Информатика

Заповядай: СУ, ФМИ, специалности
Ако питаш мен КН или СИ.

galabin123 каза:
аз не виждам някъде във
c++ и php да има математика
Никой не вижда, спокойно. :D Сега сериозно. Полза има, разбира се.

K0ceTo каза:
Задължително дръж матура математика. Защо ще хвърляш усилия да учиш по предмет който никога няма да ти трябва, нито за изпит, нито за в бъдеще. Учи си математиката сериозно, така ще си подготвен и за матурата и за кандидат-студентския накуп.
Тук подкрепям напълно. :?:

K0ceTo каза:
А за програмиране свързано със сайтове можеш просто да забравиш :). Гледай малко по-мащабно на нещата.
Изобщо няма да се съглася с това. Бъдещето е в уеб програмирането. Разбира се десктоп програмирането няма да умре никога, това са различни неща.
 
Ето Информационно-технологични услуги

Код:
Дисциплина кредити семестриален седмичен
І семестър
1. Основи на информационно технологичните
услуги (З) 7,5 75 3+2+0
2. Програмиране на информационно
технологични услуги 1 (З) 7,5 75 3+2+0
3. Управление на услугите (З) 6 60 2+2+0
4. Семинар по бази от данни и бази от знания 1 (И) 3 30 1+0+1
5. Вградени и автономни системи (И) 6 60 2+0+2
6. Управление на проекти (И) 6 60 2+2+0
7. Бази от знания (И) 4,5 45 3+0+0
8. Основи на е-бизнес (И) 6 60 2+0+2
9. Грид технологии (И) 6 60 2+0+2
ІІ семестър
10. Архитектура, ориентирана към услуги (З) 7,5 75 3+2+0
11. Анализ, моделиране и проектиране на
информационни системи (З) 7,5 75 3+2+0
12. Програмиране на информационно
технологични услуги 2 (И) 7,5 75 3+2+0
13. Системи за управление бизнеса (И) 6 60 2+2+0
14. Управление на взаимоотношенията с
клиенти (И) 6 30 2+2+0
15.Семинар по бази от данни и бази от знания 2 (И) 3 30 1+0+1
16. WAP/WML/XHTML (И) 6 60 2+2+0
17. Извличане на закономерности от данни (И) 6 60 2+2+0
ІІІ семестър
18. Стаж (И) 15 150
19. Преддипломен проект (И) 15 150
20. Разработване и защита на дипломна работа (З) 15 150 часа
Факултативни учебни дисциплини
(за магистранти, които не са изучавали
аналогични дисциплини в бакалавърската степен)
Увод в програмирането (І сем.) 7,5 75 3+2+0
Обектно-ориентирано програмиране (ІІ сем.) 7,5 75 3+2+0
Бази от данни (ІІ сем.) 7,5 75 3+2+0
Разпределени ИТ архитектури (ІІ сем.) 7,5 75 3+0+2
 
misho каза:
K0ceTo каза:
А за програмиране свързано със сайтове можеш просто да забравиш :). Гледай малко по-мащабно на нещата.
Изобщо няма да се съглася с това. Бъдещето е в уеб програмирането. Разбира се десктоп програмирането няма да умре никога, това са различни неща.

Аз не съм казал друго, но както съм казал, нека гледа по-мащабно на нещата. Няма как да учи само това. Висшето е така направено, че учиш ужасно много неща с цел да няма безработни висшисти.
 
да знам че ще уча много неща,но на това наблягам най-много все пак това ме влече най-много ;]
 
galabin123 каза:
да знам че ще уча много неща,но на това наблягам най-много все пак това ме влече най-много ;]
Опитвал ли си друго? Не съм много сигурен дали разбираш какво представлява десктоп програмирането.
Ето една класация, която е доста показателна.
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
Разгледай графиките. Естествено тази статистика не е задължително точна, но...
http://langpop.com/
В общи линии отново Basic не се споменава.

Колкото да математиката - как очакваш да разбираш от компютри, ако не разбираш от математика? :idea: Не казвам, че трябва да разбираш напълно математическите основи на компютъра. Но ако не познаваш нещо как работи, как ще го ползваш?
Не знам и представата ти за математика. Никой няма да те кара да търсиш ъгли. По-сложно е от това, но е и по-интересно.
Знаеш ли какво са алгоритми? Те са математика. Графи? Те също са математика. Като цяло, ако искаш да пишеш добър софтуер, независимо дали е за уеб, за десктоп, за дистанционното на телевизора(хладилника, компютъра или някво чудо, което управлява цяла къща), все ще ти се налага да работиш със системни ограничения, скорост на програмата, управление на ресурси. Това са ти основите.

Няма понятие уеб-програмист. Има програмист и кодописач. Първия разбира какво прави, втория е леймър. Определение за леймър(не ме разбирайте погрешно, това не е обида. Леймър != тъпанар)
 
не искам нищо за десктом,влечът ме езиците за прохрамиране на сайтове,колко до алгоритмите знам ги имам 5,проблема е че не всеки вид задачи знам ;d
 
galabin123 каза:
не искам нищо за десктом,влечът ме езиците за прохрамиране на сайтове,колко до алгоритмите знам ги имам 5,проблема е че не всеки вид задачи знам ;d
Пич, не можеш да кажеш "знам ги алгоритмите". Това е все едно да кажеш, че знаеш въпроса, чийто отговор е 42. :shock:
Ок, тук може би няма да ме разбереш. Не ги знаеш.
Не можеш да се оплакваш, че матурата по математика ти е сложна, а "знаеш" алгоритмите. Алгоритмите са математика.

Няма нищо лошо. Ако искаш да си такъв, никой няма право да ти казва каквото и да било. Но може би следването в университет не е добра идея. Където и да идеш, няма специалност "правяч на уеб-сайтове".
Ако ти се прави само уеб сайтове, май не е добра идея да ходиш в университет. Всеки тук, който следва, ще го потвърди. :)

Кой клас си в момента? Имаш 3 месеца да решиш какво ти се прави и когато започне годината, най-вероятно ще трябва да започнеш и с подготовкта. Потърси информация какво представляват другите типове програмиране. Какво друго може да се прави с един компютър. Уеб е малка част от софтуера, който се прави. Нагласянето на разни малки сайтчета е интересно само до време. Избери си компания, която прави уеб софтуер, и за всяка могат да се дадат примери за още 1 тон друг вид софтуер, който прави.

Има някои неща, които се правят независимо от типа, платформата и т.н. Прочети какво е QA инженер, например. Или софтуерен инженер.

Хайде стига съм те спамил толкова. :) По-полезно би било да се поразровиш малко в интернет и да потърсиш какво и как работят в големите фирми. Какви длъжности има, какви се търсят най-много. Кое би ти било най-интересно.

Обещавам, последен въпрос - опитвал ли си да правиш нещо различно от уеб сайтче, за да можеш да кажеш - аз харесвам това и не харесвам онова? Защо казваш, че не харесваш нещо, когато не си го опитвал?

Уаау, колко дълъг пост :D
 

Горе