откриване на фирма

index

Super Moderator
Здравейте,
примерно искам да започна бизнес.... и да си анправя фирма в която да работя само аз.
Какво ми трябва ? И какво трябва да направя ? Питам просто информационно. Още съм на ниво Идея....

- Трябва да запазиш името на фирмата - 50 лева.
- Трябва да регистрираш фирмата - 100-200 лева.
- Трябва да бачкаш.
- Трябва да си наемеш счетоводител.
- Ако изкарваш над 50 000 лева на година, трябва да регистрираш фирмата по ДДС.
- Ако имаш офиси, трябва да имаш одобрение от пожарната и куп други глупости.

Защо подяволите трябва да си наемам счетоводители ?
Окей , таксите за регистрация на фирма са едно...
а след това ?
данъци какви се плащат ?
трябва ли да си плащам осигуровките и какви са те ?
А ако изкарвам по-малко от 50 000 на година не може ли пак да си открия фирма ?

Трябва да изкарваш нещо, защото се искат осигуровки най-малкото за собственика върху минимален доход 460 лв. Другото трудно нещо е, че трябва да се подават данъчни декларации.

Без счетоводител кой ще ти води счетоводството ? Всеки месец има отчети пред НОИ мисля, а и по закон трябва да имаш главен счетоводител (така мисля). Наемаш си там някои за 100-ина лв на месец. С под 50 000 лв на месец пак можеш да имаш фирма но не си задължен да се регистрираш по ДДС. Най - вероятно ще ти трябва и косав апарат както и фирма която да поддържа апарата.

@DarkAngelOfhope, 50 000 лева на година, а не на месец.

@index, значи данък печалба ти е 10% и задължително трябва да го плащаш, освен него трябва да плащаш и осигуровки, но те не знам точно колко са. В главата ми се върти нещо от рода на 26% за физически лица и 5% за юридически, но изобщо не съм сигурен. И принципно е по-добре да регистрираш ООД, или ЕООД, защото данъците са по-ниски от ЕТ, да не говорим пък за физическо лице, там са най-високи.

Също така е много важно всяка година да подаваш ГФО (Годишен Финансов Отчет), дори и да си заработил 0 лева, защото ако не го подадеш, глобата ти е от 2 до 3 бона.

gLaVoReZa да на година, объркал съм се при писането :)

а регистрацията на ООД струваше 1 лв май :)

Регистрацията на ООД струва 200 лева. Два лева е минималният капитал, който можеш да вкараш в дружеството. Преди беше 5000, но го направиха 2 лева.

Задължително ще ти трябва и касов апарат, който да свържеш с НАП. За счетоводителя мисля, че са глупости това. Дори и да са нужни подобни работи мисля, че и сам ще можеш да се оправиш. Аз ако ще правя някакъв интернет бизнес, изобщо няма да правя фирма и да им плащам глупавите данъци и ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ осигуровки на тия. Поне да имаше някаква полза за нас от платените данъци, ама уви само им пълним джобовете.

strasburg каза:
Задължително ще ти трябва и касов апарат, който да свържеш с НАП. За счетоводителя мисля, че са глупости това. Дори и да са нужни подобни работи мисля, че и сам ще можеш да се оправиш. Аз ако ще правя някакъв интернет бизнес, изобщо няма да правя фирма и да им плащам глупавите данъци и ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ осигуровки на тия. Поне да имаше някаква полза за нас от платените данъци, ама уви само им пълним джобовете.
А когато ти искат фактура ?

Счетоводителя не е задължителен ако можеш да си го правиш сам, а то не е кой знае каква философия. Останалото е както са го написали преди мен.
Иначе за счетоводител се наема някоя фирма за 50-100лв на месец и готово.
Задължително си внасяш осигуровки сам, но не знам колко са точно .. зависи от това на каква сума ще се осигуряваш.
За самата регистрация на фирмата gLaVoReZa го е казал много точно.

Горе