Някой от вас имали в тях Smart Home?

Blinky

Administrator
Екип
Тъй като е супер модерно да се говори за IA и за IoT, реших да отворя една тема, да попитам някой от вас има ли си в тях нещо като смарт хоум, или по-конкретно да е вече в крак със съвремието с IoT? Да речем хладилник, който му праща анонс, че на рафта за яйца е останало 1-2. Или да си включва бойлера (който ползва) 30 мин. преди да се прибере от телефона. Може би пък да следи апартамента си през телефона с камера. Или контактите и ключовете му да се управляват от телефона също.

Питам, защото ми се вижда доста интересно и искам да знам от тези, които имат такива джаджи, колко точно това подобрява и улеснява живота им? Има ли смисъл да се охарчиш с толкова много, за да си гарантираш по-голям комфорт, ако въобще има комфорт това. Нещо, което има мой роднина е бариера, която се контролира от телефона му. Мой братовчед си регулира температурата на басейна с приложение. Някой да сподели, ще се радвам. Ако някой нещо се чуди за какво говоря, ще пусна нещо, на което попаднах: homekitfit.com - не знам чии е сайта, но описва това, което имам в предвид.
 
Вкъщи всичко е автоматизирано (с изключение за пускането на душа, тоалетната хахаха).
Около £14к.
Цялата ми инсталация е направена на този принцип, не използвам някакви "допълнителни плъгове за контактите" (евтин вариант, но за мен не качествен. Не го препоръчвам.)

Като цяло "бума" започна 2014/2015

Ако не се ползват правилните мрежови изолационни техники е много опасно от проникване. Трябва да се има предвид.

Смея да кажа, че почти всичко може да се автоматизира. Всичко е начин на мислене.

Като цяло темата е не толкова комфорт и удобство колкото глезотия. Аз го направих за глезотия. Хаха

Едит: най-лесно е когато стените са от гипсокартон (имам предвид, когато "актуализираш" старото и го правиш на ново)
Ако къщата/апартамента са ново строителство т.е. още при изграждането трябва да се има предвид какви са желанията на клиентите. Помня как около 2017 звънях в бг на фирми (търговия) да им предлагам сътрудничество както и на строителни предприемачи те обаче...някак не бяха запознати може би. И се отказахме от неузрелия пазар.

Същност вече навсякъде предлагат някакви подобия на автоматизация по магазините (бг), но са от extension типа, който не препоръчвам.
 
Последно редактирано:
Да, знам, че е глезотия, но не ти ли спестява някакво време и усилия, което на практика си е и удобство. В смисъл, да не се връщаш до вас, да си отвориш хладилника и чак тогава да видиш, че някакви продукти са свършили и после айде пак на колата и до магазина. Кое от всичко, което имаш най ти улеснява ежедневието. Имам познат, който студените месеци си наглася климатика с таймер от телефона и това му спестява постоянно да мисли дали е изключен или дали ще се включи да му затопли дома преди да се прибере.
 
Аз съм със система на Xiaomi, вземаш си различни джаджи и ги връзваш както ти хареса и то безкабелно. Също така след това си правиш от телефон настройки каквито ти е кеф на теб, излиза евтино и практично.
 
Аз съм със система на Xiaomi, вземаш си различни джаджи и ги връзваш както ти хареса и то безкабелно. Също така след това си правиш от телефон настройки каквито ти е кеф на теб, излиза евтино и практично.
Да те питам, какво точно ползваш и какво точно си адаптирал, като идеята ми е да видя каква полезност и удобство може да се приложи в ежедневието, говорейки за smart home.
 
Да си оставя къщата да изстине и преди да се прибера да пусна топлото ..... всичко си работи дори и да ме няма.
 
Да си оставя къщата да изстине и преди да се прибера да пусна топлото ..... всичко си работи дори и да ме няма.
Викаш намерил си си оптималния вариант за себе си. :) А хладилника? Как ти казва какво да купиш? Или осветлението, как го гасиш от удобството на леглото? Аз много си търся полезността, за да мога да се зарибя. Може би в някакви големи къщи има смисъл. За апартамент, не знам. Може би включването на бойлера час пред да се прибереш.
 
За хладилника нито съм се замислял нито нищо. За осветлението си има Гугъл. Доста добре се справя и менажира крушки групирани по стаи, телевизори и тел подобни. Проблема е че няма как да минеш и с евтин WiFi Рутър.
 
За хладилника нито съм се замислял нито нищо. За осветлението си има Гугъл. Доста добре се справя и менажира крушки групирани по стаи, телевизори и тел подобни. Проблема е че няма как да минеш и с евтин WiFi Рутър.
Защо, всичко трябва да е в обсега на рутъра (мощността му) или някакъв по-специален се иска в задачата? Имам един, който е доста добър и би трябвало да е мислено за това.
 
Сметни колко крушки имаш, телевизора и всичко което искаш да командваш. Във всяка стая по 2-3 RGB Led крушки, хола са повечко .... дори и в тоалетната може да е такава за романтика :)
 
Не, не са много уредите, да не кажа, че нямам нещо по-специално на ум, което да управлявам с телефона, но може ги ми трябваше някое мнение от хора с така вече устроен дом, които да споделят информация.
 
Да те питам, какво точно ползваш и какво точно си адаптирал, като идеята ми е да видя каква полезност и удобство може да се приложи в ежедневието, говорейки за smart home.
Имам датчици на всички прозорци, в детската стая крушка цветна, два умни контакта, прахосмукачка робот,датчик наводнение, датчик пожар и камера.
Свързал съм ги по следния начин :
Алармата ясно, активираш я при излзизане, датчиците за движение са настроени през деня ако няма движение 4 часа пускат прахосмукачката да чисти. Пожара и наводнението са ясни, ако усетят нещо пускат алармата.
Камерата съм я вързал към алармата също, когато е активирана при движение задейства алармата.
А умните контакти единия ми е на котлето на парното за да мога през тел да го гася или рескам, а другото е на дворното осветление за да му настроя таймер 20:00-22:00 да си свети двора.
 
Това за камерите изглежда добра идея. Може би не е никак зле да се сложат такива. Въпрос - ако живееш в апартамент с общи части, къде е най-подходящо да имаш камера. В самия апартамент или извън него, което е малко нож с две остриета. Ако се знае, че има камера, най-вероятно ще се направят и грешни изводи за това какво има в апартамента. Поне така би разсъждавал един престъпник. А и честно казано записите грам не служат за нищо. Да не говорим, че с тях е изключено да намерят някой. Както се вика то и да им го докараш на крак пак няма да го задържат. :)
 
Записите са само информативни ни пак помагат. Слагаш си 2 камери на входа на блока и си слагат и на етажната площадка да си записват 24/7 а вече във вас ги нагласяш да записват при движение и при пусната аларма. Ако не са ти от най-умните то тогава само при движение.
 
Записите са само информативни ни пак помагат. Слагаш си 2 камери на входа на блока и си слагат и на етажната площадка да си записват 24/7 а вече във вас ги нагласяш да записват при движение и при пусната аларма. Ако не са ти от най-умните то тогава само при движение.
Да, като цяло наистина записите нищо не могат да направя. Знам го от първо лице. Но още се стряскат, алармата също.
 

Горе