Клониране на запис от една таблица в друга

Potop

Registered
Здравейте, имам бегли познания с php и msql, но ми се налага да направя следното.
Имам две бази напълно идентични. Искам когато се направи запис в едната база в определена таблица и ID то в една от колоните съвпада с исканото от мене този запис да се записва и в другата база.

Тъй като не знам дали ме разбрахте ще ви дам един пример. Примерно има два сайта напълно различни. Искам когато в единият се напиши новина в точно определена категория (която е с някое си ID) тази новина да се записва и в базата на другия сайт.

Предполагам, че никой няма да седне да ми обяснява подробно и да пише кодове, но поне някакви насоки или линкове от къде мога да прочета и да скалапя нещо и след това да задавам конкретни въпроси, когато има нещо не ясно.

Благодаря !

Ако са на един сървър, може много лесно да стане с
[sql]INSERT INTO <database>.<table>
SELECT * FROM <database>.<table> WHERE id = <id>[/sql]
или още по-лесно с един тригер.
Ако са на различни сървъри, то просто ще трябва да си вземеш резултата <новината>, да синтезираш една заявка и да я инсъртнеш на другия сървър.

П.П. С Insert + Select, ако полетата са ти AUTO_INCREMENT, то по-добре ще е да изброиш всички полета от таблицата, безID[/b], както и да селектнеш същите, без него поле.

Горе