list menu с подкатегории

hristobratoev

Registered
Здравейте,
това ми е първия опит за изграждане на сайт и най-вероятно въпросът ми е банален.
Имам три таблици
category - id, text
subcat - id, idcat, text
statii - id, idcat, idsubcat, title, text
Във формата за побликуване на статия искам да има две падащи менюта от които да се избира категория и под категория, но във второто ми излизат всички подкатегории. А на трябва да излизат само от избраната категория.
ако може да ми обясни някои как става това в dreamweaver ще съм му много благодарен

Първо взимаш ИДто на избраната от потребителя категория посредством падащото меню (каза че това си го направил) и го записваш в някаква променлива - да кажем $id. После правиш заявката:

PHP:
sql = "SELECT * FROM subcat where idcat = '$id' ";

Благодаря за бързият отговор, но не е достатъчно подробен за моите минимални знания. Как да присвоя на променливата ид-то на избраната категория от менюто

Да кажем, че имаш менюто

HTML:
<select name="categoties">
<option  value="1">Категория 1</option>
<option  value="2">Категория 2</option>
<option  value="3">Категория 3</option>
</select>

Да кажем че в станицата имаш и второ меню за субкатегориите.
PHP:
<select name="subcategory">
<php if($id == '0') { ?>
<option  value="0"></option>
<?php } else { 
for($i = 0; $i < sizeof($subID); $i++) {
echo '<option  value="' . $subID['$i'] . '">' . $subNAME['$i'] . '</option>';
  }
 } ?>
</select>

Когато се натисне, на дадената категория станицата трябва ад се презарежда със новата стойност на избраната от потребителя категория. При първоналачно зареждане ИДто ще го зададем нула, за да не изкарва нищо в втория списък, а само когато е избрана категория. Някъде в станицата си в началото постави:
PHP:
<?php if(!isset($id)) {
$id = "0";
}
?>
За да вземеш ИДто на категорията можеш да използваш следния php код.

PHP:
<?php

if(isset($_POST['categories'])) {
$id = $_POST['categoriest']))
} else {
$id = '0';
}

if($id > '0') {
$con = mysql_connect('името на хоста ти', 'името с което се логваш', 'паролата') or die('error');
mysql_select_db('името на БДто ти', $con);

$sql = "SELECT * FROM subcat where idcat = '$id' ";
$do = mysql_query($sql);
$get = myql_fetch_array($do)

$i = '0';

while($get = myql_fetch_array($do)) {
$subID[$i] = $get['id'];
$subNAME[$i] = $get['name'];

$i +=1;
}
}
?>

Всичката информация, за сублкатегориите се съхранява в тези два низа subID за Идто на субкатегорията и subNAME за името на субкатегорията.

Горе