Свързване на таблици /сложно е/ :D

Msecurity

Registered
Здравейте
Започвам нов малко по мащабен проект от предните ми с който ви досаждах от време на време :D

Но ми се губят някои неща... ето и идеята и въпроса ми:
да речем има следните таблици:
автомобили, сервизен номер,сервизи,части,ремонт
и да кажем избирам си автомобил от "автомобили" и как ще стане варианта да ми извлича инфото от останалите таблици за този автомобил който съм избрал /сер. номера, сервиза му, авточастите и ремонта/

Да се получи нещо такова:
BMW 315, 00000000, Варна...., ......., ....

И така за всеки автомобил.

Може да е глупав въпроса но не мога да намеря решение :S

Трябва да използваш JOIN.Във всяка от тези таблици ще си направиш една колона за идентификатор на автомобила.Да речем,в таблицата с автомобилите колоната да се казва id,а в другите таблици car_id или както искаш.И когато вадиш данните пишеш -
PHP:
SELECT автомобил,сервизен номер.номер,сервизи.сервизи,части.части,ремонт.ремонт FROM автомобили LEFT JOIN сервизен номер ON автомобили.id=сервизен номер.car_id LEFT JOIN сервизи ON автомобили.id=сервизи.car_id LEFT JOIN части ON автомобили.id=части.car_id LEFT JOIN ремонт ON автомобили.id=ремонт.car_id
и така си изброяваш какво искаш от всички таблици и JOIN-ваш по идентификатора.Само да кажа,че JOIN може да бави,ако имаш наистина много записи(хиляди).И те съветам полетата,които ще правиш за идентификация да са ИНДЕКСИ.
Едит: Само да кажа,че можеш да си извличаш и повече колони от всяка от тези таблици(просто слагаш името на таблица отпред след това точка и колоната от тази таблица).Аз съм ти дал пример само с една.

Горе