Въпрос за сървър

mmassad

Registered
Здравейте,
Първо искам да се извиня за некомпетентните ми въпрос но вярвам, че всеки от нулата започва и се надявам да ми помогнете за което искрено ви благодаря предварително.
Как трябва да изчисля какъв сървър (машина) трябва да сглобя на която ще се хостват само интернет сайтове и с какъв линукс е препоръчително да е ако на сървъра ще има само apache,mysql и php ? В моя случай кое е най-важното процесора, рама, ланкартата или нещо други и какви модели и параметри ще ме посъветвате да търся ? хардиска смятам, че сам мога да преценя какъв ще е.
Може ли да се измисли някаква примерна формула примерно ако едната страница е 1мб и дневно отчита 100 000 имперси какъв рам,процесор и лан ще ми трябва ?
Ако искам да имам backup машина (втори server) как стават нещата и по параметри трябва ли да е като усновния или е важен само хардиска и как се връзват двете машини ?
Също мисля, че е важен и въпроса с доставчика на интернет и мисля, че в моя случай е по-важна upload скоростта, а не download скоростта нали ? И примерно ако дневно сървъра го посещават по 100 000 уникални потребители каква upload скорост трябва да имам ?
Благодаря ви предварително и се надявам някой да ми помогне и да ми обясни.

mmassad каза:
Здравейте,
Първо искам да се извиня за некомпетентните ми въпрос но вярвам, че всеки от нулата започва и се надявам да ми помогнете за което искрено ви благодаря предварително.
Как трябва да изчисля какъв сървър (машина) трябва да сглобя на която ще се хостват само интернет сайтове и с какъв линукс е препоръчително да е ако на сървъра ще има само apache,mysql и php ? В моя случай кое е най-важното процесора, рама, ланкартата или нещо други и какви модели и параметри ще ме посъветвате да търся ? хардиска смятам, че сам мога да преценя какъв ще е.
Може ли да се измисли някаква примерна формула примерно ако едната страница е 1мб и дневно отчита 100 000 имперси какъв рам,процесор и лан ще ми трябва ?
Ако искам да имам backup машина (втори server) как стават нещата и по параметри трябва ли да е като усновния или е важен само хардиска и как се връзват двете машини ?
Също мисля, че е важен и въпроса с доставчика на интернет и мисля, че в моя случай е по-важна upload скоростта, а не download скоростта нали ? И примерно ако дневно сървъра го посещават по 100 000 уникални потребители каква upload скорост трябва да имам ?
Благодаря ви предварително и се надявам някой да ми помогне и да ми обясни.

Здравей! Запознай ни с бюджета ти, защото той е много важен.
Първо - за сериозен хостинг ти трябва колокация, ако не сега, то ще се убедиш на по-късен етап в това(после ще кажа защо).
Второ - на истински сървър ли ще хостваш, или на самоделка(не-сървърно дъно, "някакъв" дисков контролер и т.н.), ако да - колко си готов да дадеш.

В твоя случай са важни и трите работи(процесор, РАМ и ЛАН картата), но мисля, че най-важен ти е процесора и хард дисковете от които ще се чете цялата информация и евентуално ще се кешират страници(настройва се уеб-сървъра за тази цел).

Примерна конфигурация:

някой Intel Xeon на не по-малко от 3 гигахерца и поне 4 ядра(ако дъното позволява може и 2 идентични Xeon-а)
РАМ поне 4 гигабайта, по-добре 6, за да имаш ресурс за харчене
дисковото пространство си го определи ти, но се замисли сериозно за RAID масив, заради сигурността на информацията(тука поне 4 диска и то големи, заради RAID-а, който яде пространство)

Това за сега от мене!

Понеже колегата е отговорил на повечето въпроси от горе аз ще отговоря само на 2 с един отговор.

Как трябва да изчисля какъв сървър (машина) трябва да сглобя на която ще се хостват само интернет сайтове.

Всичко е строго индивидуално от самият сайт. Виждал съм сайтове с 20-30 посещения на ден да използват супер натоварващи скриптове и да оборват забавят работата на сървър. Виждал съм и сайтове само с няколко html странички които правят по 45-50 хиляди посещения на ден и разбира се сървъра не се натоварва и грам.

Като side note - ако наистина имаш сайт който прави по 100 000 импресии на ден те съветвам да отидеш при професионална хостинг компания. Ако нямаш такъв сайт, но си мислиш, че като си завършиш проекта ще получиш този брой посещения, пак те съветвам да отидеш при професионалха хостинг компания. Много пъти съм виждал хора да мислят как проекта им ще стане номер едно в рамките на ден два, а това което се случва е, че пръскат повече пари от необходимото и след няколко месеца (след като бюджета им се е изчерпал), прекратяват работата на уеб сайта.

Да обобщя:
Какъв сървър ти трябва за хостването на уеб сайтове - зависи какви сайтове искаш да хостнеш, хората тук ще ти изброят конфигурации за 500лв - 600лв | 1000лв, 2000лв и няма да грешат, защото не знаят какво ще хостваш.

Примерна формула за изчисляване на процесорно време, рам и трафик - няма такава. Отново всичко зависи от това какви саитове ще хостваш.

Основния ти проблем няма да е хардуера, а интернета. Домашен интернет не става за хостване на каквото и да било.

Безкрайно ви благодаря за отговорите. При интернета какво е важо download или upload скороста и какво трябва да договоря с доставчика за да върви нормално един професионален хостинг с няколко тежки и посещавани сайта ? Как се прави backup с втори компютър ли и ако да как трябва да се свържат двата

На теб ти е нужен Upload, все пак ти пращаш данни до потребителя, вече зависи потребителя какъв Download има, за да му изкарва страниците.

Човек, не се залъгвай, че доставчика може да ти осигури нужния ъптайм. Колокирай си хардуера, да ти е мирна главата и да не те псуват потребителите. Да договориш, да договориш - 5 -8 мегабайта ЪПлоуд, хубаво, ами забавянето..? Нали от твоя гейтуей до на доставчика ще има забавяне, което е решаващо, ами инфраструктурата, то не става да праснеш някъде си 2 компютъра и да си работят - суичове, рутери, рутиране на трафика, файъруол - това са все фактори, които сега не си ги смяташ... ами постоянно токозахранване, ами втора интернет връзка с поне 1/2 капацитета на първата, за да предотвратиш евентуални проблеми, получили се при първия доставчик - едно скъсване на кабела, един повреден суич и си дотам.

Бекъпа на този етап ти е най-малкия проблем, замисли се над горенаписаното! :?:

strasburg каза:
StormBreaker каза:
Основния ти проблем няма да е хардуера, а интернета. Домашен интернет не става за хостване на каквото и да било.

Лъжеш се.

Уточни защо ?

Автора замисля сериозен хост, ако мисли да предлага 100 mbps , няма смисъл.

Наскоро бях в един Datacenter и видях горе-долу какво ти трябва за да държиш хубав хостинг. За да си изградиш хубав хостинг сам ти трябват горе-долу следните неща:
1. Мощен сървър, който да може да обработва всичките идващи заявки.
2. Много добра Интернет връзка - трябват ти поне 2-3 доставчика и трябва да си настройш минимум 1 рутер, който да превключва между различните доставчици и да ти поддържа натовареността на заявките от различните доставчици. Т.е. не от единия доставчик да ти идват 70-80% от заявките, а от другия да идват останалите 20%.
3. Трябва ти сигурен източника на захранване - задължително трябва да имаш UPS, който да може да захранва сам сървъра минимум 2 часа. Също така ще ти трябва и някакъв генератор на ток - например дизелгенератор, който да се включи до 10 минути след като си преминал на захранване от UPS.

Това са нещата, за които се сещам в момента и това са само най основните неща. За поддръжката на хостинг с толкова много импресии ще ти трябват много ресурси. Не си мисли, че можеш да си изградиш професионален хостинг за по-малко от 10 до 20 хиляди лева.

Горе