки за какво служи.

Поздрави и дано съм помогнал.

@STaNiMiR презентацията е интересна.
 
Ако искаш да разбереш смисъла на този език ти препоръчвам да прочетеш една книжка на Наков "Програмиране на .NET" част 1. Това, че е за C# не е проблем, мисля. Там е обеснен синтаксиса на езика(10 глава). Ако имаш желание де :)
ПС ако не може да намериш книгата пиши, ще ти е дам :)
 
Защото беше написал, че иска да разбере какво значат тея символи и идеята горе долу
 
STaNiMiR каза:
Защото беше написал, че иска да разбере какво значат тея символи и идеята горе долу
Ами да чете малко само за регулярните изрази и готово.
1 резултат в гоогле:
http://python-bg.sourceforge.net/regex-1.0.1/
Да потърси още в гоогле има инфо.

@STaNiMiR ще дадеш ли линкче за тази книга ? Искам да я видя.
 
Сега прегледах 10 глава ако му се чете може да разбере дори от там за какво става въпрос аз ги имам и двете книги обаче не съм чел
 
relax каза:
Сега прегледах 10 глава ако му се чете може да разбере дори от там за какво става въпрос аз ги имам и двете книги обаче не съм чел

На мен и ми са е наложи да ги прочета и двете. Се пак това работя
 
Благодаря ви много, ама много...

Въпреки че ми се иска да дам точка и на Iwanow, просто системата на админ не ми дава шанс. Въпроса ми беше основно за знаците, сега ще видя какво пише в книгата. Точката отива при STaNiMiR, макар че ми се иска да дам и на други, той ми отговори много точно :?:

Благодаря ви, iwanov и STaNiMiR :?:
 
Мерси това ми е първа точка :) и неска си взех изпита по програмиране добър ден :). Радвам се, че съм бил полезен
 
Станчо книжката е интересна сега съм раздвуен какво да почвам да чета дали това или за флекс
че тои изпита по програмиране наи лесен :shock:
 
mute каза:
Станчо книжката е интересна сега съм раздвуен какво да почвам да чета дали това или за флекс
че тои изпита по програмиране наи лесен :shock:

ООО муте жив ли си :)...Ами тя е стара вече.Аз е прочетах понабързо и е ползвам като справочник, за такива нещата

ПС ае не е мн лесно програмирането при нас. Особено, ако тря да зубриш теми и да развиваш въпроси ;)
 
А дали има някакъв тип справочник със всички "странни символи", които се използват? Щото те са доста, а на мен ми трябват само някои :?:
 
mute каза:
какво да почвам да чета дали това или за флекс

И аз съм така ама не раздвуен ами бахти и дилемата. Ту C++ искам да почна даже на няколко пъти го почвам ама не се задържам особено ту PHP да чета по напреднали неща ту и таз книжка искам ама.... засега се задържам повече на PHP и JavaScript исках да почна ама се отказах. Много езици да незнаеш кой да почнеш :)
 
Еми при мене книжки бол, ама точно за такива неща няма, за това може ли някой да ми каже от къде мога да видя всички тези /w ^&!@#$%# знаци какво правят? :shock:
 
аз имам нещо кото си ползвам от време на време
http://stoyandelev.com/docs/regular_expressions_cheat_sheet.png

StaNiMir каза:
ПС ае не е мн лесно програмирането при нас. Особено, ако тря да зубриш теми и да развиваш въпроси
е щом става дума за зубрене на теми ... грозна работа.
 

Горе