енкодинг проблем

kenwelo

Registered
а защо на някой места...като си го преведа езика на бг..и ми излизат яроглифи..сменям чарсета едните се оправят другите се бъгват..от какво може да е..и как може да се оправи ако знаете как става... системата ми е WP

енкодинга на самия ти документ не е наред според мен или може да прави пробелми с базата данни.

Ами примерно ето кода на 1 файл ;)

Код:
		<div id="sidebar">
			<div class="clear">

</div>
			<div id="rss" ><a href="<?php bloginfo('rss2_url'); ?>">Subscribe to RSS</a></div>
			<?php if ( !function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar(1) ) : ?>
			<div class="sidebar_container">
				<h2>Pages</h2>
				<ul>
					<?php wp_list_pages('title_li='); ?>
				</ul>
				<div class="sidebar_bottom"></div>
			</div>
				<h2>Categories</h2>
				<ul>
					<?php wp_list_categories('title_li='); ?>
				</ul>
			</div>
				<h2>Archives</h2>
				<ul>
					<?php wp_get_archives('type=monthly'); ?>
				</ul>
			</div>
				<h2>Blog Roll</h2>
				<ul>
					<?php wp_list_bookmarks('categorize=0&title_li='); ?>
				</ul>
			</div>
			<?php endif; ?>

</div>

Сменям там каквото има на Български ...и като го кача ииии се бъгва..

Това преди правило ли те е такъв проблем? Провери самия енкодинг на файла , не мета тага.

Еми .... не мога да го направя..се така става... във phpmyadmin таблиците са ми utf-8 най-вероятно е от това..само че като ги сменя и се бъгват..всичко

значи направи един тест:

направи с Нотепада++ нова страница дай на Format -> utf-8.
отваряш файла който се бъгва с Notepad на windows-a!!
Copy/Paste във Нотепад++ и записваш новата страница.

kenwelo каза:
Еми .... не мога да го направя..се така става... във phpmyadmin таблиците са ми utf-8 най-вероятно е от това..само че като ги сменя и се бъгват..всичко

И аз имах доста проблеми с енкондинга, но вече мога да кажа, че съм ги научил и ще ти обясня какво да направиш.

Значи направи си в самия файл.пхп чарсет утф-8, в БД на таблицата полетата ги направи cp1251_general_ci мисля че така беше. Преди да запишеш файла който пишеш под Notepad++ погледни доло в дясно ти пише каква кодировка ще е. Ако е ANSI или нещо друго го промени на UTF-8(без БОМ). Тогава запиши файла и всичко трябва да е наред.

П.С.нкондинга в Notepad++ се променя от Оформление--> Промени енкондинга на ....

shterev каза:
Е аз ко се мъча да обясня! :D

Просто се опитах да му обясня по възможно най-лесния начин, защото знам колко е трудно когато не го знаеш. До скоро и аз се мъчех с такива проблеми.

Горе