Основи в програмирането

Revelation

Administrator
Екип
Здравейте, имам следния въпрос относно курсове с основи в програмирането. Приятел е решил да се занимава с уеб програмиране и се опитвам да му направя някаква програма, която да следва и същевременно да му покажа най-вече нещата, които ще са му от полза, без да го задръствам с куп неща, които няма да му трябват въобще, за започване на работа.

Понеже нямам чак толкова време да се занимавам с това, в момента, реших да разгледам какви курсове има онлайн, но като напреднал е донякъде трудно да реша какво ще му свърши работа, а и повечето не мога да им проверя съдържанието(четенето само на заглавия не помага), за да знам колко добре са направени.

Въпроса ми е, някой има ли впечатления от курсове, които е минал и да е останал доволен? Разглеждам сега в Udemy какво има и по четенето на съдържанието на този и този, хем изглежда добре, хем изглежда претрупан с неща, които няма да са му от полза все още като начинаещ. Въпреки това, ще го държи зает известно време и ще намали моята работа с него.

В момента ми каза, че минава безплатните серии в CodeAcademy. Там пък въобще не знам за какво качество става въпрос и ме пита дали има смисъл да си плати Pro версията да получи достъп до още съдържание. Има някакъв Web Develpoment Path. Ако качеството е добро, смятам че ще му даде добър kick-start.

Приемам и идеи за други платформи.
 
Тези на Udemy са за web, основите са друго нещо. Ако почне от такива, ще стане поредния, който не знае разликата между бит и байт, клас и обект, скрипт и компилирана програма... изобщо, човек, който не искаш да ти вика колега. :lol:
 
pix3l каза:
Тези на Udemy са за web, основите са друго нещо. Ако почне от такива, ще стане поредния, който не знае разликата между бит и байт, клас и обект, скрипт и компилирана програма... изобщо, човек, който не искаш да ти вика колега. :lol:

Относно това SO, тамън пусна блог пост: https://stackoverflow.blog/2020/02/10/hello-world-curing-imposter-syndrome-by-embracing-the-suck/?cb=1 :D

Относно темата, с 6 ръце препоръчвам на Udacity nanodegree-тата :)
 
pix3l каза:
Тези на Udemy са за web, основите са друго нещо. Ако почне от такива, ще стане поредния, който не знае разликата между бит и байт, клас и обект, скрипт и компилирана програма... изобщо, човек, който не искаш да ти вика колега. :lol:

Тези за уеб са основите във фронт енд частта. Останалото е друга история. Не мога да го пусна в бакенд без да може да напише една проста страница и да я оцвети малко.
За това съм аз тук, за да му подредя нещата.

Просто от някъде трябва да си улесня работата и да я делегирам към нещо достъпно вече.
Като казвам, да започне по-бърз работа, със сигурност, не визирам след един месец, хаха.

Просто ще спестя неща, които няма да му трябват за работа в екип, и такива, които ще му помогнат много повече.

Но също, ако дава пари, той ще ги дава. Ако реши в един момент, че не му се занимава поне ще знам, че не съм отделил прекалено много изгубено време.


@Fakeheal ще видя и там какво има. Знам го като уеб сайт, но не знам колко добре са дадени нещата.
 
Е, щом е само фронт, задачата става малко по-лека... ама в един момент ще стигне до JS.
 
Revelation каза:
pix3l каза:
Тези на Udemy са за web, основите са друго нещо. Ако почне от такива, ще стане поредния, който не знае разликата между бит и байт, клас и обект, скрипт и компилирана програма... изобщо, човек, който не искаш да ти вика колега. :lol:

Тези за уеб са основите във фронт енд частта. Останалото е друга история. Не мога да го пусна в бакенд без да може да напише една проста страница и да я оцвети малко.
За това съм аз тук, за да му подредя нещата.

Просто от някъде трябва да си улесня работата и да я делегирам към нещо достъпно вече.
Като казвам, да започне по-бърз работа, със сигурност, не визирам след един месец, хаха.

Просто ще спестя неща, които няма да му трябват за работа в екип, и такива, които ще му помогнат много повече.

Но също, ако дава пари, той ще ги дава. Ако реши в един момент, че не му се занимава поне ще знам, че не съм отделил прекалено много изгубено време.


@Fakeheal ще видя и там какво има. Знам го като уеб сайт, но не знам колко добре са дадени нещата.

Правилно си се ориентирал. Нека започне със сглобяването на прости дизайни и ако сметнеш, че е разбрал идеята на HTML, нека премине на Vanilla JavaScript. Нека сам разгърне потенциала на простите калкулатори и логики. Нека развие алгоритмичното си мислене с бърза визуализация на готовия код. Така ще видиш дали има смисъл да го обучаваш на по-сложни неща или друг език.
 
Fakeheal каза:
pix3l каза:
Тези на Udemy са за web, основите са друго нещо. Ако почне от такива, ще стане поредния, който не знае разликата между бит и байт, клас и обект, скрипт и компилирана програма... изобщо, човек, който не искаш да ти вика колега. :lol:

Относно това SO, тамън пусна блог пост: https://stackoverflow.blog/2020/02/10/hello-world-curing-imposter-syndrome-by-embracing-the-suck/?cb=1 :D

Относно темата, с 6 ръце препоръчвам на Udacity nanodegree-тата :)

Може би са обещаващи програмите, но май ще трябва да е нещо по-евтино.

Май ще изчакам един от двата курса в Udemy да му падне с 95% цената и ще му кажа да си го вземе.
 

Горе