Използвате ли линукс?

deam0n

Moderator
Екип
Използвате ли линукс?

Аз по принцип си ползвам мак, но тука в работата не искат да ни дадат макове, така че мисля да си сложа линукс на работната машина.

Обаче много отдавна съм ползвал линукс с графична среда и много се чудя коя дистрибуция да си избера..

Мисля че най ме влече Fedora с гном. Ubuntu също ме кефи като цяло, но много хора са недоволни покрай snap-a и поради това, че едно време каноникал изпращаха техните данни на трети лица, и затова май съм пас за него.

Последно редактирано:
Имам AirBook но него го ползвам главно като пътувам и във всекидневната докато гледам нещо. Иначе настолния ми е с дуал буут линукс и Windows, като линукса е главно за проекти, а Windows-а за игри. За жалост на работа сме с Вин 11, който е отврат, но няма да ни дадат да инсталираме линукс заради всичките Office 365 на микромеките.

Иначе ползвам Manjaro с KDE и съм доволен. Преди харесвах много Федората, но постоянно имах проблеми особено, когато трябваше да ъпдейтвам ГПУ драйвърите. А аз съм с нвидия.
С Манджаро съм нямал никакви проблеми. Базиран е на Arch.

От години ползвам Линукс, както на работа така и лично. От начало да кажа че давам мое собствено мнение.
Опитвам се да използвам отворен код и/или Линукс колкото се може повече но трябва да сме реалисти и това не винаги е възможно.

Мога да ти препоръчам Fedora (dnf) или Manjaro (pacman / yum ) за workstation.

Fedora базата за Redhat което се ползва от доста големи фирми, дори и да направиха една простотия с лиценза.
Пакети се инсталират пред (dnf/yum), copr или flatpak. Имат и spins, това са предварително конфигурирани десктоп среди.

Mnajaro e на базата на Aarch, което значи най новите пакети, което е интересно за разработчици на софтуер.
Пакети се инсталират пред (pacman/ AUR с yay ), copr или flatpak. Имат official и community images със предварително конфигурирани десктоп среди.

Може да провериш във https://pkgs.org/ дали пакетите и версиите който ти трябват са налични.
Магазина на snap e пълен с глупости и flatpak е по-добра алтернатива.

А за десктоп средата аз лично ползвам само XFCE. Харесало ми е и съм му свикнал.

Щом ползваш Мак най-вероятно си запознат с Homebrew. Много хора не знаят че brew работи отлично и на Линукс.

Пиши като направиш избор, интересно ми е какво ти е допаднало.

Не съм голям линукс специалист, но съм ползвал няколко дистрибуции. Запознат съм с основни команди, а пък ако нещо имам проблем търся в нета.

Моите фаворити са леките дистрибуции базирани на Ubuntu:
WattOS - https://www.planetwatt.com/ (изключително пъргав и бърз, подходящ е и за хостинг на сървъри, било то гейм или други)
Peppermint - https://peppermintos.com/ (също бърз, оптимизиран и добър избор)
Mint - https://linuxmint.com/ (също съм го ползвал в миналото и съм бил доволен)

Като цяло само тези 3-те ползвам, но съм работил и с Centos. (RHEL)
На моя лаптоп и компютър съм бил само с графични среди, защото си работя и ползвам браузър и т.н.
На VPS когато ползвам винаги инсталирам Ubuntu, тъй като повечето уроци в нета са за него, а и пакетите са много достъпни. При Centos и други не debian базирани е малко по-трудно да се оправиш...

Последно инсталирах Ubuntu22 + Hestia Control Panel на VPS и до днес работи безотказно, ъптайм-а вече е 30+ дни, не е спирал :)

Никакво значение нямам какво има отзад. Освен за някой техно маниак.
Иначе отдавна се отказах да се мъча с тая глупост, все нещо има дето не работи какво трябва или както аз искам.

Аз съм с Manjaro с KDE (но с xmonad за tiling WM) на работа от 2 години и съм доволен, конвертирах и двама колеги от ubuntu пътьом :D (почти всички във фирмата са Макаджии). Познавам и 2ма, които са много щастливи с Mint - семпло, непретенциозно и желязно стабилно (твърди се, че се оправя чудесно с proprietary драйвери).
Ако се питаш за графична среда, KDE на вид е малко по-windows-likе от Gnome. Прегледай в youtube демота на Kde, Gnome, Xfce, Cinnamoon да видиш как изглеждат. И особено ако си на голям монитор - силно препоръчвам да си харесаш tiling WM.

Какво точно ще избереш най-напред, реално няма особено значение според мен. Нито за графичната среда, нито за дистрибуцията. Големите дистрибуции си имат user-friendly инсталатор, така че пълна преинсталация на всичко отнема не повече от половин час, и вече след това да си качиш инструментите, които ползваш, е въпрос на `pkg-manager install 'list of programs'`, стига да ги има в pkg repo-тата.
Аз в това отношение съм активен ползвач на AUR (arch-linux user repositories, които са достъпни и от manjaro), където съм намирал учудващо много програми, които ми трябват, а иначе не са в репотата на дистрибуцията (като си гледам в историята, например remmina, pdfjam-extras, foundationdb, jprofiler12, elasticsearch, flux...).

Щом ползваш Мак най-вероятно си запознат с Homebrew. Много хора не знаят че brew работи отлично и на Линукс.

И аз не знаех, че работи и на линукс. Интересно...

В момента чакам да ми дадат нов лаптоп и мен ме това ме притеснява - че ще е на win11.. А той е пълна отврат наистина :D

Това е спряло някъде по времето на Win 7 ако не и XP.
По подразбиране, но до колкото помня, като повечето DE, е доста customizable като е и доста lightweight.

но с xmonad за tiling WM
Fan of Haskell, are we? :D

И аз съм чувал, че Минт е доста стабилно дистро, но се спрях на Манджаро, откакто намерих дистро без проблеми с ъпдейта на драйвъри хаха.

Минуса на Арч в началото е, че е малко по-intimidating и изисква малко повече опит с терминала в някои ситуации, въпреки че не ми се е налагало да правя някакви екстремни неща. За това и не съм с чист Арч. Манджаро улеснява много нещата.

pacman (пакетния манагер) също е малко по-сложен за ползване заради комбинационния модел на флаговете и почти винаги ми се налага да гледам документация, за да направя нещо различн от добави и премахни пакет. :D

Иначе документация - най-добрата, и най-хубавото е, че всичко от документацията е валидно и за non-Arch-based дистрота.

Сложих Федора в крайна сметка. So far so good. По-бърза инсталация на линукс не съм виждал..

Цъкнах го да се инсталира и си викам да ходя да пуша 1 цигара.. ставам от бюрото и беше готово лол.

Аз съм с Manjaro с KDE (но с xmonad за tiling WM) на работа от 2 години и съм доволен, конвертирах и двама колеги от ubuntu пътьом :D (почти всички във фирмата са Макаджии). Познавам и 2ма, които са много щастливи с Mint - семпло, непретенциозно и желязно стабилно (твърди се, че се оправя чудесно с proprietary драйвери).
Ако се питаш за графична среда, KDE на вид е малко по-windows-likе от Gnome. Прегледай в youtube демота на Kde, Gnome, Xfce, Cinnamoon да видиш как изглеждат. И особено ако си на голям монитор - силно препоръчвам да си харесаш tiling WM.

Какво точно ще избереш най-напред, реално няма особено значение според мен. Нито за графичната среда, нито за дистрибуцията. Големите дистрибуции си имат user-friendly инсталатор, така че пълна преинсталация на всичко отнема не повече от половин час, и вече след това да си качиш инструментите, които ползваш, е въпрос на `pkg-manager install 'list of programs'`, стига да ги има в pkg repo-тата.
Аз в това отношение съм активен ползвач на AUR (arch-linux user repositories, които са достъпни и от manjaro), където съм намирал учудващо много програми, които ми трябват, а иначе не са в репотата на дистрибуцията (като си гледам в историята, например remmina, pdfjam-extras, foundationdb, jprofiler12, elasticsearch, flux...).

Можеш ли да споделиш конфигурацията след инсталация на Manjaro Plasma, как добавяш xmonad за tiling wm? Имал съм поне 4 опита и всичките се проваляха поради някаква причина.

Относо използваме ли Линукс? Повече от 10години. slackware, debian, arch, ubuntu (за много кратко време), fedora, arch, manjaro.

Можеш ли да споделиш конфигурацията след инсталация на Manjaro Plasma, как добавяш xmonad за tiling wm? Имал съм поне 4 опита и всичките се проваляха поради някаква причина.
нещо не можах да го накарам да тръгва автоматично, сложил съм си desktop иконка, която ми пуска `xmonad --replace`, което убива KWin и пуска xmonad на негово място. Но с i3 или awesomeWM би трябвало да е по-лесно, ако нямаш готов xmonad config.
1712926938292.png

Errors detected while compiling xmonad config: /home/user/.config/xmonad/xmonad.hs
$ stack build --silent --stack-yaml /home/user/.config/xmonad/stack.yaml
$ stack ghc --stack-yaml /home/user/.config/xmonad/stack.yaml -- --make xmonad.hs -i -ilib --force-recomp -main-is main -dynamic -v0 -outputdir /home/whoam/.cache/xmonad/build-x86_64-linux -o /home/whoam/.cache/xmonad/xmonad-x86_64-linux
Stack has not been tested with GHC version above 9.4 and using 9.6.4. this may fail
Stack has not been tested with Cabal version above 3.8, but version 3.10.1.0 was found, this may fail

<no location info>: error: [GHC-49196] Can't find xmonad.hs

Please check the file for errors.

Пробвал ли си инструкциите в тези линкове?

Променял ли си пътища? Изглежда не намира файлове.

През уикенда, ако ми се занимава може да пробвам на моето Манджаро. Документацията на Arch не изглежда сложна.

На логин скрийна не ти ли дава да избереш xmonad сесия?
То целия зор ми е да ползвам KDE средата, а само прозорчика да е хмонад. Тулбар с календарче, часовниче, батерия, иконки, старт меню - всичко това с гол хмонад трябва да си сглобяваш ръчно и е занимавка, и резултатът не е особено естестически. А аз оставям KDEто да ми ги рисува и си ги ползвам alongside xmonad
<no location info>: error: [GHC-49196] Can't find xmonad.hs
Като гледам тази грешка... имаш ли xmonad.hs конфиг файл? Трябва да го сложиш в /home/user/.xmonad/xmonad.hs. A като гледам може и в /home/user/.config/xmonad/xmonad.hs да е.

То целия зор ми е да ползвам KDE средата, а само прозорчика да е хмонад. Тулбар с календарче, часовниче, батерия, иконки, старт меню - всичко това с гол хмонад трябва да си сглобяваш ръчно и е занимавка, и резултатът не е особено естестически. А аз оставям KDEто да ми ги рисува и си ги ползвам alongside xmonad
Пробвал ли си xmobar?

Също най-вероятно си попадал тук, но за всеки случай https://wiki.haskell.org/Xmonad/Using_xmonad_in_KDE#Make_xmonad_your_window_manager_in_KDE

Горе