Firefox загуби 40 милиона потребители от 2019 г. насам

Blinky

Administrator
Екип
Firefox загуби 40 милиона потребители от 2019 г. насам. Статистика (приблизително):

1. Януари/2019 г. – 253 млн. десктоп
2. Януари/2022 г. - 212 милиона настолен компютър
3. Обща разлика (A-B) = 40 милиона потребители на настолни компютри

Това не е нещо, с което да се гордеем, тъй като това е ужасна новина за отворената мрежа. Други алтернативи са хром и клонинги или сафари. Сякаш ръководителят на Mozilla (CEO) се контролира от друг технологичен гигант. Не знам как някой преминава от #1 място до /dev/null толкова бързо. Чудя се колко дълго Apple ще продължи да работи върху Safari. Apple контролира iOS устройства със Safari и не позволява никакви други двигатели, така че може да продължат да го разработват. MS се отказа отдавна, тъй като нямаше пари. Така че Firefox трябва да оцелее, но зависи до голяма степен от Google за пари. Компании от типа социални медии като FB, Twitter, Insta и други натискат своите приложения до смърт, за да събират вашите данни. Така че те нямат нулев интерес да поддържат отворен уеб или Firefox (не съм сигурен дали в момента предоставят някаква корпоративна поддръжка). Искрено се страхувам за бъдещето на Firefox.

Повече: https://data.firefox.com/dashboard/user-activity

Blinky

Administrator
Екип
Има си и тема-анкета, която може да покаже също:

Но не мисля, че е чак толкова драматично. В световен мащаб реално 4 браузъра държат пазара, другите делят остатъците.

СЕО.БГ

Registered
Нещата много се размиват. Аз ползвам Опера, Файърфокс някога бях голям фен по едно време загинаха от към производителност, после се върнаха с бум и трясък, сега браузъра работи супер, ама как се мигрират хиляди пароли и табове..... и ме мързи да се върна към лисичката че много чепкане ще има. Но ще ги има още дълго време.

Blinky

Administrator
Екип
Аз още съм фен на FF. Нямам проблеми с този браузър откакто го използвам. Дори напротив, постоянно намирам някакви подобрения, които правят, или аддони, които вграждат. Не, че Chrome няма, но като си свикнеш с едно и си му поддържат всичко, то няма какво да гледаш в страни. Дори имам и един допълнителен FF, който също не е никак зле, особено за моите цели:

Като алтернативни браузъри, в момента имам само Opera. Chrome ми е втори такъв. Ще погледна за TOR, който от доста време чета интересни неща за него:

ivanoff

Registered
Ползвам лисицата и аз от много дълги години.. никога не съм имал проблем. Даже в DevTools-a ми е по-удобна от Хром. Отделно Chrome яде страшно много ресурс от процесора/RAM-та...
Отскоро също ползвам Opera GX, направена е за геймърчета, само че аз си я моднах допълнително /разкарах всичко излишно/ и си върви много добре. Не знам, защо хората бягат от Firefox.. но знам, че ще дойде момент в който пак ще се върнат към продукта :)

coolice

Administrator
Екип
Нещата много се размиват. Аз ползвам Опера, Файърфокс някога бях голям фен по едно време загинаха от към производителност, после се върнаха с бум и трясък, сега браузъра работи супер, ама как се мигрират хиляди пароли и табове..... и ме мързи да се върна към лисичката че много чепкане ще има. Но ще ги има още дълго време.

Правиш експорт на паролите от Хром, само трябва да се пусне функцията... има я вградена но е скрита....

Импортираш във FireFox като отидеш на about:logins цъкнеш на точките в в дясно и избереш Import From File ...

Време за мигриране под 3 минути

Blinky

Administrator
Екип
Ползвам лисицата и аз от много дълги години.. никога не съм имал проблем. Даже в DevTools-a ми е по-удобна от Хром. Отделно Chrome яде страшно много ресурс от процесора/RAM-та...
Отскоро също ползвам Opera GX, направена е за геймърчета, само че аз си я моднах допълнително /разкарах всичко излишно/ и си върви много добре. Не знам, защо хората бягат от Firefox.. но знам, че ще дойде момент в който пак ще се върнат към продукта :)
Бягат, защото Хрома им се вижда много по-юзърско направен, което не знам защо са стигнали до това заключение. Също около мен доста девелопъри го ползват, поради две прости причини - гледат през него как изглеждат нещата, защото този браузър заема най-голям % от всички останали и защото лесно били работили с конзолата за дебъг най-вече, което ми е съмнително, защото FF си има две вариант също. Но е въпрос на предпочитания. Също така, Хром е дефолтния браузър за Андроид, идващ във всеки телефон.

Много лесно се оперира с FF. Откакто съм с него и сихронизацията за пароли не ми се е налагало да чувствам, че все едно за пръв път стъпвам на дадени сайтове. Отделно, има и малък пинис, ако решиш да преинсталираш ОС, може да изместиш папката на браузъра и съответно да си го възстановиш с предишните насоки и пароли, истории и т.н.

СЕО.БГ

Registered
Правиш експорт на паролите от Хром, само трябва да се пусне функцията... има я вградена но е скрита....

Импортираш във FireFox като отидеш на about:logins цъкнеш на точките в в дясно и избереш Import From File ...

Време за мигриране под 3 минути
с ОПЕРА съм не с хром. Аз знам и от там как да си изкарам това, после трябва и с отметки да си играя. Не ми се занимава в момента

СЕО.БГ

Registered
Отскоро също ползвам Opera GX
И аз съм с GX. Работи, но пробвай да я държиш с по 30-40 таба отворени и поне 20 активни да видиш какво се случва. На един лаптоп имах проблеми, даваше заради нея сини екрани заради някакви идиотски права, кво ли не правих не се оправи. На компа от време на време замръзва целия и пак само когато позлвам GX.

Blinky

Administrator
Екип
И аз съм с GX. Работи, но пробвай да я държиш с по 30-40 таба отворени и поне 20 активни да видиш какво се случва. На един лаптоп имах проблеми, даваше заради нея сини екрани заради някакви идиотски права, кво ли не правих не се оправи. На компа от време на време замръзва целия и пак само когато позлвам GX.
Хахаха, аз не знам какъв е този фетиш един отворено прозорец на браузъра да има 30+ таба. Аз при 10 ми става някак объркано и параноично, а като стане дума да стигна до 20 вече почвам да се чувствам доста некомфортно. Но като видиш стрелкичките да и местиш и да си търсиш таба, реално знаеш, че е време да затвориш нещо.

ivanoff

Registered
Аз със годините свикнах да не отварям повече от 10 таба (даже 10 са много), иначе преди и аз пълнех лентата до спукване.
Според мен дава дефекти, ако има заложени някакви стойности в самия браузър за "allow_memory" (или нещо подобно) на процеса и когато отвориш 30 таба, всеки от тях заема памет за рендване и кеширане на изображения, JavaScript и т. н. и в един момент прелива чашата, не може да смогне и бъгва. При FF, Chrome и т. н. тия лимити са по-високи. Поне според мен е така, друго обяснение няма :)

СЕО.БГ

Registered
Хахаха, аз не знам какъв е този фетиш един отворено прозорец на браузъра да има 30+ таба. Аз при 10 ми става някак объркано и параноично, а като стане дума да стигна до 20 вече почвам да се чувствам доста некомфортно. Но като видиш стрелкичките да и местиш и да си търсиш таба, реално знаеш, че е време да затвориш нещо.
Нямам избор, всичките са работни и ги позлвам постоянно на 90 процента. Ето пример:
IZOBRAZENIE_2022-04-13_204138858.png

СЕО.БГ

Registered
Аз със годините свикнах да не отварям повече от 10 таба (даже 10 са много), иначе преди и аз пълнех лентата до спукване.
Според мен дава дефекти, ако има заложени някакви стойности в самия браузър за "allow_memory" (или нещо подобно) на процеса и когато отвориш 30 таба, всеки от тях заема памет за рендване и кеширане на изображения, JavaScript и т. н. и в един момент прелива чашата, не може да смогне и бъгва. При FF, Chrome и т. н. тия лимити са по-високи. Поне според мен е така, друго обяснение няма :)
На единия лаптоп с 4 ГБ рам един стар Ейсър нисък клас, на 17 години държах по 70 таба постоянно отворени, тракери, сео софтуери и квот се сетиш всичко псотоянно ровех всеки един момент в различен таб. Кпелето издържаше едновременно с рендираща програма за видео, вайбър също. Другия лаптоп малко по-млад се скъсваше от сини екрани с къвто и да е опера, третия лаптоп нивки ядове, едното PC в момента което ползвам нямам ядове.

ivanoff

Registered
Кой, както е свикнал.. И аз бих се загубил тук, особено както има еднакви favicon-и.
Иначе колкото до лаптопите и най-вече издръжливия.. Intel са известни с това, че на single-core натоварване са по-яки от AMD например. Отделно много зависи комбинацията - дъно, GPU, CPU, RAM + читав Windows :) Патил съм си много пъти от куци конфигурации дори и за лаптопи.
Като цяло едно време имаше повече значение и разлики с какъв браузър си. Сега имам чувството, че всичките са на една основа и вече с различни блъгинки, настройки и т.н. Лично мое мнение. Общо взето, който и да ползваш няма да има особена разлика/значение...
Вече ако си със слаба машинка, тогава бих предпочел възможно най-лекия браузър, но на някоя машина с 16GB RAM, 6-8 ядра процесор над 3GHz и GPU над 2GB няма какво да подбираш.

Robotiko

Registered
Да, изгуби ги, защото юзърите не IE отидоха на Chrome. Така де, виждам около мен кой ползва хром и кой файрфокса, и честно казано рядко виждам някой, който от едно време си е ползвам файрокса да е минал рязко към хрома. Не е чак такова бижу, каквото го описват повечето.

cloxy

Registered
Аз съм с Firefox като основен браузър и не мисля да го сменям. Но ето малко критика защо според мен губи пазарен дял:

1. На няколко пъти през годините си сменят API-то за писане на разширения. Накрая уж копираха от Google и създадоха WebExtensions, а някои API-та в последствие отново ги промениха. Примерно Proxy. Много е трудно да се поддържат разширения и повечето разработчици на по-специфични такива се отказват. Дори на мен ми е трудно да поддържам моите, а с Chrome нямам проблем.

2. Отново за разширенията, работиха всички на мобилно, което беше огромен плюс. Сега има 20-на разрешени и всичко друго е спряно за неопределено време. Отново нестабилност и несигурност дали изобщо ще ги пуснат и защо са спрени изобщо?

3. Прекалено много се фокусират върху Windows, а имат много потребители и на други ОС. Вече споменах мобилните, но и на повечето Linux дистрибуции Firefox е браузър по подразбиране. В същото време всякакви разработки за Linux идват със забавяне. Включително елементи по дизайна. Сега примерно хардуерното ускорение (WebGL) трябва да си играя да го настройвам, а под Chromium си работи.

4. Много изостанаха с multi-thread поддръжката. До скоро всичко вървеше на 1 ядно. Сега вече май разделят на 8 нишки, но много късно се случи. Потребителите с много-ядрени системи не успяха да ги изчакат. А те са масовият случай от много години.

Горе