Как се създава Уникален идентификационен номер?

Poke

Registered
Става на въпрос за ID атрибута,той създава някакъв уникален номер,как става?някакъв път ли се указва чрез него,ако да как се прави и къде се поставя?
надявам се да съм се изразил правилно
 
Ако става въпрос за бази данни, ID-то ти е уникалния номер на реда.
Прави се като на колоната се зададе Unique и Auto_Increment.
Иначе не е задължително да е точно `id`, може да е `page_id`, `sum_id` или каквото се сетиш :) Принципно това ти е ключа, с който правиш промени и (в повечето случаи) изваждаш информация от дадена таблица.
Код:
where `id`=$id
 
Според мен става въпрос за атрибутът id в html, защото темата е във форум "HTML / Javascript / CSS".

Значи id е същото като name, т.е. задава уникално име на обекта. После с това име можеш да извикваш дадения елемент, или да му задаваш разни свойства с CSS.

Код:
..
<img src="image.gif" width="468" height="60" id="image1">
..

В горния пример това изображение има id "image1", и после можеш да го извикваш с това id.

Пример :

Код:
..
<style type="text/css">

#image1 {
border : 1 px solid black;
}

</style>
..

С горния CSS код извикваш изображението, чрез неговото id и му присвояваш border с дебелина 1 пиксел.

Дано да си разбрал, погледни и това :

http://htmldog.com/guides/cssintermediate/classid/
http://www.w3schools.com/tags/att_standard_id.asp
 
Ето един пример
Код:
id=184746
цифрите са уникалния код,винаги е цифрен и указва пътя на даден файл

напримерно с кода на gLaVoReZa
Код:
<img src="image.gif" width="468" height="60" id="image1">
то с id атрибут трябва да се получи нещо подобно
Код:
<img id="15646"</>
цифрите са примерни
как се създава цифрения номер?
 
Както е споменато по-нагоре, ID-то, за което говориш най-вероятно се взема от база данни и представлява номерът на картинката в нея.
 
Това което ти искаш се прави с база данни .. може и по друг начин предполагам но аз с база данни мога да ти кажа как става ..

да речем .. имаш поле в което се слага линк на дадена картинка и като се даде бутон добави този линк, който е въведен се добавя в базата данни която е създадена .. отделно в базата данни трябва да има и поле id да речем .. при заявката за добавяне на картинката, която е с php трябва да се добави и `id` ето пример :

Код:
$query=mysql_query("INSERT INTO `image` (`id`,`name`) VALUES('','$name')") or die(mysql_error());

това е примерна заявка към базата данни която добавя уникален номер на картинката (id) и линка на картинката (image) и след това ако искаш да е като линк смисал с id-тоест да речем линковете ти са http://saita.com/image.php?id=и тук ако искаш id - то тук трябва ти заявка към базата данни ето пример :
Код:
$query=mysql_query("SELECT * from `image` ORDER BY `id`") or die(mysql_error());
while ($row=mysql_fetch_array($query))
{
$id=$row['id'];
$image=$row['image'];

echo "http://saita.com/image.php?id=$id";
}

общо зето това е .. а в файла image.php трябва да сложиш пак тази заявка, но с промени ето примера :


Код:
$id = (int) $_GET['id'];
$query=mysql_query("SELECT * from `image` WHERE `id` = '$id'") or die(mysql_error());
while ($row=mysql_fetch_array($query))
{
$image=$row['image'];
echo "<img src = '$image'>";
}

мисля, че това е, което искаш .. само незабрявай да инклуднеш конфиг файла ..
 

Back
Горе