Raspberry Pi 4 - boot от SSD и предпочитана OS

sharpshooter

Registered
Привет! Има ли възможност да буутна някаква OS от SSD вместо SD карта?
Също така, бихте ли препоръчали OS, която е подходяща за Docker? В момента използвам Ubuntu 22.04 LTS за Raspberry Pi 4.
Чудя се дали да не пробвам с OpenMediaVault, но ще е по-ограничен.

Ето за какво ми трябва:
NetxtCloud
Plex
nginx
HomeAssistant

Заради стеклите се обстоятелства, ще е нужен и някакъв firewall. Попаднах на Sophos Firewall Home Edition, но не се поддържа на Raspberry процесора.
 
Трябва ми нещо без gui, ако е възможно. Просто не го използвам и няма смисъл да товари.
 
Knoppix? Иначе винаги можеш да деактивираш графичната среда. Нещо от рода sudo systemctl set-default multi-user.target
 
Мисля да пробвам OpenMediaVault. Ако не друго, поне ще му се изкефя да го разгледам. Така или иначе всички сървиси, които имах, сега са паднали заради хакнатия сървър, ще си позволя да тествам повече време. Благодаря на всички! Ако някой се сети нещо, да пише.
 
Можеш да инсталираш която и да е Server версия на даден линукс :)
 
Здравей, попринцип от край време мисля да взема SSD преходник за моето Raspberry Pi 4. В момента съм го подкарал на SD карта с Ubuntu server (без GUI). Разцъквам го на Apache, но работи добре и с Nginx (не съм пробвал, да хоствам с трафик, само локални тестове). Моето Raspberry е с 4 гиги, защото го купих преди поне 3 години. Ти, дали си взе SSD преходник и с колко гигабайта рам е твоето Raspberry? Дай някви новини за сетъпа ти и как върви.
 
Здравей, попринцип от край време мисля да взема SSD преходник за моето Raspberry Pi 4. В момента съм го подкарал на SD карта с Ubuntu server (без GUI). Разцъквам го на Apache, но работи добре и с Nginx (не съм пробвал, да хоствам с трафик, само локални тестове). Моето Raspberry е с 4 гиги, защото го купих преди поне 3 години. Ти, дали си взе SSD преходник и с колко гигабайта рам е твоето Raspberry? Дай някви новини за сетъпа ти и как върви.
Здравей, мерси за интереса, така става по-интересна темата :)
Аз се спрях на OpenMediaVault и Docker. Имах проблем с лаптопа и не съм се занимавал, но вчера сложих един домейн с CloudFlare и засега всичко изглежда много добре.

Не знаех, че има такъв преходник честно казано. Ако имаш някакви впечатления, може да споделиш тук. Аз сега boot-вам от SD карта и имам допълнително SSD за storage.

BTW, пробвах услугата Zero Trust на CloudFlare и работи перфектно, просто няма такъв кеф! Ако на някой му е интересно, може да я пробва.
 
Честно казано все още не съм си взел такъв преходник, защото това ми е повече като хоби и нямам достатъчно време за него. Твоето Pi 4 с колко оперативна памет е?
 
Да, то и аз нямам никакво време. Моето е с 4GB оперативна памет и работи перфектно за целта.
 
Да, то и аз нямам никакво време. Моето е с 4GB оперативна памет и работи перфектно за целта.
Супер. Добре се държи, предполагам. Какво държите на тях, че ми е чудно.
 

Горе