http://www.openhosting.co.uk/articles/webdev/6004/
DEMO съм ти сложил тук:
http://web-tourist.net/demo/ajax_refresh.php
Ако някой пусне нова тема (тема! не топик) ще ти я покаже без рефреш.
Като чат.
То така и чат може да си направиш. ajax чат.
Ако нещо не разбираш ще го коментираме.
Ако искаш да пробваш влез във форума "recicle bin" и пусни една 2 теми.
И после погледни в страницата ти как ще рефрешне инфото без да рефрешва страницата.
Но не прекалявай.
Скрипта работи.