Кой CSS framework ползвате ?

Pok4

Registered
Аз съм работил с Bootstrap и Foundation (с много дебела документация).
Ползвам с тях и Jquery, останалото е лесно :)

Blinky

Administrator
Екип
Хахаха, и аз, същите два, обикновен CSS. Да, дебела е документацията, но пък всичко си има, така де, най-важните неща в кода. Вече не е смешно когато някой каже, че учи HTML и CSS, защото и двата свята станаха доста големи в последните години. Тагове, препросесори, нействане в CSS, мобайл фърст, не е лесно и там. И после някой JS, като за десерт, щото искаш да станеш фронт енд. :)

pix3l

Registered
Ако ще е нещо набързо - Bootstrap, а ако ще е нещо добре изпипано - без външни глупости.

Blinky

Administrator
Екип
Отдавна се каня да тествам Tailwind, но за мое щастие скоро не съм пипал front-end.
Защо за щастие? Аз се обривам като трябва да пипам бек енд. :) Там обикновено е по-големият мазаляк на някой апп. Поне от моя опит това наблюдавам. :)

Revelation

Super Moderator
Колкото и съвременни да са станали CSS и като цяло поддръжката за resposiveness, все още има доста пипане, когато става въпрос да нагласяш за различни устройства.

Повече ме напряга, защото няма нищо логическо там.

Като цяло най-вече визирах стилизирането. Иначе ми харесва да работя с Реакт и Ангулар.

djman

Registered
За почитателите на css-in-js препоръчвам https://stitches.dev/ - освен performance, е много удобен за ползване (всичките тези токени за цветове, размери и т.н. излизат в съответното място за backgroundColor, width и т.н.)

kamentk

Registered
Не ви трябва тоя буутстрап, научете vanila css-a, с него може да се всичко 100 пъти по-лесно. С bootstrap никога няма да сте пиксел пърфект.

Мене лично само ме затрудняват тия простотии. Най-много някой препроцесор да сложа и това е. Обикновено sass или less.

Blinky

Administrator
Екип
Аз съм голям фен на пипкавите неща по дизайна и отделните резолюции, обичам много, особено когато в SCSS-а има брейкпойнтове за отделни дивайси. Макс съм работил до 7 брейкпойнта, като единия беше за телевизор. :) Отделно играта не свърша там, ами след това имаме и едно минава през 4те най-популярни браузъра - Chome, FF, Safari, Edge, а да и тук таме QA-тите ти върнат таска, защото искат и последните IE. :) Весело е наистина. Повече ме мъчи, като трябва да създам логика на бек енда, за да си го върна на фронта, ама така че да не счупи друга велика мисъл в кода.

Fakeheal

Super Moderator
Отдавна се каня да тествам Tailwind, но за мое щастие скоро не съм пипал front-end.
Аз не съм фронтендър, но реших да експериментирам с Tailwind, т.к. си правя мой todo app в свободното време и 👏 е 👏 жестоко 👏!
За почитателите на css-in-js препоръчвам https://stitches.dev/ - освен performance, е много удобен за ползване (всичките тези токени за цветове, размери и т.н. излизат в съответното място за backgroundColor, width и т.н.)

Всеки път като чуя за css in js се сещам за тази статия :D - Yes, I can connect to a DB in CSS.

Edit: Както споменах, не съм фронтендър, но в допълнение и Tailwind ми е първия (и единствен) utility-first css framework, който ползвам, та мнението ми за жестокостта му е изключително леко. 🙈

Последно редактирано:

Revelation

Super Moderator
Аз не съм фронтендър, но реших да експериментирам с Tailwind, т.к. си правя мой todo app в свободното време и 👏 е 👏 жестоко 👏!
Аз имам една идея за малък проект, който смятам да го направя на Svelte + Tailwind, или React + Tailwind, макар че искам да пробвам Svelte, че много го хвалят.
И на Vue му се каня, но кой има време да тества всичко, хаха.

Blinky

Administrator
Екип
Аз имам една идея за малък проект, който смятам да го направя на Svelte + Tailwind, или React + Tailwind, макар че искам да пробвам Svelte, че много го хвалят.
И на Vue му се каня, но кой има време да тества всичко, хаха.
Няма да сбъркаш с Vue. Малки неща съм правил, защото и аз само го разучавах и после пак яхай jQuery, сякаш някъде ще избягаш от това. :) Мисълта ми е, че ако ти се наложи да го пробваш, гледай да го направиш. Приятен е и доста разбираем. Като нов фреймуърк е и доста изчистен също. Работи супер добре с всякакви препроцесори и е много по-лек, поне според мен, от Angular. :)

ivanoff

Registered
tailwind ми се вижда в пъти по-добър. Bootstrap в row , container, header и т.н. си има разни padding-и и margin-и, където не на всякъде искам да ги ползвам, защото на места става грозно. Отделно не можеш да си направиш дадена широчина къстъм (освен ако не ровиш в dist css-a) , трябва задължително да се контролираш по техните grid правила като задаваш col-1-2-3....12. И всякакви такива глупости, които не ме кефят. Както някой по-горе каза- Bootstrap само за малки странички - ако не ми се занимава да правя мое оформление.
Back-end съм по принцип, но ми се е налагало не веднъж да ровя из frond-end проекти и за това се позовавам на това мнение :)

Blinky

Administrator
Екип
Back-end съм по принцип, но ми се е налагало не веднъж да ровя из frond-end проекти и за това се позовавам на това мнение :)
При мен е обратното. :) И не ме радва като ми се случва, честно казано. :)

Revelation

Super Moderator
Скоро се сблъсках с Tailwind и донякъде ми харесва, донякъде не. Понякога един елемент има страшно много класове, което прави малко четенето на този html трудно. От друга страна те улеснява и си правиш свой фреймуорк.

Като цяло не харесвам фронт-енд и всеки път като се сблъсквам с такива неща и се напрягам много.

Blinky

Administrator
Екип
Всеки се напряга от нещо, което не му е много любима част от работата. И фронд-ендърите се сблъскват често с бек-енд и честно казано е същото чувство и при тях. Или му дай на някой дизайнер да прави CSS. :)

Горе