Технически университет

eddyy93

Registered
http://www.tu-plovdiv.bg/

Здравейте, може ли някой да ми даде мнения за университета, също така приблизително с какви оценки по математика се влиза (минимални) ...

Специалност Компютърни системи и технологии.

baceto90

Registered
Ще ти кажа само едно "НЕ ИСКАШ ДА УЧИШ ТАМ". Колкото до оценките не само математика влиза в балообразуването а и физика. Та относно колко ще ти трябва да влезнеш там можеж да си направиш сам сметка като ти кажа как се образува бала. Взима се оценката от дипломата по математика и физика + ДЗИ или техен изпит като оценката от ДЗИ се умножава по 1.9 а техния изпит по 2. Горе долу ти трябва бал 21-22 от максимален 24 за да влезеш там. Успех :)

tedo96

Registered
baceto90 каза:
Ще ти кажа само едно "НЕ ИСКАШ ДА УЧИШ ТАМ". Колкото до оценките не само математика влиза в балообразуването а и физика. Та относно колко ще ти трябва да влезнеш там можеж да си направиш сам сметка като ти кажа как се образува бала. Взима се оценката от дипломата по математика и физика + ДЗИ или техен изпит като оценката от ДЗИ се умножава по 1.9 а техния изпит по 2. Горе долу ти трябва бал 21-22 от максимален 24 за да влезеш там. Успех :)
Защо да не иска да учи там? Какво лошо има?

vardana

Registered
Да университета е супер както и специалноста, но ако смяташ да не учиш не ти е мястото там.

dakata__92

Super Moderator
Аз съм в ХТМУ специалност Автоматизация и информационни технологии :) За Техническия знам, че ги мъчат доста, но и нас ни мъчат тъкаче където и да е ако не учи няма да сполучи :) Щом му е харесъл, нека види как седят нещата !

misho

Registered
Единствените ми впечатления са от изпита, на който ходих преди две години там - пълен цирк. Единият квестор излезе да си приказва в коридора с други квестори от другите стаи, а другият си говори половин час с една руса кандидатстудентка, която ръсеше глупост след глупост. И всичко това по време на изпита. :!: А междувременно момчето до мен само се въртеше и се чудеше от кого по-напред да види отговорите. :/
Иначе, ремонтирано, ново, добре изглеждаше.

Soul_Stealler

Registered
От всичките ми приятели, които учат там, мога да ти кажа че ако искаш да имаш личен живот, мястото ти не там.
Също така много преподаватели искат примерно да ходиш на частни уроци еди къде си, за да те пусне да минеш. Или пък иска пари. Имам колеги, които са се преместили в НБУ, защото са им искали преподавателите пари, за да минат. Другото ми впечатление, е че материалната им база е зле. Компютрите са от преди 10 години сигурно.

Имало е примерно случай по време на контролно, да има човек който от 100 метра можеш да го видиш, че преписва, отделно че шуми, но професора нищо не казва. Пича те гледа, дори ти се присмива, но си е платил, и се правят на ударени. Обаче а шумнеш ти, а те гонят.

Това е моето лично мнение, може и да бъркам някъде, но засега това ми е впечатлението :)

trevata

Registered
Soul_Stealler каза:

Не си прав за материалната база. Всъщност донякъде си прав, защото има и компютри на по 10 години, да не говорим за останалите уреди като амперметри, волтметри, токоизправители и т.н., на които пише сделано в СССР :)

Като цяло аз бях много мотивиран да уча в ТУ, но вече мотивацията ми изчезна и се замени с отвращение. Самия начин, по който преподавателите се отнасят с теб е някак си.... Как да го кажа - пренебрежителен и унижителен. Те в теб виждат поредния провал, с който си губят времето. Мога да ви изброя няколко цитата, който меко казано елиминират каквато и да била мотивация:
"От вас нищо не става"
"Втори курс 50 - 60 от най-пропадналите няма да се вече сред вас"
"Че вие за хора ли се имате като не можете да решите 1 интеграл"
"То все някой трябва да опъва кабелите"

И т.н. да не продължавам... Това според мен е и накърняващо достойнството на един уважаващ себе си човек.

Може би зависи и от това на какви преподаватели ще попаднеш. Имам колеги, които ходят на частни уроци. което е малко глупаво при положение че плащаш на университета , за да те научи на нещо, просто защото на асистента не му се обяснява (за лекциите да не говорим, там е пълен цирк) и само решава задачи и си мрънка под носа кое какво е, но защо става така и той не знае. Но съм имал и асистенти, които обясняват супер.

Общо взето ако си мазохист, нямаш уважение към себе си и имаш огромно търпение и никакъв социален живот (при положение че искаш повече от 3 - 4), то ТУ - София е мястото за теб. :) В крайна сметка, както един преподавател казваше "Вие може да станете инженери и ако това се случи много човешки животи ще зависят от вас" :)

Не знам как е в Пловдив, но нищо не ме кара да мисля че ще е друго яче.

И сега малко добавка за специалността. Ако си мислиш че ще излезеш софтуерно гуру от там, се бъркаш. :) Разгледай малко по-подробно учебния план.

lam3r4370

Registered
trevata каза:
Досега каквото съм чел за ТУ, е точно обратното. В ТУ не се учи много, а за СУ важи горното мнение и по-точно
Общо взето ако си мазохист, нямаш уважение към себе си и имаш огромно търпение и никакъв социален живот (при положение че искаш повече от 3 - 4), то ТУ - София е мястото за теб
Та, последно, кое е вярно :D

index

Super Moderator
Отношението на преподавателя към студента , смятам ,че зависи от човека.
Имаше/ще такива който се подиграват с тебе , и такива който гледат да ти обяснят и да научиш нещо.

trevata

Registered
lam3r4370 каза:
trevata каза:
Досега каквото съм чел за ТУ, е точно обратното. В ТУ не се учи много, а за СУ важи горното мнение и по-точно
Общо взето ако си мазохист, нямаш уважение към себе си и имаш огромно търпение и никакъв социален живот (при положение че искаш повече от 3 - 4), то ТУ - София е мястото за теб
Та, последно, кое е вярно :D

То не е достатъчно да четеш, трябва да го изживееш ;) Ако искаш учиш, ако искаш не учиш. Ако 3-ката те задоволява като оценка, няма нужда от много учене, 4-5 дена преди изпита се започва. Но при положение че искаш повече от 3... положението е съвсем друго. Но ако мисллиш да изкласиш само с 3-ки по-добре не започвай въобще :)

За СУ не мога да коментирам.

Общо взето ако можеш да пренебрегнеш нещата, които съм описал по-горе и не искаш да ставаш софтуерен инженер ами искаш да знаеш как аджеба работи тая машина компютъра (разбира се има и не малко програмиране), КСТ е добра спеиалност за това :)

eddyy93

Registered
Добре какво да ви кажа:

Благодаря за времето което отделихте, за да оставите свойте впечатления за този университет.

B13_Savage

Registered
След много време прекарано във ФМИ на СУ, препоръчвам го, ако ще ти се занимава с програмиране.
В зависимост от това какво ти се прави .. ако ще ти се занимава със свръх звукови технологии (ака game dev, сървъри, тн) - приложна математика или информатика, КН. Ако ще ти се правят по лежерни неща - информационни системи, софтуерно инженерство.
Като цяло няма значение какво учиш .. тъй като изборните са за всеки (човек и вкус) и са достатъчно голям набор :)

Горе