За или против използването на собствени CMS

Soul_Stealler

Registered
Интересно ми е да направим една дискусия на тема "За или против използването на собствени CMS".
Изкажете си мнението.
Предпочитате да пишете от нулата, да използвате ваши вече написани неща или нещо друго ?

Аз лично съм за. Като подкрепям и готовите CMS който се въртят из интернет. Защо пък да не направиш система която ще ти влиза многократно в употреба.

Винаги съм бил на принципа "направи си сам". Обичам да си създавам аз нещата, за да знам, че когато имам някъде проблем, ще знам къде да го търся.
Мразя да ползвам готови системи или frameworks.

Ползвам и готови неща , CMS-и, frameworks и други но най-вече собствената ми CMS.

Защото повечето неща сайтове, които правя са прости.
Има много мощни cms-и но за един фирмен сайт да качвам някакви чудеса
няма смисъл.
Отделно смятам, че моята ЦМС е достатъчно сигурна, проста и удобна.
В друг аспект обаче ползвам всичко, което може да се ползва ако е удобно , ако го познавам и ако съм сигурен в него.

А защо не и двете. Влагаш в твоята ЦМС всичко което смяташ за надеждно.
Ако видя добър, удобен и сигурен код се опитвам да го вложа в моя ЦМС, да го разбера и да го ползвам за напред.

admin каза:
Ползвам и готови неща , CMS-и, frameworks и други но най-вече собствената ми CMS.

Защото повечето неща сайтове, които правя са прости.
Има много мощни cms-и но за един фирмен сайт да качвам някакви чудеса
няма смисъл.
Отделно смятам, че моята ЦМС е достатъчно сигурна, проста и удобна.
В друг аспект обаче ползвам всичко, което може да се ползва ако е удобно , ако го познавам и ако съм сигурен в него.

А защо не и двете. Влагаш в твоята ЦМС всичко което смяташ за надеждно.
Ако видя добър, удобен и сигурен код се опитвам да го вложа в моя ЦМС, да го разбера и да го ползвам за напред.
Така и последният път , когато пихме кафе с Soul_Stealler , не ти разбрах мнението за Framework и Codeigniter :) Помня аз всичко :d

Ами който може да си направи сам CMS система е добре дошъл да си я ползва със здраве (също така и да я сподели можеби със светът админ ... :D ).
Но за тези който не могат да си направят сами такава система защо да не използват готова?Аз лично ползвам готова система, изчистена от всякъде, само правия нов дизайн за новият сайт и готово за един прост та прост сайт който са ти казали да направиш защо да си усложняваш живота и да правиш я цяла система я флаш страница и после като им кажеш цената хората да кажат а не мерси ...
Аз съм ЗА ползването на готова система то било твоя, или безплатна :)

(А също съм много любопитен за системата на админ, коя е каква е може ли да я разгледам и ползвам :D )

Когато всички ползват собствени се получава така че всеки започва да има отделен стил на писане и все повече се разграничават стиловете един от друг и се получава най-големия проблем в ПХП - няма един стандарт на писане, който да следват всички, така че като погледнеш чужд код да можеш бързо да разбереш за какво става на въпрос :roll:
И въпреки това в някои отношения предпочитам собствения :)

Винаги ще има различни стилове на писане и различен синтаксис.
Докато едно нещо може да се направи по 20 начина, винаги ще има различни стилове.
Но един програмист не трябва да го притеснява този факт. Вярно ще отдели малко повечко време да прегледа чуждия код, но все пак... не е неизбежен случай.

Аз лично си пиша по моя framework. След като съм си изградил framework, не мисля, че трябва да си изграждам и цяла система.

Естествено че е най-добре да ползваш твои неща, но не съм против признатите CMS, като WordPress, Joomla!, Drupal и други... Доста големи фирми използват от горепосочените CMS-и и това изобщо не е лошо според мен... Но като си твое си познаваш всичко по него :)...

SveXteZ каза:
Когато всички ползват собствени се получава така че всеки започва да има отделен стил на писане и все повече се разграничават стиловете един от друг и се получава най-големия проблем в ПХП - няма един стандарт на писане, който да следват всички, така че като погледнеш чужд код да можеш бързо да разбереш за какво става на въпрос :roll:
И въпреки това в някои отношения предпочитам собствения :)
Eдно от първите нива който съм минал в PHP е " Гледам и се опитвам да разбера". Можеше да ми покажеш процедурен код, щях да го разгледам и да ти кажа какво прави. Чак след това започнах да пиша....то нали беше едно писане....и нали сега пиша "веки неща". Идеята ми е , че колкото стилове да има... като го прочетеш 1 -2 пъти ще разбереш какво прави.

А и все по-често и по-често започнаха да се пишат коментари в кодирането./
На изпита в FMI по програмиране доц. много държеше на правилна документация , както и подреждане на код. На изпита каза, че ако не можем да направим нещо да го опишем със свой думи под формата на коментар.Няма да даде 1 точка за метода, ще даде 0.25... обаче дава нещо.НА мен времето накрая не ми стигна и последните 4 -5 метода ги оставих под формата на коментар :) Оценка 3,3 и след това баш на изпита я повиших на 5 :)

Еми и аз обичам всичко да си е мое, ама в днешно време не е особено адекватно да се опитваш да направиш всичко сам. В момента ако направиш сайт без jQuery и още един куп готови неща, той или ще ти отнеме страшно много усилия, или просто няма да е конкурентоспособен и ще изглежда смешно в сравнение с модерните сайтове.

И на мен ми се иска всичко да е направено от мен, ама това не е печеливша стратегия и затова трябва да се направи компромис. :)

Радвам се на хубавите коментари :)

Аз съм се захванал да правя един cms и го тествам с онлайн магазин, дали може да се дигне цялата администрация без да се барне грам код :)

Затова ми беше интересно на какво мнение сте за тези "благинки"

Твърдо заставам зад "ЗА!" собствена система. Не съм използвал, готови системи освен форумите: IPB и phpBB, но след време и тях ги изключих.

Една от причините , защо предпочитам собствените системи е, че ако имам проблем ще ми е по-лесно да го отстраня, вместо да питам в десет форума, в кои файл евентуално е проблема.

Мога да добавя к'вото искам и където си искам.

Пък и ми е по-сигурно.

П.С. Готина тема. ;}

Ако си достатъчно кадърен да и направиш нещо добро и имаш желание да се занимаваш в бъдеще с поддръжката и разработката му - добре. Иначе р доста по-лесно е да здълбаеш в някое от готовите решения и да се фокусираш само върху проектите си.

И аз съм за цмс системите. Удобни са и спестяват време. Та като сме в духа на цмс, този сайт цмс система ли е?

Lambenstein каза:
И аз съм за цмс системите. Удобни са и спестяват време. Та като сме в духа на цмс, този сайт цмс система ли е?
Да, доста модифициран phpbb.

Горе