Последно ИД

shashma88

Registered
Значи взимам постове от блог, как да намеря кое е последното ИД - тоест последния пост?

eddyy93

Registered
Заявка:
id - то е броенето на постовете в полето в базата данни, където се записват.
title - Името на поста от базата данни.

PHP:
$postovete=mysql_query("SELECT * FROM `table` ORDER by id DESC LIMIT 0,1");

while($post=mysql_fetch_assoc($postovete))
{
echo $post['title'];
}

Направих ти го с цикъл в случай, че не искаш само последния пост да се показва.

smoke

Registered
@eddyy93 когато го лимитираш само до един запис не е нужно да използваш while може да се замени само от един ред: $row = mysql_fetch_array($postovete); и след това да се викне само $id = $row['id'];

shashma88

Registered
Идеята ми е да изкарвам по еди колко си записа, и последния да е в по голям прозорец, така че това не е вариант.

M1tq96

Registered
напротив точно това е вариянта .. и другото е CSS .. !

идеята ми е ,че можеш да слежиш един брояч ($i) и в цикала да го инкрементираш .. или да го покачваш с 1 при всяко завъртане .. и да провериш дали е равно на 1 и ако е .. на първия пост му задаваш един стил на останалите друг .. г/д така :
PHP:
$postovete=mysql_query("SELECT * FROM `table` ORDER by id DESC ");

$i = 0;
while($post=mysql_fetch_assoc($postovete))
{
$i++;
 if($i == 1){
echo "<div style='background:#f8f8f8;padding:10px;color:#666;'><b style='color:#333;'>".$post['title']."</b>
<br/> ".$post['content']."</div>";

}else{
echo "<div style='background:#f8f8f8;padding:10px;color:#ccc;'>".$post['title']."
</div>";
}

}

ВЪпроса е , че има и други начини , но този използвам най-често .. и както ти казах с кода на eddy93 работата е 6 .. :)

eddyy93

Registered
smoke каза:
@eddyy93 когато го лимитираш само до един запис не е нужно да използваш while може да се замени само от един ред: $row = mysql_fetch_array($postovete); и след това да се викне само $id = $row['id'];

Smoke прочети от долу под кода който постнах какво съм написал.

xmmm

Registered
shashma88 каза:
Идеята ми е да изкарвам по еди колко си записа, и последния да е в по голям прозорец, така че това не е вариант.

Тогава можеш така:

PHP:
$query = mysql_query(SELECT * FROM `table`);
$count = mysql_num_rows($query);
$i=0;
while($row = mysql_fetch_assoc($query)){
$i++;
   if($i==$count){
    //posleden zapis
}  
else{
 echo $row['table'].'<br />';