OC за програмиране

Dizasterr

Registered
Здравейте,
Искам да ви попитам според вас коя OC е по - удобна и сигурна за програмиране от Windows и Linux. Според мен отговорът е ясен, но все пак искам да чуя и вашето мнение. Не ми е нужна само бързина, но и сигурност.

Аз си програмирам на линукс, но не забелязвам някаква особена разлика. Единствената разлика понякога идва от различните библиотеки за Win32 и Линукс. Иначе за сигурност мисля, че няма смисъл да питаш :D

Зависи. Ако ще програмираш на C, сигурно Линукс е по-добър, не знам. Обаче ако питаш за интернет програмиране, аз лично винаги бих заложил на Windows.

За Интернет програмиране задължително Линукс. В момента, в който кажеш Windows направо си казваш елате ми вижте IIS сървъра както си прави с ASP-то. Освен това под линукс имаш достъп до повече езици за Интернет програмиране.

Чувал съм, че и за Windows има apache/mysql/php... И кои са тия повече езици за уеб програмиране?

Следващия въпрос ще е, кое е подходящото метеорологично време за програмиране... :D

Може да не са повече, но нямат толкова добра поддръжка. Примери бол - PHP, Perl, Ruby on rails и др.
@djman Програмирал ли под Линукс и под Windows ?

Няма по-добра ОС. Ако ще е уеб програмиране няма никакво, ама абсолютно никакво значение. Ако ще пишеш за .net еми ... windows много ясно. Ако ще пишеш C/C++ за мен най-удобната графична среда е Visual studio, но ако предпочиташ да пишеш във vim и да компилираш ръчно през конзолата нямаш друг избор освен linux/mac. Ако ще програмираш за mac/ios ми ще ползваш Мак.

За останалите езици няма значение. PHP? Еми те си поддържат стабилно и трите по-големи ОС, същото се отнася и за apache/nginx/mysql и т.н. Пък и това, че програмираш (за уеб) на една ОС не означава, че това дето пишеш не може да работи на друга ОС в production.

@HerpaMoTeH имам Ruby, имам Rails, имам и редактор. И съм с windows. Какво ми пречи да програмирам и за него? Същото може да се направи за perl, python и т.н. който и да е мултиплатформен език.

Поуката е: ползвай тази ОС, която най-много ти допада. Ползвал съм и windows, и linux, но лично моето мнение е, че windows си е най-удобен за десктоп ползване. С мак не съм работил и не мога да го коментирам.

И искаш да ми кажеш, че производителността на apache под Windows е по-голяма от apache под Linux ? Или че Ruby, PHP и Perl се изпълняват по-бързо под Windows ?

HerpaMoTeH каза:
И искаш да ми кажеш, че производителността на apache под Windows е по-голяма от apache под Linux ? Или че Ruby, PHP и Perl се изпълняват по-бързо под Windows ?

Чакай сега, аз мислих че говорим за програмиране, не за бойна машина (т.е. сървър за готовия продукт)...
И подкрепям @storm

HerpaMoTeH каза:

И искаш да кажеш, че докато програмираш ти трябва 100% производителност, понеже хостваш света на лаптопа си?

Нека просто кажем, че всичко зависи от гледната точка. За мен е важно ОС да е удобна за програмиране и да има голяма производителност (поне 10% от тази на хостващия сървър).

HerpaMoTeH каза:
Нека просто кажем, че всичко зависи от гледната точка. За мен е важно ОС да е удобна за програмиране и да има голяма производителност (поне 10% от тази на хостващия сървър).

Това казвах и аз. Производителността е важна колкото да не чакаш компютъра да мисли и да ти забавя работата.

HerpaMoTeH каза:

Тоест вече говорим И за хардуер... :)

Производителността не зависи само от хардуера. При положение, че аватара ти е на BF3 би трябвало да знаеш това.

HerpaMoTeH каза:
Производителността не зависи само от хардуера. При положение, че аватара ти е на BF3 би трябвало да знаеш това.

Да, затова написах "и хардуер" :)

Подкрепям напълно @Storm. И предлагам следващ въпрос - кое е по-бързо - ' или "... :idea:

Ама каква производителност? Той няма да го ползва за сървър, та да му трябва производителност. За писане на програмен код ти върши работа и P3 с Windows 98.

В началото може да ти е проблемно да избереш, а нататък мисля ,че ще ти стане безразлично дали ще е MAC, PC или Linux. Поне на мен ми е така.... то и аз съм един програмист.... just speachless
Ползвай това което ти е по-удобно, по-ти харесва, и повече си свикнал с него.Не да стане така, ние да ти кажем Linux, някой MAc , а ти да си разбираш Windows и да се занимаваш излишно после с преинсталиране и глупости. На всички езици може да се пише на всички платформи(почти),

Лошо е по някога, когато пишеш на уин и като ти се преиграе някоя игра, забравяш за какво си седнал на компа.

Докато под линукс, няма да имаш този проблем.

eddyy93 каза:
Лошо е по някога, когато пишеш на уин и като ти се преиграе някоя игра, забравяш за какво си седнал на компа.

Докато под линукс, няма да имаш този проблем.

Хаха. Сега като го спомена ми се приигра starcraft2 ...

Горе