_GET _POST и rewrite

Hous

Registered
В момента използвам доста лесен метод за пренаписване на ърл адресите обаче номерчето на id е със _get и стой в адреса тоест
site.com/123-title_goes_here
и искам ако може да скрия номера , но не знам дали ще сработи методът с _POST тоест да стане
site.com/title-goes-here
опитах със /
http://site.com/id123/title-goes-here
но тогава всички ми линкове трбва да се преправят защото си "мислят" ,че id123 е реална директория :X

Някакви идеи?

Няма как да стане с пост, освен ако не събмитваш от форма, освен това ако юзера пейсне урл-то в бара ще изгърми.

Пренапиши си логиката на УРЛтата, но няма начин да скриеш ИДто дали ще седи отпред или отзад все тая. Ще ти дам един хинт - не го прави с ИДта а със слъгове, по SEO френдли е.

В нета има доста сайтове в чийто адрес няма и следя от ид , а е показано само името,да не би да търсят новината/квото е там по името и да сравняват в дб-то ? или има друг метод както каза тея слъг... нещо си ?Я кажи повече за тях ако това имаш в предвид

Говориш за това, което вече ти казах - slug. Сълга е самия title но в урл вариант, и естествено трябва да е уникален за съответната таблица не може да се повтаря. И с него ще си идентифицираш новините примерно.

Пример

title - Пешо спами във форума
slug - pesho_spami_vyv_foruma

може слъга да ти е и на кирилица, но задължително трябва да е с малки букви и да няма празни разстояния - тях може да заместваш със долна черта или тире.

Аз така или иначе използвам този метод който каза само,че за проверка за нови записи , значи сега ще разглдам за slug-а да видим как ще стане.

Като цяло този вариятн според това което видях "твари" излишно кода и сървъра и ще трябда доста неща да пренапиша.
За това ще попитам нещо по-просто,предложете ми симво с който да отделя номера от заглавието нещо от рода на:
site.com/id123|title-goes-here
но да не е - _ или / -вече споменах защо.

Извинявай, би ли ми обяснил какво е това нещо, което товарило сървъра :shock:

Нали попита, как да си сложиш заглавието в УРЛ-а. Това е все едно да взимаш ИДто, само ч в заявките ще търсиш по title, в случая по слъг. Което е урл версията на заглавието понеже то може да има какви ли не знаци и символи.

Няма нито нищо сложно нито нищо товарещo, не знам какво си гледал. Повечето сайтове и фреймъркове работят така, както сам отбеляза.

Дори да не товари ще трябва доста файлове да премахна метода get ?Или просто да го сменя от id на news.php?slug=asldkask_asdasd_asdasd
Ще разгледам по-късно по подробно.Щом всички са на този метод...
:?:

Може да си го смениш ако исакш да ти е по - прегледно, може и не, просто в заявките трябва да си оправиш да търси по слъг.

PHP:
news.php?id=pesho_spami

SELECT * FROM tablicata WHERE slug = $_GET['id']

Сега остана проблема с rewrite rule-то ,защото по начина по който аз опитах:
Код:
RewriteRule ^([a-z0-9-]*)$ news.php?slug=$1
site.com/title-here
реално останалите rewrite не работят,защото това правило явно казва на всичко що е след site.com/ да го подава като стойност на slug...

Намерих и друг вариянт да му дам нещо с което да се "отцепи" :
Код:
RewriteRule ^test-([a-z0-9-]*)$ news.php?slug=$1
site.com/test-title-here

като така го "идентифицирам" правилото ,но не ми върши работа да ми изписва излишни думи в адреса.

Код:
RewriteRule ^show-page$-([0-9]+)$ news.php?page=$2
Код:
RewriteRule ^contactus$ contact.php$1
това реално вече не работи,заради първото правило.

Айде ако може някой да помогне,благодаря!

Горе