Размисли и страсти относно Туриста

Fakeheal

Super Moderator
Здравейте,

посещавам форума, от първия ден, в който се регистрирах. Туриста ме е научил на толкова много неща, които ме вълнуват и се развивах заедно с вас и покрай вас.

Може да не съм писала много мнения или била активна 100% от времето, но съм си long time lurker.

За съжаление, последните няколко месеца (а може би и година/и?) във форума не се появяват много интересни и предизвикателни теми. Всичко е по-старому, в лош смисъл на думата. Тъй като главно въпросите /темите/, които се пускат са относно PHP, ще говоря в частност за тях.

Използва се остарял код (техники) и много рядко някой насърчава промяната му. Като например:
- използването на (вече премахнатия от php 7) mysql_* ext;
- обхождане на html с регулярни изрази;
- несанитизиране на входящи данни;
- и други; (отворете раздела и разгледайте последните 1-2 страници)

Пускат се теми, които не търсят решение на изолиран проблем, а по-скоро искат някой да седне и да помисли за тях. Според мен това не е полезно нито за форума, нито за питащия, нито за отговарящия. Мисля, че всички се досещат защо.

Много често темите, които се отварят са с двусмислено заглавие, а понякога и безмислено /дефиницията ми за безмислено е такова, което не ти подсказва грам какво би съдържала темата/. Това между другото е точка от правилата на самия форум.

Също така има огромен брой теми, които нямат описание на проблем, а директно пейстнат код. Иди разбери какво точно се пита (ако изобщо нещо се пита).

От няколко години, успоредно с туриста, посещавам StackOverflow /навярно всички знаят за него/. Страшно много харесвам техния модел, защото очевидно работи.

Те имат една страничка, на която е публикувано какви точно точки да трябва да се вземат под внимание, когато задаваш въпрос (създаваш тема): http://stackoverflow.com/help/how-to-ask /заслужава си да се прочете/

Тъй като потребителите са проблема за некачественото съдържание в туриста, мисля, че точно ние (потребителите) трябва да се погрижим, за вдигане на нивото му.

Според мен това може да се случи, ако насърчаваме хората, които задават въпроси да бъдат по-детайлни, кратки и да пускат само кода, който е релевантен към питането. Кода да е форматиран, проблема добре обяснен (възпроизведим) и заглавието описателно.

Може също така да се извадят най-често срещаните проблеми и да се пуснат урочета в сайта, за да може да се намират и линкват по-лесно.

За съжаление, имам идеи за подобряването на content-a свързани с промени по функционалността на сайта. Което ние не може да направим. Не може да редактираме мнения на потребителите (оправяне на правописни грешки, форматиране на код, etc). Не може да се гласува за тема, също.

Темата я пуснах в Дъра-Бъра, защото е по-скоро дискусионна, чудя се дали вие също виждате такива проблеми, или всъщност проблема е само в мен. А, ако виждате, ще се радвам, ако споделите ваши идеи, които не изискват техническа намеса по форума. :)

PS: Ако може да махнем и хората, които си правят системите от кръпи код, които се пускат в техните теми, ще е чудесно!
 
Редовен потребител съм на SO и мога да кажа, че community-driven системата им работи доста добре, и помага много както на питащия, така и на отговарящите.

С гласуването за въпросите и отговорите човек постепенно се научава кои въпроси са правилно зададени, научава се как да форматира въпроса си, така че да е максимално конкретен и ясен за останалите. За отговарящите е почти същото.

Има ясно разграничение между въпроси/отговори и коментари, като на преден план са изведени отговорите, разбира се. Всякакви уточнения по въпросите/отговорите се правят в коментарите, и това придава "изчистен" вид на дискусията.
Системата им за преглед на съдържанието е удобен начин за откриване на неподходящото съдържание и бързото му подобряване или премахване.

За сравнение, в този форум нещата са някак "плоски". Например, всякакви дребни уточнения по въпросите, направени в отделни постове, направо удвояват дължината на темите и става трудно човек да се ориентира кое къде е, а няма сортиране по качество на отговорите.

Дори не е необходимо да има система за репутация като в SO. Едно простичко +1/-1 за всеки пост, по което да се сортират мненията., ще бъде е достатъчно.

И разбира се, система за редактиране на постовете (отново, подобна на тази SO) ще подобри многократно съдържанието на форума, но това ще изисква повече време и труд.

И също, интересно е как в SO не можеш да постваш jsfiddle-та без да си дал код. Това също си заслужава обмисляне за форума.

Не давам пример със SO , за да кажа, че е по-добър сайт или нещо подобно, а за да покажа как нещата са работят в една утвърдена система, която функционира успешно. И ще е прекрасно ако имаме български еквивалент в "лицето" на web-tourist.

A, и сега се сетих - разделянето на php/html форумите тук е твърде силно. Общ форум + тагове би било една добра алтернатива.
 
Здравейте и от мен.

Туриста е единствения български форум, който посещавам и наистина в последната година/две позамря. Активно използвам SO и по независещи от мен причини в момента имам 3 акаунта там :D в последствие започнах да си ги използвам... @Fakeheal знае :)

SO е доста напред и за сравнение с него и дума не може да става, но точно, че са най-големите и успешни може да се вземе ноу-хау от тях.. дори и частично да е.

Определно не съм толкова напреднал, колкото някой от вас, но научих доста и получих доста помощ тук. Споделям и мнението, че ако не се предприеме нещо форума ще замре тотално съвсем скоро.

Една проста система за редактиране и контрол на темите би била стъпка в правилната посока. Лошото е, че явно админ-а няма толкова време да се занимава с форума в момента, но поне може да даде права на някого да менажира теми и т.н.

Определено трябва да бъдат махнати/сляти някои форуми.
 
Fakeheal каза:
Пускат се теми, които не търсят решение на изолиран проблем, а по-скоро искат някой да седне и да помисли за тях. Според мен това не е полезно нито за форума, нито за питащия, нито за отговарящия. Мисля, че всички се досещат защо.

Причината поради, която бях спрял да влизам. Сменил съм няколко акаунта тука, заради такива теми.

Много често темите, които се отварят са с двусмислено заглавие, а понякога и безмислено /дефиницията ми за безмислено е такова, което не ти подсказва грам какво би съдържала темата/. Това между другото е точка от правилата на самия форум.

Доста често от един въпрос се пораждат една камара въпроси, които създават половин сайт. Хората тука не искат да им обясниш как да го направят по-добре, а искат само решения. Тези, които питат с цел обяснение се броят на пръсти. И не мисля, че това ще се промени.

От няколко години, успоредно с туриста, посещавам StackOverflow /навярно всички знаят за него/. Страшно много харесвам техния модел, защото очевидно работи.

SO е най-голямата помощ, която можеш да намериш в интернет. До сега веднъж ми се е налагало да питам. Почти всичко, което съм търсил, съм го намирал там като решение.

Те имат една страничка, на която е публикувано какви точно точки да трябва да се вземат под внимание, когато задаваш въпрос (създаваш тема): http://stackoverflow.com/help/how-to-ask /заслужава си да се прочете/

Според теб колко хора четат правилата по форумите? Тука дори и да има правила, няма контрол. Някой решил, че иска да направи сайт, регистрира се, задава си 50 въпроса, отговаря му се и накрая сайта бил направен от него. Не знам какво трябва да се направи, за да се оправи това.


Тъй като потребителите са проблема за некачественото съдържание в туриста, мисля, че точно ние (потребителите) трябва да се погрижим, за вдигане на нивото му.

Преди винаги си правех труда да обяснявам подробно как да се реши даден проблем. Сега не си правя труда, защото няма кой да чете. Всеки иска наготво, едва ли не, или да го обучиш от-до, или да му дадеш набързо решението и да се плюе на петите.

Според мен това може да се случи, ако насърчаваме хората, които задават въпроси да бъдат по-детайлни, кратки и да пускат само кода, който е релевантен към питането. Кода да е форматиран, проблема добре обяснен (възпроизведим) и заглавието описателно.

Как ще стане и тази магия? Като се опиташ да му обясниш(насърчиш), то той почва да си мисли, че му се караш, че се заяждаш и т.н. Рядкост са тези, които приемат акъл от други.

Може също така да се извадят най-често срещаните проблеми и да се пуснат урочета в сайта, за да може да се намират и линкват по-лесно.

Това е хем добро, хем не. Ако се пускат уроци за даден проблем е хубаво да се проверяват и удобряват от някого.
 
Не мога да говоря от името на другите модератори.
Не мога да говоря от името на Админа.
Не мога, и не искам да говоря от тяхно име.

Мога да говоря от мое собствено име.

Когато влезнах за първи път в WT - бях на 16. Скоро правя 26. Какво се промени през тези години за мен и намалих влизанията до няколко пъти в годината.

Започнах да уча, започнах професионално да се развирам. Все по-рядко ми остава време за малките неща в живота, камоли да имам време да чета форуми.

Soul- съм го виждал за последно преди 4-ри години, когато работехме заедно за известно време. От тогава само се лъжем да излезем да пием по една бира.
Fakeheal - за последно съм я виждал преди около година. Ако не се лъжа.
Admin- съм го виждал за псоледно преди 5-6 години.
Savage - може би 3 години минаха.
Baff, Mute, Staff - с тях се познаваме задочно, никога не намерихме да се видим. Макар, че с Бафиту в момента работим в един град.

Тъжно нали?

Туриста ми даде много. Даде ми професия с която си вадя хляба, с която намерих много приятели.

И повярвайте - боли да го гледам да затъва бавно и славно. Времето - е една от причните.

Другата причина - форума започна да заприличва на безплатна борса за търговия на труд. Не ме разбирайте погрешно. Не ми е проблем да седна да напиша кода на някой. Не ми е проблем и да седна да му напиша кода и той да го продаде на чичо Ваньо който има селско магазинче за терлици. Проблема е, че искам да науча хората който пишат. Искам да ги накарам да мислят, да се опитат да вникнат в проблема. Но твърдо отказват. Искат hotfix на проблема си, да кажат "мерси брато" и си тръгнат. След 1-2 дена пак същото. И аз съм бил в този период. И хората по-горе ми помогнаха да израсна на ниво на което съм в момента - БЛАГОДАРЯ ВИ!
Но те ме караха да мисля. Посочваха ми грешката и ме питаха - Тука има нещо не наред. Какво е то?

Просто форма се превърна в българската версия на stackoverflow. Пречупена през призмата на българина. Да даде колкото се може по-малко информация, някой му свърши работата и да си тръгне. Аз така виждам нещата. Не искам да си натрапвам мнението на който и дае.


Уроците са вече морално остарели. Факт! Съгласен съм. Но за да се направи един хубав урок ( не, аз нямам качени хубави уроци в туриста), някой дава ли си сметка колко време и усилия са нужни? А ако правиш видео урок?

Идният месец (Юни) правя 1 година във фирмата в която работя. За момента съм изнесъл 4 презентации и този петък идва още една. Подготовката отнема поне 20-30 часа. За видео урок - там са поне 5-10 часа за да се получи перфектно и гладко.

За да се съживи форума - лично за мен трябва хард ресет на нещата. Обаче, 1-2- 10? човека - могат ли да се нагърбят с тази задача? Колко много технологии има, колко много информация има да се предаде на идващото поколение?

Трябва hard reload. Аз така виждам нещата. Отново казвам, това си е лично мое мнение. Не желая да го направам на никой!
 

Горе