помощ за сметка от ред

crazzybg

Registered
Здравейте искам да ви попитам тъй като му се чудих много и мога да изведа само колко реда има но неми върши работа, имам таблица за 'вот'
име на таблицата : Vote_M
име на ред votem

искам ако някой може да помогне да ми каже или ако не е трудно да ми напише как мога от самата колона "votem" да изведа общата стпйност на всичките гласове, тоест ако има 3 ма гласували с по 6 гласа то да ми изкара
резултат с цифра 18.

Благодаря предварително

Неща да изваждам колко реда са искам всички циври да се саберат и да излезне 1 число неща да ми изкача че има 3 ма а искам колко са гласували тези 3 мата пак давам пример 1-ви гласувал 5 пъти ,2-ри гласувал 5 пъти,
3-ти гласувал с 10 и искам да ми изведе на 1 ред : ( 20 )

моля за малко помощ

Да това го разбрах проблема е как да го извда в php страницата ? малко съм сакат с работи които не знам :)

Ми присвояваш резултата от заявката на някоя променлива и я изкарваш на потребителя с echo.

$sql = "SELECT SUM(votem) AS `total` FROM Vote_M";

$q = mysql_query($sql) or die(mysql_error());

$r = mysql_fetch_assoc($q);

echo $r['total'];

madmax3_ каза:
$sql = "SELECT SUM(votem) AS `total` FROM Vote_M";

$r = mysql_fetch_assoc($q);

echo $r['total'];

дори и 0 неми излиза :(
страницата забива от там от кадето започва echo
всичко под него не се вижда

Radko каза:
Направил ли си си връзката преди това с БДто 0.o

правя страница за статистка по пътя на логиката щом всичко се изкарва и работи на дали няма връзка :)

PHP:
$q233 = mssql_query("SELECT SUM(votem) AS 'total' FROM Vote_M");
$r222 = mssql_fetch_array($q233);
echo var_dump($r222);

$q233 = mssql_query("SELECT SUM(votem) AS 'total' FROM Vote_M");
$r222 = mssql_fetch_assoc($q233);
echo $r222('total');

ползвам mssql а не mysql не знам дали би трябвало да ми прави проблеми..
и по двата начина не става ако сложа or die(mysql_error()); от него забива не е било от echo но пак не виждам логика да го прави щом има такава таблица и връзка с базата данни

Когато се конекваш към ДБ напиши това:

$db = mysql_connect(db_server,db_user, db_pass) or die("Could not connect.");

if (!mysql_select_db(db_name, $db))
die("No database selected.");

Така ако има проблем с конекването ще ти изпише.

Също така всяка заявка я прави по този начин:

Ако ти даде греша ще спре скрипта. Тогава преди заявката пишеш echo $sql и можеш да видиш самата заявка и евентуалната грешка.

И още нещо: заграждай винаги имената на колоните със `col_name`, а самите стойности със '$value'.

For SELECT, SHOW, DESCRIBE, EXPLAIN and other statements returning resultset, mysql_query() returns a resource on success, or FALSE on error.

For other type of SQL statements, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP, etc, mysql_query() returns TRUE on success or FALSE on error.

http://php.net/manual/en/function.mysql-query.php

Ако си използвал примерите които съм дал, трябва да ти изпише някаква грешка.

Много се извинявам ... за този пост .. с него се уверих че MySql != MsSql
до сега всичко работише но явно MsSql не подържа тази функция sum и за това ми дава грешка :(

Горе